הנשים שמאחורי השמפניה

אתם לא רוצים רק לשתות שמפניה בסילבסטר, אתם רוצים גם לנהל עליה סמול טוק איכותי. הכתבה שתצייד אתכם בהמלצות וסוכריות טריווייה

סלקטד

השמפניה היא מלכת היינות שעליה נאמר בעבר "כשהשמפניה צוחקת כל העולם צוחק". לרוב מזוהה השמפניה עם מותרות. קול הפקק הנפתח בנקישה רמה, הנוזל הקצפי הזורם מן הבקבוק, הכוס הצרה והארוכה המורמת לברך על חתונה, השקת אנייה, משרד חדש ומרוצי המכוניות היוקרתיים בעולם. כל אלה הופכים את השמפניה למשקה קסום ולסמל של שמחה וחגיגות. וכיאה למשקה אציל גם צורת הבקבוק מיוחדת, בקבוק כבד העטור מצווארו ומעלה ב'כתר זהב'.

הנזיר שאהב את היין שלו

בשנת 1670 התמנה למנהל יקב במנזר באזור שמפאן, נזיר צעיר בשם דום פריניון. הנזיר הצעיר עסק בתחילת דרכו בניסויים רבים שהביאו לכמה נקודות מפנה משמעותיות וחשובות בתעשיית היין. דום פריניון היה הראשון שהחל להשתמש בפקקי השעם, הראשון שסגר את פקקי הבקבוקים עם חוטים כדי למנוע פתיחה מוקדמת והראשון שהשתמש בממסך (בלנד) של יינות ויצר יין לבן מענבים אדומים ולבנים יחדיו. דום פריניון נחשב לאבי ה'שמפניה', ומכאן כל השאר היסטוריה.

חבל שמפאן נמצא כ-160 ק"מ צפונית מזרחית לפריז, במקום גידול הענבים הצפוני ביותר בצרפת, קו רוחב בסביבות 50. אזור בעל אקלים קשה כל השנה וטמפרטורת קיץ ממוצעת של כ-10 מעלות, שהיא טמפרטורת המינימום הדרושה להבשלת הענבים. האקלים הכל כך קר וקשה, הפך את תושביו לאנשים שקטים ושתקנים במידת מה.

השם שמפאן, פירושו מלטינית קרחת יער, האזור נחשב כשטח נוח למעבר צבאות שונים במהלך השנים וכיבושים רבים נרשמו בעברו. המחוז מלא בכפרים וכרמים רבים ובתים פשוטים לצד טירות מפוארות. בתי השמפניה בנויים על עשרות קילומטרים של מרתפים ארוכים, שחלקם נבנו עדיין על ידי האימפריה הרומית. מרתפים אלו שימשו בעבר גם כמקום מחבוא לנמלטים במלחמת העולם השנייה.

כשתייר מטייל בשמפאן אין לו שמץ של מושג שמתחת לרגליו פרושים מעל ל-100 ק"מ של מנהרות המלאות במיליוני בקבוקי הנוזל הנכסף הזה, ששווה זהב.

מחוז שמפאן. מעל ל-100 ק"מ של מנהרות המלאות במיליוני בקבוקי הנוזל הנכסף ששווה זהב. צילום: Thinkstock

לשינויים הגדולים והמשמעותיים ביותר בשמפאן אחראיות ארבע נשים אמיצות, שהתאלמנו מבעליהן, בעלי בתי שמפניה, והרימו את התרומות החשובות בעוז רב, בתקופה בה עוד לא קרעו חזיות בכיכרות הערים ועוד לא ממש שמעו על פמיניזם. לאלמנות חלק חשוב ביותר בהתפתחות המסחרית של האזור ויינותיו.

האלמנה המפורסמת ביותר מאזור שמפאן היא ניקול בארב פונסארדין (1866-1777), המכונה האלמנה קליקו. בשנת 1798 נישאה לפרנסואה קליקו, בעל כרמים באזור שמפאן, ושבע שנים בלבד לאחר מכן התאלמנה ממנו. בניגוד לדעת הסובבים אותה, שחשבו שאין לאישה סיכוי להצליח בעולם גברי וקשה כל כך, החליטה האלמנה הצעירה לקחת על עצמה את ניהול היקב, משימה שמילאה בהצלחה עד מותה בגיל 89.

אחד מעובדיה של האלמנה קליקו, אנטואן דה מולר, היה זה שפיתח את השיטה לצבירת המשקעים בצוואר הבקבוק לאחר התסיסה. תהליך הרמואז' (remuage), הפיכת הבקבוק על ראשו וניעורו נשמר בתחילה כסוד כמוס, אך עד מהרה הפך לשיטת העבודה בכל אזור שמפאן, השיטה המקובלת עד עצם היום הזה בכל העולם.

האלמנה קליקו הביאה את היקב לשגשוג וייצאה את יינותיו לחצרות המלוכה האירופיות. בשנת 1828 החלה לייצר שמפניה וייצאה כ-80 אחוזים ממנה לרוסיה. השמפניה היוקרתית של בית קליקו היא Veuve Clicquot La Grande Dame (המקבילה לדום פריניון המפורסמת).

לשינויים הגדולים והמשמעותיים ביותר בשמפאן אחראיות ארבע נשים אמיצות. צילום: Thinkstock

האלמנות הממולחות

לואיז פומרי (1890-1819) התאלמנה בהיותה בת 39. עד מהרה זיהתה את הביקוש הגובר לשמפניה יבשה (ברוט), שלא הייתה פופולרית ביותר עד אותה התקופה, והפכה את חנות היין של בעלה המנוח לבית שמפניה מצליח.

חוש עסקי מפותח הפגינה גם קמיל אורלי רודרר (1975-1892), שקיבלה את ניהול עסקי המשפחה בשנת 1932 לאחר שהתאלמנה. רודרר פיתחה עבור בית השמפניה הנושא את שם המשפחה את סדרת הסופר-פרימיום, שמפניית ה'קריסטל', שסללה את הדרך לשמפניות ה'גראנד קווה' המפוארות.

לילי בולאנז'ה (1977-1899) התאלמנה מבעלה ז'אק וניהלה בהצלחה רבה את בית השמפניה הנושא את שם משפחתה משנת 1941 ובמשך כמעט ארבעה עשורים. את אהבתה הרבה למשקה המבעבע ביטאה כאשר נשאלה לגבי המועד המתאים לשתיית שמפניה: "אני שותה שמפניה כשאני שמחה וכשאני עצובה, לפעמים אני שותה לבד וכשאני בחברה אני מרגישה חובה להגיש שמפניה. אני טועמת כשאני לא רעבה ושותה כשאני רעבה, חוץ מזה אני לא נוגעת בשמפניה, רק אם אני צמאה".

מבעבעים בעלייה

בעבר הרשו לעצמם לצרוך שמפניה רק בני מעמד האצולה, אך עקב הטכנולוגיה המתקדמת ואמצעי הייצור המודרניים של ימינו הפך המשקה לפופולארי ועממי יותר עם השנים.

שוק המבעבעים זוכה בארץ, בשנים האחרונות, לצמיחה מתמדת יחסית לקטגוריות היין האחרות, ולאחר הורדת המס על היינות המבעבעים במאי 2007, העלייה דרמטית עוד יותר. הדבר בא לידי ביטוי בכמויות המכירה ההולכות וגדלות של המבעבעים ובשינוי בתרבות הבילוי והרגלי הצריכה של קהל הבליינים.

יינות מבעבעים אפשר לשתות כמעט בכל ארוחה שתגרום לנו הנאה, כל חגיגה, משפחתית, חברתית, ערב רומנטי או הצעת נישואין, חגיגה במשרד, מתנה נהדרת, או סתם בשבת בבוקר.

יינות אלה מתאימים למגוון סוגי מזון רחב ביותר, ולמען האמת, אין כמעט אוכל שאי אפשר לשתות איתו יין מבעבע. אפריטיף לפני הארוחה, מנות ראשונות כמו סושי, סשימי, קרפצ'ו סלמון וקרפצ'ו בקר. מנות של בשר עוף ומנות מתובלות. וכמובן קינוחים שונים, פירות וביחוד תותים.  רצוי להגיש בטמפרטורה של 6 – 8 מעלות.

יינות ישראלים תוססים מומלצים

השמפניה מיוצרת בשיטה המסורתית, בה התסיסה השנייה נעשית בבקבוק עצמו, אך יינות מבעבעים מייצרים בכל מקום בעולם גם בשיטות ייצור שונות, פשוטות וזמינות יותר.

כיום, לא קיימת מדינת יין בה לא מייצרים יינות מבעבעים בשיטות שונות, כולל בישראל.

יקבי כרמל יוצאים עם תשובה לטרנד היינות המבעבעים בארץ, עם מגוון יינות מבעבעים ותוססים שונים מאוד במחירים אטרקטיביים.

..

המבעבעים של יקבי כרמל. צילום: יקיס קידרון

ברוט פרייבט קולקשן – יין מבעבע יבש ומרענן, הופק מענבי הזנים קולמברד, שרדונה וויונייה. התסיסה השנייה התבצעה במיכל לחץ  (Méthode Charmat) וארכה כחודשיים בהם היה היין במגע עם השמרים.

יין מרענן וארומטי עם ניחוחות של ליים, תפוח עץ ירוק, ולחם קלוי. חמיצות מאוזנת וסיומת ארוכה. יתאים למנות פתיחה, מנות דגים, דגים מעושנים ונאים, סושי, מנות מהמטבח האסיאתי ועוד. מומלץ להגישו בטמפרטורה של 8 – 10 מעלות.

ברוט רוזה פרייבט קולקשן – יין מבעבע ורוד, יבש ומרענן, שהופק מענבי שרדונה, קולומברד וסירה. התסיסה השנייה התבצעה במיכל לחץ  (Méthode Charmat) וארכה כחודשיים בהם היה היין במגע עם השמרים.

צבע היין ורדרד עדין, היין בעל גוף בינוני, מתאפיין בבשומת של ליים, תות שדה ולחם קלוי. בעל חמיצות מאוזנת וסיומת ארוכה. היין מתאים למנות פתיחה וכן ילווה היטב מנות כגון, סלמון מעושן, סושי וטארט פירות יער. מומלץ להגישו בטמפרטורה של 8 – 10 מעלות.

ספרקלינג סלקטד – יין נתזים קל, פירותי ומרענן, בעל מתיקות עדינה טבעית ומאוזנת,  לא חומצי מדי ולא עפיץ. היין הופק מענבי פרנץ' קולומברד, זן ענבים שנחשב לאידיאלי עבור יינות מבעבעים. זן ארומטי עם חמיצות טבעית מצוינת, פירותי עם סיומת נקייה ומרעננת, הגדל היטב באקלים החם והלח של ישראל.

היין מומלץ כאפריטיף אלגנטי באירועים חגיגיים וכמלווה ארוחות קלילות ופיקניקים. מומלץ להגישו קר מאוד, בטמפרטורה של 3 – 6 מעלות בלבד.

סלקטד ספרקלינג רוזה – היין שייך למשפחת יינות הרוזה המבעבעים, המקובלים מאד בעולם ומתאפיינים במתיקות עדינה ומאוזנת. צבעו של היין ורוד סלמון עדין, זהו יין יבש עם נגיעה קלילה של מתיקות, יין קל, שמח ומרענן, עם ניחוח מושך של פירות יער אדומים. היין הופק משילוב של ענבי פרנץ' קולומברד וענבי מרלו.

היין מתאים לאירוח, לחגיגות, למסיבות, פיקניקים וארוחות קלות. מומלץ להגישו קר מאוד, בטמפרטורה של 3 – 6 מעלות בלבד.

סלקטד ספרקלינג לייט – יין נתזים לבן חדשני, מופחת אלכוהול, בעל מתיקות עדינה. הופק מענבי פרנץ' קולומברד ומוסקט אלכסנדרוני. ענבי המוסקט מספקים מתיקות ובשומת ואילו הקולומברד מעניק ליין חומציות מאוזנת. יין קל, כיפי ומרענן, מושלם עבור אלה המחפשים ליהנות מיין נתזים מתקתק מופחת אלכוהול.

מעולה להגשה באירוח, חגיגות, מסיבות, פיקניקים וארוחות קלות. בשל אחוז האלכוהול הנמוך, מומלץ ללוות אתו ארוחת בראנץ'. מומלץ להגישו קר מאוד, בטמפרטורה של 3 – 6 מעלות בלבד.

מוסקטו Young Selected – יין לבן קל, מתקתק ומבעבע קלות בסגנון המוסקטו ד'אסטי מצפון איטליה. הופק מענבי מוסקט אלכסנדרוני מבציר 2010 ומתאפיין בניחוח נעים, במתיקות נעימה ומאוזנת ובאחוז אלכוהול נמוך (5.5%). יין מרענן וכיפי, המתאים לכל אירוע.

קריניאנו Young Selected – יין אדום קל ומרענן, מתקתק ומבעבע קלות בעל אחוז אלכוהול נמוך (5%). מופק מענבי קריניאן עם נגיעות מוסקט אלכסנדרוני מבציר 2010. מתאפיין בניחוחות צעירים ורעננים של פרי אדום טרי ובמתיקות עדינה ומאוזנת.
הגשה – שני היינות משתלבים נהדר בכל אירוע, עם אוכל או בלעדיו. מתאימים כמשקה פתיחה (אפריטיף), לארוחות בוקר או בראנץ', לפיקניקים, למסיבה או סתם כך על המרפסת. מומלץ להגישם צוננים (°6).

מירה איתן היא מנהלת התקשורת של יקבי כרמל, וכתבת יין ואלכוהול
מירה איתן
מירה איתן, מנהלת התקשורת של יקבי כרמל - חובבת יין, אלכוהול ואוכל טוב, שהפכה את התחביב שלה למקצוע. כתבת יין ואלכוהול מזה שנים רבות בעיתונים כמו, מעריב, גלובס, מגזין יין וגורמה (עריכה), נענע 10 ועוד