פעוטות אוכלים, הורים משתפים

המעבר של פעוט לאכילת מוצקים דורש הבנה ומעורר שאלות. הקהילה בעמוד הפייסבוק של גמדים-שטראוס נותנת תשובות מקצועיות ומזמינה לשתף

פעוט

הורות וחרדות הם כמו אהבה ונישואים – ברוב המקרים הראשון מוביל לשני. זה מתחיל בשלבים הראשונים של ההיריון ומתעצם כשהתינוק יוצא לעולם. מכיוון שהתזונה היא עניין מהותי, ההתעסקות בה גדולה ולפעמים מתלווים לעניין לא מעט דאגות. השלב הרגיש, מניסיונם של רבים, מתרחש במעבר ממזון נוזלי, לאכילת מוצקים. מעבר שדורש תכנון ולמידה, מציף הרבה שאלות ומעלה לא פעם צורך  בייעוץ חברי ומקצועי.
..
מקום שמומלץ לשתף בו ענייני אכילה של פעוטות הוא עמוד הפייסבוק שמפעילה קבוצת שטראוס למעדן החלב חביב הפעוטות – גמדים. הקהילה הוירטואלית התוססת של העמוד הזה מורכבת מהורים לילדים קטנים, שחולקים חוויות, מחליפים ידע מנסיונם, מוזמנים לפעילויות משותפות ומעניינות ומקבלים עצות מקצועיות ממומחי תזונה מקצועיים בינהם בריג'יט כוכבי, דיאטנית קלינית ואנקה סימוביץ, דיאטנית קלינית העוסקת בהפרעות אכילה בגיל הרך.
..
על קצה המזלג, הנה כמה בעיות שהמעבר לאוכל מוצק יכול לעורר, לצד פתרונות אפשריים. אם התשובות לא סיפקו אתכם או שיש לכם שאלות נוספות, אתם מזומנים להיכנס לעמוד הפייסבוק של גמדים ולשתף.
..
שאלה: איך אדע שהפעוט אוכל מספיק?
תשובה: זאת שאלה שמדירה שינה שמעיניהם של הורים רבים בגלל החשש שתזונה לא מספיקה תפגע בהתפתחות הילד. עם זאת, מחקרים רבים מצביעים על כך שתינוקות ופעוטות יודעים לווסת את צריכת הקלוריות שלהם וגם אם הם אוכלים מעט ביום מסוים, הם יאכלו יותר ביום שלאחריו. עדיין, אם מתעורר החשש, חשוב לעקוב אחרי קצב האכילה ולוודא שהפעוט אינו מאבד ממשקלו.
..
שאלה: התחלתי להאכיל את התינוק – בן שבעה חודשים במזון במרקם טחון עם כפית. לרוב הוא משתנק בשעת האכלה או שומר את האוכל בפה, עד שנראה שהוא עומד להיחנק. לעיתים קרובות הוא גם מקיא אחרי הארוחה. האם ייתכן שמשהו לא בסדר איתו?
תשובה: בבסיס ההתנהגות הזאת עלולות לעמוד בעיות גופניות אמיתיות כגון: ריפלוקס, קשיי בליעה, אלרגיה למזונות, עצירות, צליאק, בעיות בתנועתיות המעי ועוד. חשוב לגשת לייעוץ מקצועי ולבדוק את המצב לפני שהקשיים האלה יגרמו לבעיות התנהגותיות נוספות כמו סרבנות אכילה כללית, בררנות יתר במרקמים ובטעמים, סירוב לעבור לאכילת מזון מוצק ועוד.
../

שאלה: התינוק שלי מסרב לאכול בתוקף, מה שיוצר ביני ובינו משחקי כוח מרגיזים. מה לעשות?
תשובה: קודם כל, לא להתעצבן ולא לכעוס עליו. התנהגות כזאת רק מחמירה את הבעיה ומילת המפתח פה היא סבלנות. קודם כל, לנסות לחכות עם שעת האכלה עד שהילד ממש ממש רעב. לא לרדוף אחריו עם אוכל אלא להציע לו מזון בשעות קבועות לפרק זמן קצוב, שלא עולה על 30 דקות לארוחה כדי שלא יימאס לו מהסיטואציה.
..
שאלה: הפעוטה מעדיפה לאכול רק מזון מסוים ומסרבת בתוקף לארוחות מגוונת שכוללות סוגי שונים של מאכלים. איך לגרום לה לקבל גם טעמים אחרים?
תשובה: חשוב להמשיך ולהציע לה מגוון של מזונות ולא להיבהל או לכעוס אם היא מסרבת לאכול אותם. במיוחד חשוב לא לנסות להאכיל אותה בכפייה, מה שיהפוך את זמן הארוחה לשעה של מתח ולחץ לכל הצדדים. כדאי לחכות עם מזונות חדשים לזמן שבו יודעים שהיא מאוד רעבה אך לא עייפה. חשוב לזכור שטעמם והעדפותיהם של התינוקות משתנים ללא הרף והמצב הוא זמני ויכול להשתנות אפילו תוך יום יומיים.
..
שאלה: מאיזה גיל אפשר להתחיל לתת לתינוק מוצרי חלב שמותאמים לקטנים?
תשובה: מומלץ להתחיל לתת מוצרי חלב המותאים לתינוקות כגון דניאלה וגמדים מגיל 9 חודשים לפחות, מוצרים מחלב ניגר כגון דני, מילקי ועוד מומלץ להתחיל מגיל שנה ואילך. האפשרות לצריכת מוצרי חלב נובעת מההתפתחות האישית של הילד, ולכן אנו ממליצים טרם תחילת הצריכה להתייעץ עם טיפת חלב או הרופא המטפל...
..
החברים הפעילים בעמוד הפייסבוק של גמדים משתפים בעצות ותחושות ויוצרים קהילה איכותית ומורגשת. בין הפעילויות המשותפות שמוצעות להם, יש כאלה מעניינות במיוחד. בחודש יוני למשל הוזמנו הגולשים להעלות מתכונים שילדים אוהבים. השישה שהעלו את המתכונים הטובים ביותר, יזכו בהשתתפות זוגית בסדנת "הורים מבשלים" שמעבירה יעל טל המקסימה – שפית, קונדיטורית ויועצת תזונה, שמתרכזת בתזונת ילדים מאז הפיכתה לאם.

השאלות והתשובות שמוצפות בעמוד הן מעניינות. לדוגמא: האם אתם מצליחים לאכול בערב יחד כמשפחה, איך מנווטים נכון ילד שהוא אכלן בררן ועוד. העמוד מתעדכן בטיפים חשובים על בסיס יומי: מטיפ על חשיבות תזונה עשירה בסידן ועד הצעות לבניית תפריט עשיר בסיבים. עמוד מומלץ.

..

לעמוד הפייסבוק של שטראוס – גמדים

//

צילומי אילוסטרציה: Thinkstock