שוב אתן עושות דיאטה?

רוצות לרדת משקל בלי לגרום לנזקים לגוף, למראה החיצוני ולבריאות? כל הסיבות מדוע דיאטות יכולות לגרום לכל אלה ואיך נמנעים מכך

altmandietsec1הקיץ מתקרב, שכבות של בגדים נושרות והאמת נחשפת: שוב עלינו במשקל, ושוב המחשבה על בגד ים מעוררת רגשות מעורבים. עוד לא נולדו הגבר או האישה שאינם מוטרדים מהשמנה, מתוספת משקל, ממכנסיים אהובים שלא יצליחו לעולם ללבוש. בריאות, מראה חיצוני, דימוי גוף – תהא הסיבה אשר תהא, עמוקה ופילוסופית או שטחית וטרנדית – מרביתנו מתעסקים באפשרות להפחית כמה קילוגרמים.

ואולם כל מי שעשתה (או עשה) אי פעם דיאטה יודעת שלירידה במשקל יכול להיות מחיר. שישנה דרך נכונה ובריאה לרדת במשקל, ושדיאטות לא מאוזנות עלולות לגרום לנזקים: מנשירת שיער, דרך חסר של רכיבי תזונה ועד השמנה!

מה קורה לגוף במהלך הדיאטה?

קוראים לזה אפקט היו-יו: הקילוגרמים נושרים בקלות, אבל כמה חודשים אחרי – הכל חוזר בחזרה. ישנן כמה תיאוריות המסבירות את הסיבה: בדרך כלל, אפקט היויו נגרם בגלל דיאטות כסאח שקשה להתמיד בהן לאורך זמן ובסופו של דבר חוזרים להרגלי האכילה הקודמים, או חמור מזה – לאכילה מופרזת שמפצה על תחושת הרעב במהלך דיאטת הכסאח והתוצאה – עלייה במשקל.

בלי דיאטה: מתחילים שינוי תזונתי (צילום: שאטרסטוק)תיאוריה נוספת, חדשנית, מתייחסת לשינוי בהרכב חיידקי המעיים במהלך הדיאטה. במחקר שהתפרסם בכתב העת Nature, חוקרים ממכון ויצמן  בדקו את הרכב החיידקים במעיים של עכברים, בהתאם לסוגי תזונה שונים, וגילו שאוכלוסיית החיידקים משתנה בזמן שהעכבר מקבל תזונה משמינה. השפעת השינוי באוכלוסיית החיידקים הייתה כה גדולה, עד שהחוקרים הצליחו לנבא על פי סוג החיידקים הנמצאים במעי עכבר מסוים, עד כמה הוא ישמין. החוקרים מקווים שהממצאים יעזרו לפתח שיטות טיפול שיעזרו לאנשים – ולא רק לעכברים – להילחם בהשמנה החוזרת, ולשים סוף לדיאטת היו-יו.

נזקים אחרים שיכולים להיגרם הם אבדן של ויטמינים ומינרלים. על מנת שדיאטת הרזיה לא תגרום נזק לגוף, היא חייבת לכלול את כל אבות המזון. לכן, דיאטות שמצמצמות את תפריט לסוגים מסוימים ומעטים של מוצרי מזון, כמו בדיאטת הכרוב המפורסמת, יכולות למנוע מהגוף ויטמינים, מינרלים ורכיבי תזונה חיוניים ובהמשך, להתפתחות של חסרים תזונתיים, כגון של ברזל, אבץ,  סוגים של ויטמין B, סידן ומה לא. בנוסף, דיאטה לא מאוזנת ואכילה מצומצמת של קלוריות יכולה לגרום למצב של "סטרס"  והתוצאה יכולה להיות עצירה של הירידה במשקל: כי כשהגוף שאינו יודע מתי יוכל לספוג מזון ואנרגיה, נכנס למצב של אגירה.

התוצאות של אלה יכולות להיות רבות: מנשירת שיער, ועד לפגיעה בבריאות בטווח הקצר (למשל אנמיה) או הארוך (פגיעה במסת העצם).

מה כדאי לעשות כדי למנוע את הנזקים הללו?

בלי דילוגים: ויתור על ארוחות מכניס את הגוף לרעב, שהוא סוג של סטרס. לכן, ההמלצה היא לפזר את הארוחות על פני היום ולאכול פחות בכל ארוחה. הגוף יתרגל לכמויות קטנות, אבל אספקת האנרגיה והרכיבים התזונתיים לאורך היום תמנע לחץ ואבדן של מינרלים וויטמינים.

altmancaresec2לאכול מהכל: דגנים מלאים, פירות וירקות, מוצרי חלב דלי שומן, קטניות. בכולם יש רכיבים תזונתיים שיעזרו לשמור על הבריאות ועל מראה העור והשיער. אם אתן מתקשות להקפיד על כללי התזונה הנכונה – כדאי לקבל ייעוץ מתזונאית והיעזר בתוספי תזונה מתאימים.

חיידקים זה שמחה: נסו לשלב בתפריט מוצרי מזון פרוביוטיים או להשתמש בתוספי תזונה שמכילים חיידקים "טובים".

סביב הסיבים: הוסיפו לתפריט מוצרי מזון שעשירים בסיבים תזונתיים, הגורמים לתחושת השובע, מסייעים לפעילות מערכת העיכול ותורמים לבריאות.

מים בששון: אל תשכחו לשתות וכמובן – שעדיף לשתות מים על פני מיצי פירות (הרבה סוכר) ומשקאות דיאט (לא עוזרים בהרזיה, ויש הטוענים שדווקא מעודדים השמנה). שתיה תורמת לתחושת שובע ונחוצה במיוחד בימים החמים הבאים עלינו לטובה. שתייה חיונית במיוחד אם העשרתן את התפריט בסיבים תזונתיים.

לילה טוב: מחקרים מראים שחוסר שינה קשור לתחושת הרעב והשובע ולפגיעה במשקל  ועייפות מוגברת יכולה להוביל לאכילת יתר של פחמימות פשוטות ושומנים.