תאנה אצל יחזקאל

"כשעצוב או כבד אני הולכת ליחזקאל. הוא תמיד מחייך, כאילו כל הטוב של העולם מתנקז לו לגוף". סיפור אופטימי שבסופו מתכון לריבת תאנים ופסיפלורה

תאנים

מתוך ביסים – הבלוג של הילה קריב

כל כך הרבה מים זרמו בירקון מאז הגענו (או שמא אלו עקיצות היתושים, החום והלחות) ונדמה כאילו אין כבר טעם לחזור לאחור ולהעלות זאת לכתב. הילדים בסדר תודה ששאלתם: לה יש כבר עניבת צופים צהובה וחוצפה ישראלית (בניגוד לזו הקודמת, האמריקאית, או מיי גוד) ונדמה שלו התחלף כל המיץ של המוח בכדורגל ובגולים. ובעצם הם הרבה יותר מבסדר, הם ממש מעולים.

ואני, אני פה ואני שם. אני בבית ואני זרה. אני הכל ולא כלום וגם וגם וגם. מתקנת מכונת כביסה שנוזלת, מזגן מקולקל. מנסה לשייך פנים של הורים לשמות ילדים, ללמוד מחדש מה נאה ומה לא, מה קונים מתנה וכמה זה עולה, מי חבר של מי ואיפה אוכלים טוב ומה – ובעיקר – מחכה לאיש שיחזור.

וכשעצוב או כבד אני הולכת ליחזקאל, זה שבבוטקה בשדות. הוא תמיד מחייך יחזקאל, כאילו כל הטוב של העולם מתנקז לו לגוף. הוא מספר לי על בעיות השיניים ועל איך שהוא לא יכול לאכול בגלל זה מנגו, מגניב לי חצי אבטיח למרות ש"זה סוף העונה אבל בחיי שזה מתוק כמו סוכר תטעמי ותגידי אם לא" ומחשב תורי מספרים ארוכים בראש עם עפרון על נייר. הוא עושה לי טוב יחזקאל, הוא וחצי הכוס המלאה שלו.

ותאנים הוא נותן לי רכות, קווצ' בחצי מחיר, ואומר "תראי איזו ריבה מעולה תצא לך מאלה".

ריבת תאנים ופסיפלורה

1 ק"ג תאנים בשלות

450 גר' סוכר

3 כפות חומץ בלסמי

2 פסיפלורות

חותכים כל תאנה לרבע ומעבירים לסיר. מכסים בסוכר ומניחים מכוסה ללילה או לכמה שעות. מביאים לרתיחה ומנמיכים את הלהבה. מוסיפים את הבלסמי וממשיכים לבשל תוך כדי בעבוע עדין כ-40 דקות או עד שהריבה מסמיכה מאד. כדי לבדוק סמיכות ריבה מעבירים כף גדושה לקערית קטנה ומכניסים למקפיא לכמה דקות. כשמוכן, סוחטים את תוכן של הפסיפלורות לריבה וממשיכים כחמש דקות נוספות.

מצננים מעט ומעבירים לצנצנת נקייה.

הילה קריב, ביסים
הילה קריב, למדה בישול בניו יורק ב- French Culinary Institute. בבלוג שלה, "ביסים", כותבת על אוכל, על אנשים ועל החיים.