בין ואדיות וכרמים: צהריים במשק הנס שטרנבך

משק הנס שטרנבך מייצר מזה שנים יין נפלא ומגיש במסעדה הביתית מעדנים כפריים, פשוטים ואנינים. חגית אברון מזמינה אתכם לברוח לכמה שעות בשישי או שבת בצהריים

משק הנס שטרנבך

משק הנס שטרנבך. צילום: יח"צ

בשבוע שעבר ביליתי בטיול קולינרי מסעיר באיטליה. חוויות מפורטות ותמונות מבטיחה לספק בשבוע הבא. מעבר לכמויות האוכל, הקפה והיין שספגו העורקים האומללים שלי, התפעמתי בעיקר מהקונספט התיירותי המכונה: Agrotourism. עשרות משקים חקלאים – יקבים, כרמי זיתים, מפעלים קטנים לייצור גבינות, חומץ ונקניקים משובצים בכפרים קטנים בצדי הדרכים הראשיות, הפותחים את שעריהם למבקרים לא רק לביקור, אלא גם לאירוח מקסים של ארוחות כפריות נהדרות ופשוטות ולפעמים גם ללינה כפרית, מקסימה עוד יותר.

כמה פשוט, ככה גאוני. כל כך התפעלתי מהשילוב המתבקש, ואף איחלתי לנו כאן בארץ חמדת אבות, שתתגבש כאן תפיסת תיירות דומה. שהרי גם לנו אין במה להתבייש ויש רבות להציע.

חזרתי עם חשקים לכרמים מלבלבים תוצרת הארץ בעלוות סתיו אדמונית, ליין בניחוחות של אדמה ולארוחה כפרית דשנה מתנובת הארץ הזאת. נטלתי חברה למסע קטן של שישי בצהרים שקטים מתנועה ומרעשי השבוע, בדרכי הכרמים של עמק האלה. בואנו גבעת ישעיהו כבר העמדנו עצמנו כאותם צמד חברים בסרט הוותיק הסרט "דרכים צדדיות", קומדיה בטעם מריר-מתוק, המתארת את מסעם של שני חברים טובים בדרכי הכרמים של קליפורניה.

משק הנס שטרנבך, המשקיף על נופי הוואדיות והכרמים, מייצר מזה שנים יין נפלא ומגיש במסעדה הביתית מעדנים כפריים, פשוטים ואנינים. כמו בעלי הבית עצמם, אנשים של פעם, עובדי אדמה ונשמה. בחצר ביתם של בני הזוג שטרנבך, תחת סככת הגפן, נשמנו את האוויר ההולך ומצטנן וייחלנו לכמה טיפות של גשם. כאלה שידרבנו את גדי ושולה רעייתו להלהיט את התנור וללחוש עבורנו קדירה דשנה של ירך טלה שרבץ שעות בתבלינים ובלימונים, להתקין במטבח הקטן והמזמין סלט חמים של מנגולד חמצמץ שרוקד יפה בצלחת עם אגוזי מלך, צנוניות אדמדמות ופריכות בלימון ונענע, חצילים מטוגנים וכבושים בעדינות אין קץ בחומץ ובכוסברה ועוד שלל מעדנים יפים ומרקים מבעבעים הראויים לבטן של חורף. כל אלה ועוד מלווים כמובן בהמון יין טוב המיוצר במשק.

ארוחה במשק הנס שטרנבך. צילום: יח"צ

גדי, מדריך טיולים לשעבר, הקים את היקב הקטן בחצר ביתו לפני מספר שנים וכבר הספיק לזכות בפרסים. שמות היינות שהוא מייצר: ג'נבא (על שם ח'ירבת ג'נבא הסמוכה), נחל חכליל ועמק האלה, כולם מענבי האזור ועשויים בשיטות קפדניות של עולם ישן. מה זה אומר, כבר תשאלו אותו.

בדיוק כמו אותם משקים חקלאים שכה התפעלתי מהם בטיולי באיטליה, המשלבים תיירות לינה ואוכל, מאפשר משק הנס שטרנבך חוויה המשלבת ביקור והסבר ביקב, טעימה של היינות המצוינים ( אפשר להזמין גם סדנאות ואירועי יין מיוחדים), ולאחר מכן ארוחה טובה אל תוך השקיעה, שהחליקה אותנו יפה אל תוך השבת.

ישבנו בנחת מבלי למהר לשום מקום, מנצלות עד תום את השעות האחרונות שהקצה לנו שעון החורף. עוד לגימה של ג'נבא רזרב, עוד כוסית בלתי נשכחת של וורוד דה לה פרגולה שצבעה נמסך יפה אל תוך השקיעה, ואנחנו הרהרנו להישאר לשבת בבוקר, אז מתקינה שולה ארוחת הבוקר המשובחת הכוללת דגים כבושים, גבינות, ביצים, ירקות וריבות מעשה ידיה של שולה. אבל עד שיהרהר גדי בדבר הרעיון להקים במקום גם מלונית כפרית לאורחים הנוטים ללון, נסתפק באווירה הנפלאה, באוכל הנהדר והפשוט וביין המשובח. ובימים טרופים אלה, זוהי חליפה התפורה היטב על מידותינו, וכל המוסיף מיליגרם גורע.

תגיד שחגית:

משק הנס שטרנבך: גבעת ישעיהו, 02-9990162, 052-3859926, שישי ושבת: 10:00 –עד אחרון הלקוחות. מומלץ להזמין מקום מראש.

צילומים: יח"צ
חגית אברון
אני אוהבת טיולים, בילויים ואת החיים הטובים. שנים שימשתי כמקור להמלצות שונות ומשונות לחברי ולבני משפחתי והבנתי שזה הזמן להגשים את החלום: לחוות את חדוות הגילוי של מקומות קטנים בצידי הדרכים, כאלה ששווה לרדת מהכביש בעבורם, למצוא יקב מופלא ונידח, לנסוע עד רמת הגולן כדי לראות את הכנרת מזווית שאף אחד עוד לא ראה ולדהור עד קצה העולם בשביל בית קפה נסתר. מחברת הספרים "יום חופש" ו"שישי בבוקר".