ניקוי רעלים בלי לאבד שפיות

פאולה רוזנברג חושבת שכדי לעשות שינוי באורח החיים, אין צורך לפרוש לוויפאסנה בהודו או למדבר לצום מיצים של שבוע. את השינוי עושים כאן ועכשיו. חגית אברון השתתפה בסדנה שלה וחזרה שבעה ומאושרת

סלט
fresh healthy salad with tomatoes and arugula

מתוך האתר של חגית אברון

יום ראשון של אחרי החגים. אנשים מהלכים ברחוב באיטיות האופיינית לחזרה לשגרה. שולחנות בתי הקפה מכוסים בקערות סלטים, וכמה פרצופים מעונים מלחכים חסה, כמכים על חטא חודשי החגים הדשנים. לאורך רחוב אבן גבירול פזורים בתי טבע המציעים ארוחת גורמה של דגנים וספירולינה (אצת ים המשמשת כמזון-על) ואילו מהעבר השני של הכביש גברים כרסתנים תוקעים שווארמה נוטפת בלאפה כאילו אין גארי יורופסקי בעולם.

לכאורה עולם כמנהגו נוהג, והכרוניקה הידועה מראש של זלילה עד מיאוס וההבטחות לצום שאחריו היא מוכרת לעייפה. ובכל זאת, בעולם המודרני השבע, המזמן פיתויים אינסופיים, משהו השתנה. תחושה פנימית עמוקה עמומה שאי אפשר להמשיך כך יותר. מי מטעמי בריאות, מי מטעמי מוסר ויש מי שגם חושש לגורל הכדור הזה.

כך מצאתי את עצמי, לאחר למעלה ממאות ארוחות שחיתות שתובעת עבודתי, מהרהרת בסוגיה, בעוד במקביל אותת לי גופי לחדול. בהיותי מדחיקנית ידועה, השתקתי את הקול על ידי עוד חטיף גורמה וקיוויתי להמשיך בפורענות הגסטרונומית המתחייבת מהמקצוע (להלן המקצוע: לאכול, לשתות, ליהנות ולהתפלל שלא יגמר לעולם).

חרף אדישותי המופגנת, המשיך אותו קול פנימי להציק לי. חברה סיפרה לי בהתלהבות על סדנת הניקוי האורבנית של פאולה רוזנברג, מומחית לרפואה טבעיות ומטפלת באמצעות תזונה וצמחי מרפא. זיכרון עמום ששלפתי ממעמקים, הזכיר לי את טעמו של מיץ עשב החיטה הירוק ששתיתי מדי שחר (יותר נכון ירקתי) בסדנת ניקוי שהשתתפתי בה לפני מספר שנים בגליל. אימת המנחה שתבעה התנזרות מקפה, שוקולד וכל דבר שיש לו טעם, בשילוב חוקנים וצעדות הבוקר המוקדמות, הותירו בי זיכרון של חופשה בכלא הודי.

אבל יחד עם זאת, זכרתי גם את תחושת הקלילות והבהירות המחשבתית שליוותה את הסדנה המחמירה. לאחר שלושה ימים של שירת העשבים, חוקנים ומיצי עשב חיטה, היה מוחי צלול וערני ואילו גופי גמיש וכחוש במספר אחוזי שומן. אהבתי את התחושה, אך היא נמוגה כבר בירידתי את מדרוני ההר התלול של הגליל.

לחיות ולחשוב אחרת

לשמחתי, כפר סבא קרובה יותר מהגליל, וכך מצאתי את עצמי בקליניקה המוארת של פאולה בכפר סבא, המדיפה ניחוחות נעימים של נרות, קרמים ותבשילים, מצפה עם עמיתי לקבוצה, כעשרה משתתפים מכל קצוות הקשת האנושית – צעירים ומבוגרים, שמנים ורזים, צמחונים וטורפי חיות. בקבוצה היה גם איש עסקים, סקפטי במידה, שנגרר אחר אשתו החטובה, מתוך רצון לשפר את איכות חייו. רובנו הגענו בריאים, והמשותף לכולם היה הרצון המפוכח לחיות ולחשוב אחרת. זאת מבלי לאבד את התשוקה והרצון לאוכל טוב בכלל ולחיים בפרט.

פאולה רוזנברג, יפה כפיה, חיונית כאיילה וטיל מונחה מטרה, נכנסת לחדר ומשרה ביטחון בעיקר בזכות חיוך צחור שמבטיח שכאן לא יעשו לנו דברים שלא נעמוד בהם. הבחורה, אמא לשתי בנות, עורכת דין לשעבר, מכרה את הפרארי שלה לטובת שיפור איכות חייהם של אנשים באמצעות שיטת טיפול ייחודית המשלבת תזונה, צמחי מרפא ורפואה טבעית. חייה העמוסים והגדושים לעייפה, הכתיבו את תפיסת עולמה הגורסת שכדי לעשות שינוי באורח החיים, אין צורך לפרוש לוויפאסנה בהודו או למדבר לצום מיצים של שבוע. את השינוי עושים כאן ועכשיו. בתפאורה הנוכחית, עם רעשי הרקע האורבנים של החיים, המשפחה והיום יום. זאת מתוך ההבנה המפוכחת, שרק בדרך של שילוב המודעות לאורח חיים בריא והתאמתו לחיי היום יום, יעשה שינוי לטווח ארוך. הסכמנו איתה ולגמנו שוט טעים של שייק ירוק, לחיינו הבריאים והטובים.

לאחר שיחת מבוא הלכנו לאכול. מרוב ציפיות נמוכות דיכאתי את תיאבוני מבעוד מועד. בעיני רוחי ראיתי את עצמי מלחכת עשבים ומלקטת זרעונים. התפיסה המעוותת שבמוחי התנפצה באחת למראהו של השולחן השופע מאכלים טבעונים וצבעוניים, טעימים ביותר וכבונוס: שופעים אנזימים, מינרלים וויטמינים. יצר ילדותי גרם לי לקרוא תיגר על גורלי ולשאול אם יש קינוח. היה, ואף הוא, ככל מה שאכלנו בכל ארבעת המפגשים היה מופלא בטעמיו.

שאלות רבות נזרקו לחלל האוויר על ידי המשתתפים: מדוע צריך לנקות את הגוף, איך מכינים את האוכל הזה בבית, איך מייצרים שינוי אמיתי, כזה שאפשר להתמיד בו לאורך זמן, בבית מבלי להשתעבד לתהליך, ושאלת המפתח: האם בסיומו של תהליך נהפוך לרזים, בלונדינים וגבוהים. אותי הטרידה שאלה אחת בלבד: האם יילקח ממני לעד תענוג שתיית הקפה, אותו סם מריר שבלעדיו אינני יכולה לפקוח עין (ככה נדמה לי לפחות) ואין כל טעם לחיי?

פאולה, למודת קרבות קפאין, הבינה זה מכבר שכל חסך מייצר רצון עז לצריכת יתר. מעין "מים גנובים ימתקו". מכורי הקפה, נשמו לרווחה כשבתפריט השבועי הותרו לנו 2 כוסות קפה שלמות. ובכלל, שיטת העבודה המדורגת של רוזנברג, שבה בכל מפגש גורעים רכיב מתפריט ומוסיפים אחר, חדש ומרגש לא פחות מזה שהחסרנו, הפכה את הסדנה לשפויה והגיונית ליישום.

לאט ובנחישות התוודענו ליתרונות הקטניות וההנבטה, הסרנו מוצרים מועבדים מתפריטנו, שתינו יותר מים ומשקאות טבעיים ונדהמנו לגלות שלא חסר לנו כלום בתפריט. טוב, אולי איזו קוביית שוקולד או שתיים.

בתום ארבעה מפגשים מעניינים, מאתגרים ופוריים, ידעתי שהמבחן האמיתי מצפה לי בבית. כיצד אתמיד בדרך שספגתי בעולם רווי חטאים ופיתויים? האם השארתי מאחורי את הקשר בין אוכל למצב רוח? והאם למדתי לאהוב את עצמי גם לאחר הארוחה. טוב, תלוי איזו ארוחה. דבר אחד בטוח לקחתי משם, וזאת לפעול מתוך מודעות ובעיקר, לקחת אחריות על גופי ועל חיי.

הסדנה האורבנית לניקוי הגוף מרעלים – פאולה רוזנברג.

סדנאות הקרובות נפתחות בשבוע הבא בכפר סבא. להרשמה: 054-5420175 / 077-2011300 ויש גם סדנאות בתל אביב.

חגית אברון
אני אוהבת טיולים, בילויים ואת החיים הטובים. שנים שימשתי כמקור להמלצות שונות ומשונות לחברי ולבני משפחתי והבנתי שזה הזמן להגשים את החלום: לחוות את חדוות הגילוי של מקומות קטנים בצידי הדרכים, כאלה ששווה לרדת מהכביש בעבורם, למצוא יקב מופלא ונידח, לנסוע עד רמת הגולן כדי לראות את הכנרת מזווית שאף אחד עוד לא ראה ולדהור עד קצה העולם בשביל בית קפה נסתר. מחברת הספרים "יום חופש" ו"שישי בבוקר".