ישראל נכשלת בטיפול בילדים נפגעי אלימות במשפחה

מדד האלימות אותו מפרסמת ויצו מידי שנה מצביע על ממדיה הנרחבים של האלימות, לצד ירידה בהיקף הטיפול, במיוחד בילדים. זה חייב להשתנות והמפתח לשינוי הוא מניעה

מאת גילה אשרת, יו"ר ויצו ישראל

אלימות במשפחה היא תופעה חברתית קשה וחמורה הפוגעת בכל השכבות החברתיות של האוכלוסייה ללא הבדלי מעמד, השכלה או מצב חברתי. גורמי הרווחה מעריכים, כי במדינת ישראל "כלואים" במעגל האלימות כמיליון אנשים – נשים, גברים וילדים. מחציתם הם ילדים. האלימות היא התנהגות נרכשת. ילדים החיים במעגל האלימות, אינם מבינים שמציאות חייהם מעוותת. עבורם אלימות היא התנהגות נורמטיבית, הם מאמצים אותה וכך מעגל האלימות הולך ומתרחב.

מדד האלימות אותו מפרסמת ויצו מידי שנה מצביע על ממדיה הנרחבים של האלימות, לצד ירידה בהיקף הטיפול, במיוחד בילדים. רק כחצי אחוז מאוכלוסיית הילדים מטופלת. על אף היותם הפלח הגדול בקרב הנפגעים הם הפלח הקטן ביותר בקרב המטופלים. נתונים אלה משקפים את המציאות לפיה חצי מיליון ילדים החשופים היום לאלימות בביתם הם ילדים שקופים למדינת ישראל! אין תהליכי איתור מובנים במערכות החינוך ואין די תכניות טיפול ומניעה לילדים. כל אלה מותירים חלל עצום שתורם להחרפת התופעה.

מיליון נשים, גברים וילדים כלואים במעגל האלימות (צילום אילוסטרציה Africa Studio/שאטרסטוק)

חשוב להגיע ולטפל בילדים אלה כמה שיותר מוקדם, כדי למנוע את הפגיעה והנזק הנלווים להתפתחותם בבית רווי אלימות. ילדים אלה הם הדור הבא במעגל האלימות. העובדה שהם לא מטופלים הופכת את הבית בו הם גדלים ל"מפעל משפחות נפגעות אלימות של הדור הבא". עיקר הטיפול הקיים עד היום מתמקד בתוצאות האלימות, קרי בקרבנות, ולא במניעה, אך המציאות מלמדת שהטיפול בסימפטום לא ירפא את המחלה, יש להשקיע מאמצים במניעה.

לפני כארבע שנים השיקה ויצו ישראל תכנית מניעה רב שנתית. התכנית מוכוונת לקהלי יעד שונים אליהם חשוב להגיע בטרם התחוללה האלימות. קהל היעד הראשון הם הגברים מחוללי האלימות. למענם ויצו פתחה קו ייעוץ ותמיכה לגברים וקוראת להם להגיע לטיפול בכדי לעזור לעצמם ולמשפחתם. קהל יעד נוסף הינו מתבגרים וצעירים במטרה להעלות בקרבם את המודעות, לעודד אותם לאתר סימני אלימות מוקדמים בתקופת החיזור ולבנות מערכת זוגית בריאה.

קהל היעד השלישי הם הילדים במטרה לאתר את הילדים החשופים לאלימות ולהפוך אותך מקרבנות משניים למי שמקבלים מקום מרכזי בטיפול ובכך למנוע דור נוסף של אלימות. אלימות היא הפרה בוטה של זכויות האדם וחובה עלינו כחברה מתוקנת לנקוט בצעדים למיגור התופעה ע"י הצבתה בראש סדר העדיפויות הלאומי ולהקצות משאבים ליישום תכניות עבודה מערכתיות שאושרו ע"י ממשלת ישראל, אך טרם תוקצבו.

גילה אשרת, יו"ר ויצו. צילום: כפיר מאיר

לכבוד חגיגות ה-70 למדינת ישראל תקיים ויצו ישראל מופע התרמה ייחודי ב-22 בינואר 2018 במשכן אומנויות הבמה בתל אביב. מופע ההתרמה שהכנסותיו יוקדשו לטיפול ולמניעת אלימות במשפחה יכלול איחוד מחדש וחד פעמי של להקת הנח"ל בהשתתפות כוכבי הלהקה לדורותיה. בין המשתתפים: מירי אלוני, ששי קשת, טוביה צפיר, אלון אולאראצ'יק, שולה חן, אופירה גלוסקא, אלון נוימן, עדי כהן, לירון לב, ניר שיבר, נעה אסנר

מופע ההתרמה של ויצו ישראל "מהנח"ל באהבה" יתקיים ביום ב' ה-22 בינואר 2018 בשעה 19:00 בבית האופרה, המשכן לאומנויות הבמה. שדרות שאול המלך 19 תל אביב

מחיר כרטיס יחיד:
1,000 ₪ / 500 ₪ / 300 ₪ / 150 ₪ התרומה מוכרת לצרכי מס. 

ניתן לרכוש כרטיסים באינטרנט או בטלפון: 03-6923775

דוא"ל polym@wizo.org / אתר ויצו