הבלוג של יערה די סגני

מוכנה לפרוש כנפיים

בת 48, אימא למתבגר ולגברת פלפלת. נשאבת סדרתית, מולטיטאסקרית כרונית, מכורה כבדה לסמארטפון ולאנשים. אוהבת לבשל ולהאכיל, לקרוא, סלסה, ג'וג'יטסו, אופניים, סאפ ושלום עולמי ממציאה את עצמי מחדש ונהנית מכל רגע.

עדכונים:

פוסטים: 179

החל מאוקטובר 2013

טור יום האישה של ליהיא לפיד זכה לתפוצה ויראלית, ללייקים ולשיתופים בכל רחבי הרשת. נשים התפעמו ממנו ולנשים אחרות עלה עשן מהאזניים, וכולן נשים אמיתיות (דגם 2016)

11/03/2016

גילוי נאות: אני מכירה, מעריכה ואוהבת את ליהיא לפיד. אני גם תומכת ופעילה במפלגת יש עתיד. חוץ מזה, אני גם פמיניסטית עם לא מעט דעות משלי שאני לא חוששת להביע, גם אם הן לא פופולריות. לפעמים זה לא נוח כך, אבל זה עושה את החיים להרבה יותר מעניינים.

2016-03-10_22-47-11

צילום מסך מדף הפייסבוק של ליהיא לפיד

הטקסט של ליהיא לפיד שותף עשרות אלפי פעמים וזכה לתהודה חיובית רבה, אבל לא רק. היו גם תגובות נזעמות של מי שטענו שהטקסט רחוק מלהיות טקסט פמיניסטי. היו שביקרו אותו, שלעגו לו ואף כתבו עליו פרודיות. אחת מהן היתה שלי ברנר עם טור דעה זועם במאקו, שבו כתבה, בין השאר:

אישה אמיתית (דגם 2016) כבר מזמן הפסיקה לעשות עניין מזה שהיא “אישה”. החיים עצמם, ההורות, הזוגיות, המלחמות, הביאו את אותה אישה תבונתית להבין שזה לא באמת משנה, כי ה”עקדה” הרגשית הזאת מובנית ומותנית.אישה אמיתית מבינה את זה וממשיכה הלאה.
 

ואני רוצה לשאול את שלי ברנר, מי זאת האישה האמיתית (דגם 2016) שלך? אני מניחה שאת מתכוונת לאישה שחיה במציאות אידיאלית או קרובה לאידיאלית של שוויון, אישה שחיה מציאות פמיניסטית, אישה שניפצה את תקרת הזכוכית ושפתרה את המלכוד 22 של המאה ה-21 שמחייב אותנו להיות גם-וגם-וגם ומצאה את הדרך לחיות חיים מלאים בעולם הגדול מבלי לשלם את המחיר הרגשי שלהם.

צר לי, שלי ברנר, אבל אם זאת “האישה האמיתית (דגם 2016)” שלך, אז כנראה שאנחנו חיות ביקומים מקבילים. האישה האמתית (דגם 2016) שאת מתארת היא עדיין זן נדיר. כי עם כל הצער, בישראל 2016 רובן הגדול של הנשים לא עונה על ההגדרה המחמירה שלך.

  • בישראל 2016 יש עדיין נשים שחושבות שהן שוות פחות, חלקן גם חיות בפחד – הן אמיתיות
  • בישראל 2016 יש עדיין המון נשים שנושאות בנטל הבית והילדים בזמן שבני זוגן נושאים בנטל הפרנסה – הן אמיתיות
  • בישראל 2016 יש עדיין המון נשים שגם עובדות וגם נושאות בנטל הבית והילדים – הן אמיתיות
  • בישראל 2016 יש עדיין המון נשים שחיות חיים שוויוניים עם בני זוגן ועדיין מקבלות בברכה תזכורות על כך שזה בסדר לעשות גם וגם ולא לעשות הכל באופן מושלם – הן אמיתיות
  • ובישראל 2016 יש גם נשים כמוך, שלי ברנר, שמצאו את האיזון המושלם ולא עושות עניין מזה שהן נשים – הן גם אמיתיות
shutterstock_388496815

זאת אישה אמיתית (דגם 2016)? (אילוסטרציה: Shutterstock)

יש כל מני נשים בישראל 2016, נשים שמגדירות עצמן פמיניסטיות ונשים שלא מגדירות את עצמן פמיניסטיות, נשים שחיות חיים שוויוניים וכאלה שלא וכל אחת ואחת מהן היא אישה אמיתית (דגם 2016). הניסיון להאשים את ליהיא לפיד במיזוגניה ובהעלבת נשים כאשר במחי מקלדת הגברת ברנר קובעת מי היא אישה אמתית (דגם 2016) ואיך אישה אמיתית אמורה לחשוב, הוא ממתנשא ופוגע באינטליגנציה של כל אותן נשים שהן אמיתיות לא פחות, אבל במודל אחר מזה המקובל על ברנר.

בואי אספר לך משהו עלי, למשל, גברת ברנר

אני אישה שלא חווה דיכוי. מקצועית אני נמצאת בדיוק איפה שאני רוצה להיות. בן זוגי, לא רק שותף מלא לגידול הילדים ומטלות הבית, אלא גם מעולם לא העלה בדעתו שהבית והילדים אינם באחריותו באותה מידה שהם באחריותי ובפועל הוא נוכח הרבה יותר ממני ועושה בבית הרבה יותר ממני, כי כך מתאים לשנינו, עניין של אופי ונסיבות, לא של מגדר. אני מודעת לגמרי לכך שאורח חיי הוא לא הנורמה ומקווה בכל לבי שיום אחד (רצוי כמה שיותר בקרוב) זה ישתנה ושנשים וגברים המיישמים שוויון בחייהם יהיו הנורמה, פשוט כי אני מאמינה בשוויון. אני גם יודעת שהדרך עוד ארוכה, ארוכה מאוד.

אני גם מכירה את המלכוד 22 של המאה ה-21, את מלכודת הדבש של גם-וגם-וגם. אני מודעת לה רציונלית אבל לא השלמתי איתה רגשית ואת יודעת מה, אין לי שום כוונה להשלים איתה רגשית. כי גם אם יש לי קריירה שאני אוהבת וסביבה ביתית שמאפשרת לי לעשות בדיוק מה שאני רוצה, אני לא יכולה להתעלם מכך שיש לזה מחיר ואת המחיר הזה משלמים הילדים שלי שבחייהם אני לא נוכחת מספיק. המחיר שהם משלמים מכאיב לי וביום שאמצא את הדרך לחיות עם זה בשלום, אולי זה יכאב פחות אבל אז אאבד משהו מעצמי שאני לא מעוניינת לאבד, משהו שקשור לאנושיות שלי, לרכות שלי ו(סלחי לי, שלי ברנר) לנשיות שלי. אני מודעת לקונפליקט הזה ובוחרת לא לפתור איתו, כי במאזן, זה יעלה לי יותר.

2016-01-30 17.07.50-1

רגע של מותר לי (צילום משפחתי)

מותר לך

צמד המילים הזה הוא אולי הסדין האדום בטקסט של ליהיא לפיד, אולי כי כדי שיהיה מותר, מישהו אחר צריך לתת אישור? אז זהו, שלא. אם אני רוצה, מותר לי כי כך אני החלטתי. אני בוחרת לקרוא את זה כך.

כלים בכיור

הטקסט של ליהיא מתחיל בכלים בכיור וזה מקפיץ אותנו כי זה מזכיר לנו שחייהן של נשים (גם נשים אמיתיות (דגם 2016)) עדיין סובבים סביב המטבח, זה שיש בו כיור, עם או בלי כלים. אבל בואו נוציא לרגע את הראש מהמטבח ונקרא את שאר הטקסט. נקרא את כולו ונגלה שהוא מציג תמונה של חיים, חיים אמיתיים, חיים מלאים בעשייה, מלאים באנשים, מלאים באהבה וגם ברגשות אחרים. רגשות אמיתיים, אנשים אמיתיים ועשייה אמיתית שהם חלק בלתי נפרד מחייה של אישה אמיתית (דגם 2016). אז התחלנו בכיור, אז מה? הכיור מאיים עלינו אולי?

Sink

עם כיור כזה אני יכולה לחיות (צילום: fickr)

אני אישה אמיתית (דגם 2016) ואני בוחרת לא להשאיר כלים בכיור, כי זה לא מתאים לי אישית. אני בוחרת לעשות בדיוק מה שאני רוצה, אני בוחרת לחיות עם הכאב של המחיר של הבחירות שלי ובוחרת שוב לחיות כך למרות הכאב.

נשים אמיתיות (דגם 2016), אל תתנו לאף אישה או גבר להגיד לכן מה נכון ומה לא או לשפוט אם אתן מספיק פמיניסטיות לפי הסטנדרטים של מישהי אחרת. אין תבנית אחת לאישה אמיתית (דגם 2016), כולנו אמיתיות.

עוד מהבלוג של יערה די סגני

תצוגה מקדימה

380 רקפות, קהילה אחת

ראשון בלילה, אני נכנסת רק שנייה אחת אחרונה לאחת הקבוצות בפייסבוק לפני שאני קורסת בסוף יום ארוך. מודעה שהעלתה חברה מישוב שכן לוכדת את עיני. סיפור שהוא עולם ומלואו המסוכם במספר מילים קצרות. עַתַי הקטן חלה בסרטן, למרבה...

תצוגה מקדימה

ילדה עם תלתלים

אני אימא לילדה עם תלתלים, זה קצת הפתיע אותי, הקטע עם התלתלים, למרות שזה לא ממש היה בלתי צפוי, בכל זאת, הילדה 50% ג'מייקנית, אבל כך או אחרת, יום אחד הבנתי שאני אימא לילדה עם תלתלים ושיש לעובדה זו השלכות ומשמעות, מעבר לזה שזה ממש...

תצוגה מקדימה

סליחה, מי את?

כבר 44 שנים שאני הנכדה שלה, הנכדה הבכורה ובשבע השנים הראשונות גם היחידה. כשהייתי בת 10 היא וסבא שלי עלו לארץ ובאו לגור ממש לידנו, רק בניין אחד הפריד בינינו. הייתי קוראת להם מהחלון, פוגשת אותם ברחוב ובמכולת, אוכלת אצלם ארוחת...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה