הפכו את ל"ג בעומר לחג בטיחות באש

רגע לפני שהם יוצאים למדורת ל"ג בעומר, זה הזמן לדבר עם הילדים על הסכנות באש, על בטיחות ועל ההתמודדות במקרה של שריפה

מאת: יוני אבני

ל"ג בעומר, חג המדורות, הוא הזדמנות נפלאה לדבר עם הילדים על אש ועל בטיחות. נצלו את ההזדמנות לפני החגיגות בערב, כדי להסביר לילדים שהאש, למרות חשיבותה הרבה לאדם, היא גם מקור לסכנה ועלינו לדעת להשתמש בה בזהירות, וללמד אותם כיצד להתנהל במקרה של סכנה.

השנה, צפוי החג להיות מסוכן מהרגיל בעקבות תנאי מזג האוויר שיזמנו חום כבד ויובש, שעלולים להביא להתלקחות מהירה של מדורת החג, ומשם ועד לשריפה מזיקה במיוחד- המרחק קצר.

אז מה חשוב שיידעו הילדים שלנו לגבי האש וההתנהלות הבטוחה והנכונה איתה?

איך לשמור על בטיחות בל"ג בעומר? (שאטרסטוק /  dnaveh)

קודם כל – לא לשחק באש!

מצתים, גפרורים וזיקוקים הם לא משחק – לא לילדים וגם לא להורים. הסבירו לילדים כי אש היא סכנה של ממש, והראו דוגמה אישית בכך שלא תשחקו באש בעצמכן. הסבירו להם ששימוש בגפרורים הוא למבוגרים בלבד, ואם הם כבר גדולים מספיק – אז רק עם אמא או אבא.

גם במדורות שיודלקו הערב, חשוב להבהיר לילדים כי את מלאכת הבערת האש יכול לעשות רק אדם מבוגר הנוכח באזור המדורה, ובשום פנים לא הם בעצמם.

לעולם אל תשאירו אש דולקת

לילדים גדולים, להם אתם נותנים להשתתף בהדלקת נרות למשל, הסבירו כי לעולם אין להשליך את החפץ שבער לפני שווידאתם שהוא כבוי לחלוטין. הסבירו לילדים כי גם מה שנראה כבוי עשוי לחזור ולבעור שוב. אפשר ללמד אותם שמרטיבים גפרור לפני שזורקים אותו לפח.
הקפידו להזכיר להם כי גם במדורות שבהם יבלו הערב, עליהם להקפיד שלא לעזוב את המדורה ללא השגחה. מותר לעזוב את אזור המדורה רק אחרי שיוודאו שהמדורה כובתה, ושגם הגחלים כבויות לחלוטין ולא יוכלו להתלקח מחדש. כדי לוודא זאת, יש להמתין כרבע שעה ליד המדורה הכבויה ולוודא שהיא אינה ניצתת מחדש.

בחירת מיקום המדורה והטיפול בה

הערב, על הילדים והמבוגרים המלווים אותם מוטלת אחריות גדולה. למדו את הילדים כי בטרם ידליקו את האש, עליהם לוודא כי המדורה אינה מודלקת תחת כבלי חשמל או טלפון, ושאינה סמוכה לעצים, שיחים או שטח מיוער שעלול להידלק בקלות.

הרחיקו את המדורה מעצים (שאטרסטוק /  dnaveh)

נזהרים מבעוד מועד ומונעים את הסכנה!

לקראת הדלקת המדורות, יש להכין אמצעי זהירות מראש- שני דליי מים מסביב למדורה הם תנאי מחייב. ציידו את הילדים בדלי וודאו שהם יודעים היכן יוכלו למלא אותו.
בהזדמנות זו, דברו איתם גם על הסכנות מפריצת שריפה בבית, העלולה להתרחש לרוב כתוצאה מקצר חשמלי. קצרים חשמליים עשויים להיווצר מצריכת יתר דרך שקע חשמלי אחד. לכן אסור לחבר מכשירי חשמל רבים, ובעיקר צרכני חשמל משמעותיים, לאותו השקע.

לעולם אל תשאירו דברים דליקים ליד אמצעי חימום

הזכירו לילדים כי הערב, ליד המדורות, אסור להם להשאיר שום דבר דליק- גם סווטשירט שיונח ליד האש עלול להתלקח, וכמובן שגם עצים שיונחו בסמוך, מוצרי פלסטיק וכמובן- דלק או גז.

גם בבית, יש לזכור תמיד כי רדיאטור, למשל, אינו אמצעי לחימום חולצות וכי אסור להשאיר תנור ליד השמיכה. חומרים רבים בבית עשויים להידלק בקלות, ובעיקר בדים וניירות. הסבירו לילדים כי התחממות של בדים עשויה להפוך במהירות לדליקה, ולכן צריך לשמור על מרחק בטיחותי בינם ובין אמצעי החימום בחדר, בדיוק כפי שעליהם להישמר במרחק רב מספיק מן המדורה הערב.

ומה עושים במקרה של שריפה- בבית או בחוץ?

זה לא נושא שקל לדבר עליו, אבל חשוב בכל זאת להסביר לילדים כיצד לנהוג במקרה של שריפה.

ראשית הסבירו להם שאין סיבה להיבהל – הם יהיו בסדר אם יגלו ערנות והתנהגות זהירה. הסבירו להם שאין טעם או סיבה לנסות ולהציל חפצים, אלא להתפנות בהקדם מן המקום.

וודאו עם הילדים מבעוד מועד כי הם מכירים את מספר הטלפון של מכבי האש- 102- וכי המספר נמצא אצלם במכשיר הסלולרי בחיוג מהיר.
הזכירו להם כי אין להשליך חפצים אל תוך האש הבוערת במטרה לכבות אותה וכי עליהם להזעיק למקום את המבוגרים על מנת שיוכלו לסייע בכיבוי האש.

נצלו את ההזדמנות גם כדי להסביר לילדים מה עושים במידה ופורצת דליקה בתוך הבית. למדו אותם הליכה נמוכה בתוך המבנה, והסבירו כי העשן נוטה לעלות למעלה והליכה נמוכה תסייע להם להימנע משאיפת עשן. הסבירו להם כי אין לקפוץ ממקומות גבוהים ולא להתחבא במקום סגור בבית, כמו בתוך הארון או מתחת למיטה. חשוב מאוד להסביר גם שבעת שריפה אסור להשתמש במעלית, אלא יש לרדת בזהירות במדרגות- במידת האפשר.

לאחר ההגעה למקום מבטחים, יש להתקשר למכבי האש – 102 מכל מכשיר טלפון.

יוני אבני (צילום: אילן בשור)

** הכותב הוא  סמנכ"ל טלפייר (Telefire)  –  יצרנית ומשווקת מערכות לגילוי וכיבוי אש