פוחלצים. הם בכל מקום

יעל מוריס ביקרה ב"טקסידרמי" הברנז'אי ואכלה נקניקיות חזיר ואוסובוקו טלה
. על היפסטרים, פוחלצים וחיות אחרות. וכן, גם על אוכל, ברור, זה חלק מהחיות האחרות.

כבר בקיץ שעבר קראתי בעכבר העיר את סיר הסירים, כתבה על אירוע קולינארי שמתקיים אחת לשבוע בבר החדש (אז הוא היה חדש) של אדם הורוביץ, אסף ארליך ורונן בן חורין. בכתבה סופר שמדי יום שלישי ממקמים סיר גדול במרכז הבר, ובו תבשיל שהכין ידוען זה או אחר. כל כך רציתי לבדוק את התופעה, אבל כרגיל, איכשהו זה לא יצא.

והנה, ביקור מולדת של ניימן היווה הזדמנות פז. ניימן, בעל הבלוג התל-אביבי ביותר, גם לאחר שנתיים של גלות בברלין, הוא שותף מצויין לבירה, כך שאם אנחנו נפגשים, ברור שזה יהיה בבר. האוכל הוא בונוס רק בשבילי, כי ניימן לא אוכל בשעות כאלו. הצעתי מפגש בטקסידרמי, והופתעתי לגלות שהוא טרם בדק את המקום, כי למרות שהוא נמצא בתל-אביב פעמים ספורות בשנה, יש לו הספק מרשים של ביקורים במקומות ההזויים ביותר בעיר. אבל בטקסידרמי הוא עוד לא היה.

בשבוע שעבר ניימן כתב על איזו תופעה תל-אביבית שלא שמעתי עליה, כנראה בשל גילי המופלג, או לחילופין בשל מרובעותי המתקדמת – היפסטרים. מדובר בסגנון של אנשים, שמסתבר שעברתי לידם די הרבה בקיץ האחרון, כשהם מילאו את ה"תדר" (בר בר מינן, תודה לאל), והפריעו את דרכי לשישקו הסמוך. באותו פוסט של ניימן על ההיפסטרים, ניצלתי את ההזדמנות להזמין את עכברוש העיר, בלוגר ידוע בעצמו, להצטרף אלינו לטקסידרמי. לאור זה שהרגע למדתי מושג חדש, שגרם לי להרגיש מאוד לא מעודכנת, את תגובתו של העכברוש פירשתי באותה רוח, ולגמרי לא נכון. העכברוש כתב: "אין מצב שאני מגיע לטקסידרמי. הז’אנר של הפוחלצים וחבריהם לא בשבילי". ואני הבנתי שאם היפסטרים הם אלו שמבלים ב"תדר" או "קפה אדר", אז בלייני הטקסידרמי הם פוחלצים. אז זהו, שלא.

בורותי אינה מסתכמת בכך שאין לי שמץ של מושג מה זו המילה היפסטר, היא מקיפה עוד הרבה מילים, כמו למשל טקסידרמי. את ההגדרה לטקסידרמי לא תמצאו במילון אבן שושן (כבר בדקתי, אין צורך לקום מהכסא למדף הקרוב) אבל בתרגום פשוט משמעותה פחלוץ. ולא, בעלי המקום לא הסתפקו בשם מפוחלץ, הם הלכו איתו לגמרי עד הסוף, ליטראלי. המקום מקושט בפוחלצים.

אולי המקום ראה ימים יפים יותר, ואולי פוחלצים הם גורם דחייה לקהל לא מבוטל, או שאולי הקהל של המקום הזה הוא קהל לילי. בכל מקרה, כשאנחנו הגענו בתשע וחצי בערב, המקום היה די ריק. ולמרות הפוחלצים, ואולי דווקא בזכותם, אני חייבת להודות שהוא מאוד מרשים. גם המוסיקה נעימה, מהסוג שרוב הזמן לא ממש שמים לב בכלל מה מתנגן, אבל בטח לא מהסוג הצועק באוזן, או המעצבן. ולמרות שיש מבאי המקום שמעשנים בו, זה לא הפריע, וגם לא נטמע לי בבגדים או בשיער.

התיישבנו על הבר. מאחר והתבשיל עדיין לא היה מוכן, ואני הגעתי עם הרבה מקום בבטן, התחלתי באחת ממגוון המנות (הקטן) המוגשות באופן קבוע, מנה של נקניקיית חזיר. את שם המנה המדוייק והמוזר אני לא זוכרת, וגם לא את המחיר. לעומת זאת את הטעם אני כן זוכרת. זה היה מעולה. הופתעתי שהנקניקייה הגיעה בפרוסות ולא שלמה, אבל זה לא הפריע לה להיות נפלאה.

אמנם בר, אבל המקום מציע רק בירה אחת מחבית, הבירה של ברצלונה – Estrella. ולמרות שלא שמענו עליה, החלטנו להמר, וההימור היה מוצלח. הבירה היתה בדיוק לטעמנו. בסביבות השעה עשר, הודיע לנו מיכאל הברמן שהתבשיל מוכן. והפעם, אוסובוקו טלה של אסף ורונן, מבעלי המקום. אז נכון שכבר אכלתי, אבל זה היה ממש רק טעימה. והרי באתי בשביל התבשיל. אני חייבת לומר שלא נפלתי מהכסא, אבל בכל זאת סיימתי לגמרי לבד את כל הצלחת, וניימן סוף-סוף הבין את הדו-משמעות של "לא סוגרת ת’פה" (אני חושבת שאת המשמעות של הדיבור הבלתי פוסק הוא הבין כבר בפגישה הראשונה שלנו). הסיר, אגב, ממש לא היה במרכז הבר, וגם לא היה בזה שום תחושה של אירוע מיוחד, אבל יכול להיות שזה תלוי מי הבשלן, וכמה ידוען הוא.

דווקא כשהלכנו לדרכנו, גילינו שהשולחנות ליד הכניסה מלאי אדם. קצת קשישייה, כמו שאני אוהבת. זה הזכיר לי את הפאבים האנגלים, שמלאים בשעות ארוחת הערב. רק ששם זה בשבע, ואילו אצלנו בתל-אביב, זה באחת עשרה בלילה.

מאוד אהבתי, ואשמח לחזור לשם שוב.

טקסידרמי
הרכבת 18
תל אביב
אין טלפון, אין אתר. פשוט תבואו.

לבלוג השלם של יעל מוריס – לא סוגרת ת'פה

לבלוג ההיפסטרים – "סחים. הם בכל מקום."

צילומים:

יעל מוריס

יעל מוריס
לא סוגרת ת'פה זו גם אחת שלא מפסיקה לדבר, וגם אחת שלא יודעת שובע מאוכל. כזו אני. לא סוגרת ת'פה הוא בלוג אוכל, אבל מתכונים לא תמצאו בו. אני בחורה קטנה עם תיאבון גדול, הרפתקנית קולינרית שמחפשת כל הזמן אתגרים קולינריים חדשים: מנות יוצאות דופן, מסעדות מרתקות מכל הקשת, החל במסעדות פועלים וכלה במסעדות שף, שווקי אוכל ומסעות קולינריים בארץ ובעולם. עקבו אחרי בפייסבוק: facebook.com/Losogeretapeh