סוכרת הריון: איך להתמודד עם האבחון עד למפגש עם דיאטנית

הדרכה אינטרנטית חדשה נותנת פתרון מידי ומרגיע לפרק הזמן מהרגע שאת מגלה את הסוכרת ועד שתגיעי לדיאטנית שתיתן לך מענה

זה מתחיל מפוסט באחת הקבוצות שאני עונה בהן, או מהודעה שאני מקבלת בפרטי: "עשיתי היום את ההעמסה של ה-100 ויש לי 2 ערכים גבוהים, מה לעשות?"

כל מי שהייתה בהריון מכירה את זה: בסביבות שבוע 24 עד 28 מגיע הזמן לבצע בדיקה לאיתור או שלילה של סוכרת הריון. בשלב הראשון כולן מבצעות "העמסה של 50 גרם", כלומר, שותות כוס גדולה של מים שהמיסו בה כמות של 50 גרם סוג של סוכר שנקרא גלוקוז ורמת הסוכר בדם נבדקת אחרי שעה. אם התוצאה 140 ומעלה (לפעמים כבר מתוצאה של 130), האישה נשלחת לבדיקה נוספת עם כמות כפולה של גלוקוז בה בודקים את הסוכר בדם בצום, אחרי שעה, שעתיים ושלוש שעות. אם שני ערכים בבדיקה הזאת גבוהים מהרצוי (וכיום – גם ערך אחד), האישה מאובחנת עם סוכרת הריון.

מה עושים כשמגלים סוכרת הריון? (צילום: שאטרסטוק /  Anastasia Tveretinova)

מה לעשות?

ברגע הראשון, אבחנה של סוכרת הריון יוצרת הלם וסטרס מאוד גדול, שלפעמים גם מלווים בתחושה של אבל וכישלון. זמן קצר אחר כך מתחילות המחשבות הפרקטיות: אוקיי, אז מה לעשות? איך לטפל? מה לאכול? מה אסור?

הצעד החשוב הראשון הוא לקבוע תור לדיאטנית, אבל גם אם התור כבר בעוד יומיים, יש הרבה בלבול מה לעשות בינתיים. ואם במקרה את מגלה את האבחנה בערב חג, זמן ההמתנה ארוך עוד יותר והתייעצות עם "ד"ר גוגל" היא האופציה היחידה.

איך מתמודדים עם סוכרת בהריון? (צילום: שאטרסטוק /Roman Sorkin)

יש מה לעשות!

במהלך 21 השנים שאני דיאטנית, טיפלתי באינספור נשים עם סוכרת הריון. שמתי לב שהן מגיעות אלי עם הרבה חששות ושאלות ויוצאות מהפגישה רגועות ואפילו עם חיוך. החלטתי שאני רוצה לעזור לכמה שיותר נשים להרגיש כך ולאפשר להן גישה מידית למידע אמין שייתן להן הרגעה, תמיכה ותחושת שליטה. כי סוכרת הריון יכולה להיות הזדמנות חשובה לשינוי בריא באכילה, לא רק בהריון, אלא לכל החיים, וברגע שאת מקבלת את כל הידע והכלים, את יכולה להתחיל לטפל בעצמך כמו שצריך.

לכן החלטתי כבר לפני כמה שנים ליצור הדרכה שתעניק את הידע, הכלים ותוכנית הפעולה לכל מי שאובחנה עם סוכרת הריון, עד שתגיע לדיאטנית (לא במקום הפגישה איתה כמובן). בהתחלה, חשבתי לכתוב ספרון בנושא ואחר כך הבנתי שהדרכה אינטרנטית בסרטונים יעילה בהרבה, כי היא מאפשרת לך לקבל גישה מידית לכל הידע, להאזין ולצפות בסרטון שוב ושוב כדי להפנים אותו, וכל זה, בלי לצאת מהבית. אחרי שצלחתי כמה מחסומים טכנולוגיים, הוצאתי את ההדרכה לאוויר העולם.

ההדרכה נקראת "הצילו! יש לי סוכרת הריון!" והיא כוללת 12 סרטונים קצרים של שעה ורבע בסך הכל, ובהם אני מסבירה את כל מה שאת צריכה לדעת כדי לטפל בעצמך עד שתפגשי את הדיאטנית. אגב, יצרתי כתוביות לכל הסרטונים, כדי להקל ולהנגיש את ההדרכה.

[youtube 1ReT4Sg8H-A nolink]

חילקתי את ההדרכה לארבעה חלקים:

בחלק הראשון אני מסבירה למה מופיעה סוכרת הריון, למה חשוב לטפל בה, איך לעשות את בדיקת ה-50 גרם ואיך את בדיקת ה-100 גרם.

בחלק השני אני מסבירה מה קורה בגוף שלך ואיך האוכל משפיע על הסוכר בדם בהסבר פטנטי שהמצאתי. במקום לדבר מיד על מונחים כמו "אינסולין" "עמידות לאינסולין" "פחמימות מורכבות" ועוד, אני מדברת על אנשים בתוך חדרים בבניין משרדים, ועל מה שקורה להם כשהם רוצים לקבל חבילה.

בחלק השלישי, אחרי שברור מה קורה בגוף, אני מלמדת אותך לספור פחמימות, כדי שתוכלי לגוון את התפריט שלך ועדיין לשמור על סוכר מאוזן. ההדרכה גם כוללת דפי רשימות של תחליפים ורעיונות. אני מדגימה איך צריך להיראות תפריט. ברור שזה לא הטיפול התזונתי המותאם עבורך, אבל תוכלי ליישם את העקרונות עד שתגיעי לדיאטנית שתתאים לך את הטיפול באופן אישי ומדויק יותר. אני מסבירה לך בדיוק איך לבצע את המעקב ותוכלי להוריד דפים שיעזרו לך בכך.

בחלק הרביעי אני מדברת על נושא שפחות מדברים עליו – מה קורה אחרי הלידה. כשסוכרת ההיריון נעלמת, קל מאוד לחזור להרגלים הקודמים, אבל חשוב לזכור שסוכרת הריון היא גורם סיכון לסוכרת סוג 2 בעתיד. לכן חשוב לי להדריך אותך ולהדגיש מה הדברים שכדאי לך לעשות גם אחרי הלידה.

נשים שרכשו את ההדרכה כתבו לי שהיא מאוד מרגיעה, נותנת המון כלים ושהן מרגישות שהבינו איך הן צריכות לטפל בעצמן. קיבלתי פידבקים מצוינים גם מגינקולוגיות וגינקולוגים.

אז אם אובחנת עם סוכרת הריון, או מישהי קרובה לליבך – מזמינה אותך להדרכה שלי, ומאחלת הרבה הרבה בריאות.

קישור למידע והרשמה להדרכה

קישור ישיר להרשמה להדרכה 

טובה קראוזה (צילום: נועה זני)

 ** הכותבת היא דיאטנית, כותבת ומרצה לנשים בהריון ואחרי לידה