הכי אותנטי: טיול קולינרי לגאורגיה

טבע מפעים, כפרים קטנים, מרחצאות והרים. גאורגיה הופכת ליעד תירותי מבוקש ויש אליה כבר טיול מאורגן של ארקיע שכולל סדנת בישול לאוהבי חינקלי, חצ'פורי ועוד

טביליסי

לאט לאט גאורגיה הולכת ותופסת את מקומה כיעד תיירותי מבוקש. הסיבות לכך ברורות, בעיקר לגאורגים, שחשים כי ארצם היא היפה ביותר בעולם. בנוסף הגיאורגים גאים במטבח שלהם. שאלו כל יוצא גאורגיה על הבישול האופייני לארצו, והוא יפליג בזיכרונות ובמחמאות מזילי ריר.

חברת ארקיע, והשפית אירמה קזר החליטו לשלב את שני התחומים האלה לטיול מאורגן חדש שישלב סדנת בישול של השפית אירמה, עם טיולים ברחבי המדינה המרהיבה והמיוחדת הזאת.
//
נוף בתולי בגאורגיה

השפית אירמה קזר עלתה עם משפחתה מגיאורגיה כילדה. בילדותה עבדו הוריה קשה והיא נכנסה למטבח כדי להקל עליהם והתאהבה בבישול ובאפייה. בסדנה בת ארבעה בקרים שהיא תעביר בקולג' הגאורגי לבישול  איקרוס – שמפוקח על ידי משרד החינוך והתרבות, אירמה תלמד להכין את הקלאסיקות של המטבח הגאורגי בינהן חצ'פורי – מאפי גבינה, חינקלי – כיסונים ממולאים, צ'אנחי – תבשיל בשר עם ירקות, צ'ורצ'חלה – ממתקי אגוזים ועוד.

המטבח הגאורגי מתבסס על בשרים מסוגים שונים, הרבה אגוזים, גבינות בקר וצאן, שילוב של פירות במנות, שימוש יצירתי בירקות וצמחי תבלין וכיסונים מסוגים שונים. התלמידים יקבלו את המצרכים לבישול ומתכונים מתורגמים לעברית.

לאחר סיום הסדנה, ביום הרביעי לנסיעה, הקבוצה תעבור למסלול של טיול במיטב היעדים של גאורגיה. מסלול הטיול יכלול מקומות מעניינים, שמעל כולם מרחפות 3,000 שנות היסטוריה מרתקות, וזכרו של יוסף סטאלין מהדמויות המשמעותיות של המאה ה-20. בין היעדים: קתדרלת סיוני בטיביליסי – הבירה הקדומה של גיאורגיה; העיר סירנדי ששוחזרה כפי שהייתה במאה ה-18; ערי מערות מדהימות; טיולים בקווקז הגבוה והקווקז הנמוך, שם הטבע נפרש במלוא יופיו ועוד.
..
סדנת אוכל גאורגי של אירמה קזר

מי את גאורגיה?

שטחה של גאורגיה גדול פי שלוש משטחה של מדינת ישראל ואוכלוסייתה מונה 4.6 מיליון תושבים, רובם נוצרים אורתודוכסים. רוב שטחה של המדינה הררי, ויש בה אתרי סקי וחופים יפיפיים. המדינה שוכנת במה שהייתה פעם דרך המשי, במפגש שבין אירופה לאסיה.
בשל היותה נקודת מעבר, גאורגיה ידעה מלחמות וכובשים רבים, ביניהם ערבים, מונגולים ורוסים. כולם הטביעו בה חותם מבחינה תרבותית, חברתית וקולינרית. נופי הטבע של גאורגיה מפעימים בעוצמתם ובבתוליות שלהם והמדינה ידועה גם בפארקים מרהיבים ובאזורי גפנים שמייצרים יינות נהדרים.

טיביליסי, בירת גאורגיה היא עיר מודרנית ומפוארת. יש בה קתדרלות מרשימות, מוזיאונים מעניינים ומרחצאות מרפא שנחשבות לבעלות סגולות בריאותיות מיוחדות. גאורגיה היא בכלל יעד מומלץ מבחינת מרחצאות בעלות סגולות בריאות – בתקופת השלטון הסובייטי היו שולחים לבורג'ומי שבגאורגיה קוסמונאוטים, ספורטאים ואת אצולת הקצינים כדי שיטבלו במי בורג'ומי ויטיבו עם בריאותם.

טיביליסי היפה
..

נוף הררי בגאורגיה

גאורגיה היא מדינה מתפתחת. לצד פיתוח התשתיות, ניתן למצוא כפרים השומרים באופן מפתיע, על צביונם העתיק. תנאי התיירות, הנסיעות והדרכים לא משתווים לסטנדרטים המקובלים במערב אירופה,  אבל המצב הולך ומשתנה וחוויית הביקור היא אותנטית ומרגשת.יודגש כי משתתפי הטיול של ארקיע ילונו בטיבילסי במלון בוטיק ובמקומות לינה נוספים ברמה גבוהה.

התחושה הכללית של המבקר בגאורגיה היא של טיול במדינה שאנשיה לבביים ומזמינים. הכנסת האורחים של הגאורגים היא חמה ונדיבה וכוללת באופן מסורתי שולחן עמוס ויין שנמזג מכל הלב. עם זאת, בשל העובדה שהמדינה בשלבי התפתחות, וכיוון שלא כל האוכלוסייה המקומית דוברת אנגלית, רצוי לטייל בגאורגיה בטיול מאורגן, עם מדריך שמכיר את המקום היטב, ויוכל לקחת את אנשי הקבוצה שלו למקומות היפים והמעניינים ביותר במדינה.
..

הטיול של ארקיע מכוון לחובבי אוכל, שרוצים להכיר סודות של מטבח מעניין, ולחובבי טבע, טיולים ותרבות – תחומים שבהם לגאורגיה יש הרבה מאוד מה להציע. המדינה העתיקה עוד לא תוירה לעייפה והיא מספקת חוויה אותנטית-אירופאית ייחודית. בהחלט רעיון לטיול ששווה בישול.

לפרטים נוספים על הטיול הקולינרי המאורגן של ארקיע לגאורגיה