10 טיפים לשימוש נכון בתבלינים

על מה צריך להקפיד כשקונים תבלינים, איך לאחסן אותם, איך להוציא מהם את המקסימום ולמה אסור בתכלית האיסור לקנות פשתן טחון. רביב לוי, שף לשעבר ובעל חנות "סוד התבלין" מסביר

תבלינים

1. קניית התבלין צריכה להיות במקום נקי מסודר עם תחלופה גבוהה. עדיף שיהיה בצנצנות סגורות ולא פתוח לעיני כל ולידי כל כמו בשווקים.

2. לפני הקנייה או בבית לפני השימוש תמיד תריחו או תטעמו את התבלינים. הרבה פעמים יש לתבלינים לא טריים ריח של עובש מעודף לחות או טעם מר, אז לפני שהאוכל כולו יקבל טעמי לוואי – מומלץ לבדוק.

3. אחסון נכון של תבלינים הוא בפריזר או בקירור ועדיף תמיד בצנצנת זכוכית.

4. במידה והתבלינים מוחזקים בחוץ, אפשר לשים בתוך הצנצנת עלה דפנה אחד נגד עש המזון וחרקים.

5. לחיזוק טעם התבלין והדגשתו אפשר לקלות אותו קלות על מחבת או לטגן טיגון קצרצר. זה "יפתח" אותו ויעצים את הטעם.

6. עם תבלינים צריך לעבוד בזהירות כדי לא להרוס את התבשיל. מומלץ תמיד להתחיל עם מינון קטן ואז לשפר, מכיוון שאחרי כ-20 דקות של בישול התבלין נפתח והטעם מתחזק. בגלל זה בכל מקרה עדיף לתבל רק כחצי שעה אחרי תחילת הבישול, אלא אם כן זה בישול קצר ואז מתבלים כבר בתחלה.

7. במינונים גבוהים, לתבלינים יש השפעה על הגוף והנפש. למשל, גינגר, קינמון וציפורן הם תבלינים מחממים ויכולים להמריץ, לכן לבעלי לחץ דם גבוה לא מומלץ להפריז בהם. מאכלים חריפים לא מומלצים לבעלי רגישויות בקיבה, כגון אולקוס וכדומה.

8. בין התבלינים המרגיעים תמצאו את השומר, האניס והקימל. אפשר לחלוט ולשתות אותם. זה טוב לאנשים עם מעי רגיז, גזים וכו'.

9. יש גם את אופציית ה"עשה זאת בעצמך". אפשר לקנות את התבלין בצורתו השלמה ולטחון בבית, אם כי יש תבלינים שלא יטחנו במטחנה ביתית, כמו כורכום ומקלות קינמון. הטחינה הביתית מומלצת במיוחד במקרה של זרעי פשתן. לעולם אל תקנו פשתן שנטחן מראש, מכיוון שהוא מתחמצן לאחר כחצי שעה בחשיפה לאור ומאבד את כל סגולותיו הבריאותיות. משום כך יש לטחון בבית בכל פעם כמות קטנה לשימוש באותו רגע, או שהמוכר יטחן לכם מול העיניים ואז תרוצו הביתה ותאחסנו את הפשתן הטחון במקפיא.

10. והטיפ החשוב מכל זה לבשל באהבה.

עוד על רביב לוי

רביב לוי
שף לשעבר, יועץ בפורמולות סיניות ובתוספי מזון ובעליה של חנות סוד התבלין ברמת גן