חושדת בבעלך?

הסיפור של יונית ורפי, הוא הסיפור של זוגות רבים בעולם המודרני, וייתכן שאחד הגורמים לו הוא בגידה, אבל לא זו שאתם ישר חושבים עליה

*טור מאת עו"ס מוטי שטרן, מטפל זוגי ומנחה סדנאות לקרייריסטים
חושדת בבעלך? ייתכן שהוא מנהל רומן עם ה…קריירה שלו!
ככה זה היה אצל יונית ורפי. יונית גרפיקאית במקצועה, היא מעצבת אתרי אינטרנט בחברה גדולה, ומיד כשהיא חוזרת הביתה היא מתפנה לטיפול מסור בבית ובילדים. רפי מהנדס תוכנה בחברת הייטק מפורסמת. הם נשואים 9 שנים ויש להם 3 ילדים.
יונית מספרת בכאב שלאחרונה קרה משהו בינה לבין רפי. הקשר שלהם התרופף, נעלמה הרומנטיקה, ממעטים בבילויים משותפים וגם בחופשות המשפחתיות הם לא מלוכדים. יונית בטוחה שרפי בוגד בה והיא לא מאמינה בו. המצב שלהם מאד מפריע לה, במיוחד לאור העובדה שזה פוגע בתפקוד שלה במשהו שהוא ערך עליון עבורה – חינוך הילדים. לאחרונה היא קצרת רוח וכבר לא מספקת לילדים את הצרכים שלהם כמו שהיא רוצה.
יונית מסבירה שרפי לא מתייחס אליה בכבוד כמו פעם ולא מעריך אותה על המאמצים שהיא משקיעה בבית ובילדים. החלק הכי מחשיד, שהוא כבר לא זמין לטלפון כבעבר ופעמים רבות הוא חוזר הביתה בשעות הקטנות של הלילה.

איש ואישה לא מדברים shutterstock By Rido

במשך כל הזמן הזה שיונית מדברת, רפי יושב עם פנים חתומות. מאזין בקשב למה ששמע כבר פעמים רבות. אני לא יודע אם רפי בוגד או לא, אבל הוא בהחלט מתנהל בצורה מרשימה שיכולה להקסים את הסובבים אותו. לאחר שיונית סיימה את הנאום שלה, הוא מסביר שכבר אין לו כוח להוכיח לה שאין לו קשר רומנטי עם שום אשה בעולם. שהוא מאד מעריך אותה כאשה וכאמא.
"אני פשוט מלא בעבודה עד מעל הראש", הוא מסכם.
"כן. שמעתי את זה 'עבודה' 'עבודה'. אז רק להזכיר לך שאתה לא האדם היחיד שעובד במדינה ובכל אופן יש זמן גם למשפחה"
בואו נעזוב רגע את יונית ורפי. כי לא כל הזוגות אותו דבר. אבל בהחלט ניתן לומר שקיימת תופעה של משבר אמון בזוגיות בהקשר של קריירה.
לאחרונה הנושא צובר תאוצה עם התפתחות הטכנולוגיה והפיכתו של כדור הארץ ל"כפר גלובלי". העסקים כבר מזמן לא מצטמצמים ל"אזור זמן" מסוים, לא מוגבלים למגדר כזה או אחר, ויש גם הרבה מקרים שהקריירה של בת-הזוג גורמת לשחיקה בזוגיות.
כמו הרבה דברים שההורים שלנו לא לימדו אותנו, כדוגמת איך להתמודד עם שיימינג ברשתות החברתיות, איך להימנע מ"עוקץ" ברשת וכיצד ניתן לזהות אתרים שמסתתרים מאחוריהם פדופילים, כך הם לא לימדו אותנו ולא ראינו אצלם דוגמה אישית של עבודה מחוץ לשעות הרגילות. פשוט בגלל שהם לא התנסו באתגרים כאלו. האבא היה חוזר בשעה קבועה מהעבודה, צופה בטלוויזיה עם כבלים או בלי, אבל בדרך כלל בבית. גם במשפחות שהאימא שם עבדה במשרה מלאה, נשאר מספיק זמן למשפחה.
בשונה מהדורות הקודמים, הפער בין ההורים של דור ה-Y לבין ילדיהם הוא עצום.

חוסר תקשורת  shutterstock By lightwavemedia

מה שאני מנסה לומר זה שבהחלט יתכן שבעלך נאמן לך, והמאהבת שלו היא העבודה.
סיבות שונות יכולות להיות לכך שבעלך שם את העבודה בסדר עדיפות גבוה יותר מהזוגיות והמשפחה. החל מצורך בביטחון כלכלי, דרך לחצים חברתיים ועד מחויבות לבוס שלו. המכנה המשותף של כל אלו, שהוא באמת רוצה את טובת המשפחה – הוא פשוט לא יודע להתנהל בצורה כזאת שהמשפחה והזוגיות לא תפגע. ברב המקרים מתברר שכל המסע שעובר בן-הזוג בקריירה שלו נועדה כדי לשמר את הזוגיות.
ככה היה גם אצל יונית ורפי. כשהתבררו להם הצרכים שלהם, הם התחילו להתנהל בצורה כזאת שהזוגיות והקריירה השתפרו במקביל.
אבל בואו נעזוב רגע את יונית ורפי.
גם אם אתם חווים שאתם נאבקים על ליבו של בן/ת-הזוג מול הקריירה. חשוב שתדעו שיש לכם סיכוי לנצח. נסו לזהות מה הצרכים שמתמלאים באמצעות הקריירה, כך תוכלו להיות אמפתיים יותר ולנהל שיח בוגר ואחראי ולמצוא פתרונות יצירתיים לאיזון בחיים.

עו"ס מוטי שטרן. צילום: יח"צ