כי המתכונים שלו עובדים

הגרגרנית שואלת את ארז קומורובסקי שאלות קשות לקראת ספר הבישול החדש. בסוף יש גם מתכון פשוט ומבריק

ארז

אני מאוד אוהבת את האוכל של ארז קומרובסקי – כשהוא מבשל הוא מעולה וגם כשאני מבשלת, לפי המתכונים שלו, הוא מצוין (לצערי, ארז לא נמצא במטבח שלי כל הזמן). ספר הבישול שלו "שנה בצלחת", הוא אחד האהובים עלי במטבח – ספר ארצישראלי עונתי, עם סיפורים ומתכונים נפלאים. כששמעתי שהוא הוציא ספר חדש, "ארז קומרובסקי מבשל ואופה", הייתי חייבת כמובן, לחקור גם אותו לעומק והפעם, עם המחבר עצמו.

שאלות קולינריות

הגרגרנית: התחלת את דרכך המקצועית כטבח, הפכת לאופה וכעת אתה שוב טבח. מה ההבדל?

ארז: אני טבח ואופה. כשאני מתבל וממלא את הלחמים בשום קונפי או תפוחי אדמה, אני אופה עם החוש של הטבח. אין אצלי דיכוטומיה בין אפיה לבישול. אני משלב. לכאורה יש הבדל עצום. נוהגים לחשוב על אפייה כעל מדע מדויק. לאנשים רבים יש גם פוביה משמרים וחבל. אני חושב שצריך להביא את האינטואיציה לאפייה, בדיוק כמו שעושים בבישול. אין "טוב" או "לא טוב". יש "טעים" או "לא טעים". אפייה צריכה לצאת מהבטן, כמו שהסבתות שלנו אפו. כאיש מקצוע אתה גם מאלתר ומגיב למציאות: לקמחים שונים, למזג אויר משתנה. הייתי רוצה שאפייה תהיה נגישה יותר לאנשים וזה מה שאני עושה בסדנאות אצלי.

הגרגרנית: מי הוא טבח טוב?

ארז: טבח טוב מתייחד באהבה שלו לבישול ובירידה לפרטים. לא מדובר בטכניקה, מתכונים או ידע. מה שבראש ובראשונה קובע את איכות האוכל, הן של טבח ביתי והן של שף מקצועי, היא ההקפדה על חומרי הגלם שצריכים להיות טריים ואיכותיים.

הגרגרנית: מה המגמה הקולינרית הבאה שאתה צופה בארץ?

ארז: יש התקדמות אדירה בישראל מבחינה קולינרית. אני חושב שהמגמה הבאה בבישול תהיה החלוקה האיזורית של הארץ. חומרי הגלם בגליל שונים מאלה שבנגב – אדמת הגידול שונה, לגידולים יש טעם שונה, לשמן הזית וליין יש טעם אחר וזה משפיע על הטעם של המאכלים. הבישול הירושלמי ניזון מההיסטוריה, מהחקלאות ההררית ומהתמהיל האנושי שלו ולא דומה לבישול היפואי, שסמוך לנמל הדייגים ולפרדסים.

הבישול הגלילי הוא קריר והושפע מסוריה ומלבנון. מעורבים בו למשל דובדבנים ותפוחים. בנגב העגבניות גדלות על מים מליחים. אנשים מבשלים לפי ההיצע המקומי. דרוזי בגליל העליון לא מבשל כמו בדואי ברהט. גם בישול אורבני שונה מבישול כפרי, שכן תמיד לערים הגיעה תוצרת מכל מקום בארץ.

הגרגרנית: אנחנו מושפעים מהבישול הפלשתיני, הבדואי, והדרוזי המקומי. האם גם המקומיים מושפעים מאיתנו?

ארז: ההשפעה דו-כיוונית ושני הצדדים מופרים כל הזמן. אנחנו משפיעים מאוד בטכניקה ובשפה. זה יכול לבוא לידי ביטוי בזנים חדשים של זיתים שאנחנו מפתחים, שמשפיעים על טעמו של שמן הזית, עם תבלינים ועשבי תיבול שנכנסים לרפרטואר הבישול או טלאים ממינים חדשים.

הגרגרנית: מהו כלי הבישול החשוב ביותר שאתה ממליץ לטבח החובב?

ארז: הכלי החשוב ביותר במטבח הוא המכתש והעלי. בעבר הודבקה לו סטיגמה של ארכאיות וחוסר פרקטיות, אבל אני חושב שזה הכלי הכי שימושי במטבח. אין דרך טובה יותר להוציא מתבלינים את התמצית שלהם, בלי לטחון אותם במעבד המזון. חשוב שהוא יהיה עשוי אבן ומספיק גדול, כדי שלא יקפצו ממנו החומרים החוצה.
….

הגרגרנית: מדוע אתה מפרסם את חברת "טבעול", חברה תעשייתית המשווקת מזון מעובד, שכביכול מנוגד לאמת הקולינרית שלך?

ארז: אני חושב שבכל העולם, תעשיית המזון הבינה שלא די בטכנולוגיה וצריך להכניס לאוכל גם טעמים, ידע, אהבה וסקרנות של שפים. זו תופעה מבורכת ששף יכול להשפיע על אוכל מוכן. אני שמח להביא את האני מאמין שלי – תבלינים ועשבי תיבול טריים, ללא חומרים משמרים וללא חומרי טעם. בטבעול לא משתמשים היום בתחליפים, אלא בכוסברה, נענע, גזר, שום, פלפל חריף, הכל טרי. יש לי שם פרטנרים נהדרים וביחד אנחנו מעניקים לאנשים, שאין להם זמן לבשל בעצמם, ארוחה מזינה יותר. דרך אגב, בקרוב יצאו לשוק שני מוצרים חדשים – עם קישואים וחצילים.

שאלות ספרותיות

הגרגרנית: איך התגבשה המחשבה לכתוב ספר חדש?

ארז: הספר החדש הוא פועל יוצא של השנים האחרונות, בהן אני מעביר סדנאות בישול פרונטאליות ונפגש עם אנשים שונים.
….
במהלך הסדנאות הבנתי שאני צריך לחדד את הלוגיקה של הבישול שלי, להבין למה אני שם מרכיב מסוים ועושה כך ולא אחרת וככה התפתחו אצלי התכנים. קיצרתי זמנים ותהליכים, כדי שזה יעניין אנשים והם יוכלו לראות את כל תהליך הבישול והתפתחה "שפה" מאוד מהירה, שנותנת כבוד לחומרי הגלם.
….
אוכל לא צריך להיות מסובך. השאלה היא איך נותנים טעם לאוכל בלי להזיע יותר מדי. חשוב לי שאנשים יתחברו לאוכל ויאהבו לבשל – זה לא המתכונים, אלא האופן בו בוחרים בירק ומה עושים איתו. גם מי שלא אוהב להיות במטבח יכול לבשל ארוחת ערב טעימה וטרייה, בזמן קצר ביותר.

הגרגרנית: למה אין בספר מתכונים לקינוחים ומתוקים?

ארז: חשוב היה לי שהספר יהיה ממוקד. וגם, גילו לי סוכר… לעצם העניין, הספר הוא מה שאני מבשל ואופה ולכן זו התוצאה.

שאלות אישיות

הגרגרנית: מה גרם לך לעזוב את העיר הגדולה תל אביב לגליל?

ארז: אני מאמין שבחיים צריך להשתנות ולזוז הלאה. בנוסף אני מאוד אוהב טבע וזה היה חסר לי בעיר.
….
חיפשתי הרבה זמן מקום לגור בו, עד שהגעתי למתת, הישוב בו אני גר. אני ממשיך לעבוד קשה, אבל זה אחרת כיוון שאני מתעורר בבוקר לקול התרנגולות ויורד לאסוף ביצים, יורד לבוסתן וקוטף לי משהו לארוחת הבוקר ואופה לחם בטאבון שבחצר. החיים שלי מחוברים יותר לאדמה. אני רואה את כל מחזור החיים של הצמח ומשתמש בכולם, החל מהנבטים דרך הצמח הבוגר והשורשים וכלה בזרעים. ממש איכות חיים! גם הבישול שלי השתנה – אני פחות מתעסק בצורה החיצונית של האוכל, אלא יותר בחומרי הגלם ובטעמים.

הגרגרנית: לאיזו מסעדה אתה אוהב להיכנס כשאתה נוסע לחו"ל?

ארז: אני לא מתכנן טיול מראש. אפילו מלון אני לא מזמין. אני אוהב להסתובב ברחוב ולחפש מקום שהמקומיים אוכלים בו. אני לא מחפש דווקא מסעדות יוקרה.

הגרגרנית: איזה מאכל מנחם אותך?

ארז: קישקע!

הגרגרנית: איזה מאכל אתה לא אוהב?

ארז: אין משהו שאני לא אוהב לאכול, אבל חשוב לי לאכול דברים בעונתם. היעדר עונתיות פוגעת בבישול, כי אז מאבדים את הטעם של הירק. לכן גם נתתי בספר את המתכונים לפי העונה המתאימה ורשימת הירקות לפי העונה שלהם.

הגרגרנית: מהו ספר הבישול האהוב עליך?

ארז: אני מאוד אוהב את הספרים של "River Cafe" ואת "Cheese Board". ויש כמובן המון ספרי בישול ישראליים שאני אוהב, אבל קצרה היריעה מלהזכיר את כולם.

הגרגרנית:  קוסם לך להשתתף בתכנית ריאליטי קולינרית בטלויזיה, כמו שנעשה נפוץ בימינו?

ארז: אני לא רוצה להיות חלק מריאליטי בישול, כי אוכל זה לא תחרות, זה לא "למי יש יותר גדול". אוכל זה עניין של ניואנסים ושל טעמים, משהו אישי ואינטימי.

הגרגרנית: יש לך תכניות לפתוח בהמשך מסעדה משלך?

ארז: אני לא יודע אם זה יקרה. בבית הספר לבישול גלילי אני עורך סדנאות בישול מול כ-20 איש לערך בכל פעם. אין אנשים נוספים שמתווכים בין הבישול שלי לבין הפה של הסועדים, תהליך הבישול הוא בגובה העיניים וגם האכילה אינטימית. כשאני רוצה צמח, ירק או תבלין, אני פשוט יוצא לבוסתן שלי ומביא. אין תחליף לטריות הזו. מלבד זאת, קשה לי כרגע לחשוב על חזרה ללחץ ולאקשן שיש במסעדה. מה שאני עושה מתאים בדיוק לחיים שלי היום.

הגרגרנית: מה הפרויקט הבא שאתה מתכנן?

ארז: הפרויקט שאני עובד עליו כעת הוא הגדרה של בישול מדברי בהר הנגב. אני מייעץ למלון "בראשית" במצפה רמון ולכן אני כרגע לומד את החקלאות המקומית, את האקלים, ההיסטוריה של המקום, המסורות וכיו"ב. כמו שאמרתי, יש שוני בין הבישול בנגב לבישול הגלילי, שם אני גר. למשל, בגליל אני משפד בשר על ענפי אלון, בנגב על ענפי אשל; האדמה שונה ולכן הטאבון ייבנה מאבנים אחרות. העגבניות אצלנו שונות ולשמן הזית יש טעם אחר.

השוונץ : מתכון לשורשי פטרוזיליה אפויים עם גבינה בולגרית

לפעמים המתכון הוא באמת רק השוונץ. אבל לא חשבתם שנסיים בלי מתכון מתוך הספר, נכון? בחרתי במשהו שאותי מאוד הדליק. בילדותי לשורש הפטרוזיליה היה שימוש יחיד – להעשיר את הטעם של מרק העוף. אצל ארז מצאתי מתכון שנותן כבוד לירק עצמו ומניב מנה מאד מאד טעימה.

שורשי פטרוזיליה שמנמנים ואפויים. צילום: הגרגרנית

אחרי שירד מספיק גשם, שורשי הפטרוזיליה נעשים שמנמנים ועסיסיים וזה הזמן להכין את הסלט הזה.

חומרים:

 • 8 שורשי פטרוזיליה
 • 1/2 כוס שמן זית סורי
 • מלח ים גרוס לפי הטעם
 • פלפל שחור גרוס טרי לפי הטעם
 • מיץ מ-11/2 לימונים בשלים
 • 2 כפות לימונים כבושים קצוצים דק
 • 1-2 כוסות עלי שמיר, מופרדים מהגבעולים
 • 150 גרם גבינה בולגרית אמיתית מחלב כבשים

אופן ההכנה:

 1. מחממים את התנור לחום הגבוה ביותר.
 2. קולפים את שורשי הפטרוזיליה וחותכים אותם לאורכם לרבעים. שמים בתבנית קטנה, מטפטפים עליהם שמן זית ובוזקים מלח ופלפל שחור.
 3. צולים בתנור החם כ-20 דקות, עד שהם מתרככים היטב. מוציאים מהתנור ומניחים להתקרר לטמפרטורת החדר.
 4. מעבירים את השורשים לקערה, מטפטפים עליהם את מיץ הלימון ומערבבים עם הלימונים הכבושים. מוסיפים את עלי השמיר. מערבבים ומעבירים לקערת הגשה. מפוררים מלמעלה את הגבינה ומגישים.

אפשר להוסיף לסלט גם שורשי סלרי עסיסיים, קלופים וחתוכים לקוביות וצלויים יחד עם רבעי שורש הפטרוזיליה.

בתאבון!

הגרגרנית
מאז שאני מכירה את עצמי, אוכל מעניין אותי. להכיר, לגעת, להריח, לבשל, להאכיל ולאכול. בבלוג "הגרגרנית" אתם מוזמנים לקרוא את המחשבות שלי בנושאים הקשורים לאוכל, אבל לא רק. תמצאו אותי כאן: http://hagargeranit.wordpress.com מוזמנים לעקוב אחריי באינסטגרם: hagargeranit