איך שורדים את החופש הגדול?

החופש הגדול, בעיקר אוגוסט, שבו הילדים אינם במסגרות, עלול להפוך לסיוט אחד גדול ואף למשבר שיביא לגירושים. ריכזנו עבורכם מספר עצות שיעזרו לכם לעזור את החופש בשלום

גירושין הנגרמים בעקבות חופשות משפחתיות הם תופעה נפוצה ומוכרת בארץ ובעולם. לא אחת אנו שומעים על זוג שהחליט לסיים את נישואיו זמן קצר לאחר החזרה מחופשה שאמורה הייתה להיות זמן מרגיע ומהנה והפכה לסיוט. אך כיצד ניתן לשמור על הזוגיות ולהימנע ממתחים הנגרמים בעקבות היציאה לחופשה? לצורך בירור עניין חשוב זה פנינו לעורכת הדין אודליה חן, מומחית לדיני משפחה וירושה ויו״ר הפורום הארצי למשפחה ולבתי הדין הרבניים בלשכת עורכי הדין. בעזרתה ריכזנו עבורכם מספר נקודות עליהן חשוב לתת את הדעת ובאמצעותן יערכו ההורים בצורה נכונה וחכמה לתקופת החופש.

"הסוד לצליחת החופש הגדול הוא להיערך אליו מראש", אומרת עורכת הדין חן: "ככל שתערכו מראש לחודש אוגוסט נטול המסגרות ותתאמו ציפיות, היכולת שלכם לצלוח את החופש הגדול תעלה".

היערכו מראש ומנעו שעמום (צילום: שאטרסטוק / Monkey Business Images)

הקפידו על שגרה יומית לילדים

שגרה יומית לילדים היא אחד מן המפתחות החשובים לצליחת החופשה. הקפידו לתכנן מידי יום לוחות זמנים רווים בפעילויות שונות ומגוונות וזאת על מנת שהילדים לא "יתקעו" בבית חסרי מעש, דבר העלול להוביל לריבים מיותרים גם בין בני הזוג וגם בין הילדים. לא פעם אנו נתקלים במשפחות שלא מוצאות תעסוקה לילדיהן וסביב עניין פעוט, שיכול היה להיפתר בקלות, נוצר כאוס גדול ואינספור ויכוחים. זכרו, מדובר בריבים שעלולים, לא פעם, להרוס את החינוך שנוצר בבית וחבל על כך. כמו כן, מומלץ ליצור שגרה הכוללת את מטלות הבית באופן מסודר – הוצאת הכלב, זריקת זבל, שטיפת כלים ועוד.

הקפידו לתכנן מראש את אופי החופשה

תכננו את החופשה יחד, כמשפחה, חלקו את החופש לשבועות ופרטו היכן ימצא כל ילד ומי אחראי להביאו ולהחזירו ומאיפה. תכננו היטב איך תראה החופשה וזאת תוך תיאום ציפיות עם כולם, כמו כן, חשוב שתמנעו מהבטחות העלולות ליצור אכזבות וריבים מיותרים.

צאו לחופשה שכולם מרוצים ממנה (צילום: שאטרסטוק /  Dasha Petrenko)

התנהלות כספית

חשוב ללמד את הילדים אודות התנהלות כספית נכונה. מומלץ מאד לתת להם דמי כיס מדי שבוע בכדי ללמדם על ערכו של כסף ולאפשר להם לחוות תחושה של עצמאות.

גבולות

אחד מן הדברים בהם הורים מתקשים הנו הצבת גבולות מצד אחד ושחרור קל של הרסן מצד שני", אומרת עורכת הדין חן: "לצד אותם גבולות, שחשוב שיוצבו, כדאי גם לשחרר את החוקים במקומות מסוימים דוגמת שעת הקימה ושעת השינה ולאפשר לילדים ליהנות מתחושה של חופש.״

חשוב להקדיש זמן גם לזוגיות ולמנוע ריבים (צילום: שאטרסטוק / wavebreakmedia)

הקדישו זמן לעצמכם

ההורים אמנם שמחים להקדיש את זמנם לילדיהם אך חשוב שגם אתם תשתדלו לבלות, ללא הילדים, שניכם יחד וכל אחד בנפרד. הבילוי הקטן יעניק לכם זמן לעצמכם ויאפשר לשוב אל הבית והילדים בכוחות מחודשים.

החופש הגדול הוא הזדמנות מעולה לזמן איכות עם הילדים. אל תוותרו עליה. לילדים יש רק חופש גדול אחד, אפשרו להם ליהנות ממנו ולהפיק את המיטב. באמצעות תכנון נכון ומדוקדק, תוכלו לנצל את החופש הגדול לחיזוק והעצמת הקשר ולא לפירוד.

לעתים ולמרות המאמצים הרבים לשימור הזוגיות, החופש הגדול דווקא מבליט את הפערים בין בני הזוג ואת הצורך בהפרדת כוחות. אם בסופו של עניין החלטתם להתגרש, זכרו כי עימות חזיתי אינו יכול להוות פתרון לסכסוך ביניכם. הגעה לפתרון הוגן ומוסכם בנושא הפרידה יכול לאפשר גירושין בדרכי שלום. משא ומתן להשגת הסכם גירושין מוסכם, קשה כמה שיהיה, יכול לחסוך זמן, כסף וסבל לשני בני הזוג ובכוחו אף להקל על הקשר בעתיד.

עו"ד אודליה חן, מומחית לדיני משפחה וירושה ויו״ר הפורום הארצי למשפחה ולבתי הדין הרבניים בלשכת עורכי הדין