כמה נשים ימותו הלילה?

הגיע הזמן להוציא את הנשים מהמקלטים הנסתרים, ולהכניס אליהם את הגברים המכים. במקום חדרי מגורים זמניים לנשים שבורות ומאוימות ולילדיהן, יהפכו המקלטים למסגרת מעצר ובעיקר טיפול בגברים האלימים

כמה נשים נרצחו השנה? תלוי את מי שואלים. במשטרה המספר הוא נמוך מ – 10, בכנסת 15 נשים ובפרויקט "תזכור" מציינים 21 נשים שנרצחו השנה רצח על רקע מגדרי. פוליטיקת הגופות הנאלמות היא לא מקרית. בישראל אין הגדרה מסדירה של "רצח מגדרי", ולכן כל גורם יכול לסחור בזיכרונן ובכבודן של הנשים שמתו ובבני משפחתם.

אז כמה נשים ילכו הלילה לישון בלי לדעת אם גם מחר הן יקומו, ויזכו לראות אור יום? הנתונים המקובלים מספרים על כ-200 אלף נשים מוכות, וכ-20 נשים שנרצחות מידי שנה בישראל. מי מהן תיפול בקרוב ברולטת הרצח הידוע מראש? נניח שמתחילת 2018  ועד היום נרצחו 15 נשים. מאחר ונותרו רק עוד חודשיים עד סוף השנה, מי יהיו חמש הנשים המוכות שלא יוציאו את שנתן הבאה? וכמה ילדים יישארו יתומים ומצולקים, נושאי עדות ואשמה לכל חייהם? יכול להיות שזו תהיה השכנה שלכם או חברה לעבודה, יתכן שהנרצחת הבאה ישבה לידכם אמש בסרט או ערכה לכם את חוזה הנישואין, ואולי היא האישה שמנקה אצלכם את הבית ומכירה כל סוד ופרט, ואת הלכלוך אתם מייצרים.

[youtube YZBuBzOiK7M nolink]

אבל יש גם נשים שלא תוכלו לראות. נשים שכלואות במקלטים ומנותקות בעל כרחן מהחיים כי בן הזוג שלהן מסתובב פרא בינינו. הוא איש מסוכן, אלים. הוא איים על בת הזוג שלו ועל ילדיהם ברצח ותקף אותם. אבל הוא מסתובב חופשי והנשים וילדיהן חיים בסתר. במקום להכניס את הגברים האלימים להסגר ולטפל בהם, אנחנו כולאים את הנשים. מענישים אותן פעם נוספת, ומצלקים לא רק את הגוף כי אם גם את הנפש הכואבת שלהן. נשים רבות נמנעות מלהתלונן בגלל תחושה מוטעית שהן אשמות. כליאה במקלט עלולה להטמיע עמוק יותר את חוויית האשמה מחד גיסא וחוסר האונים מאידך גיסא. אנחנו כחברה פוצעים פעם נוספת את נפשה של האישה ואת עתידם של הילדים הכלואים.

מקומם של גברים אלימים במקלטים (צילום: שאטרסטוק / sdecoret)

הגיע הזמן להוציא את הנשים מהמקלטים הנסתרים, ולהכניס אליהם את הגברים המכים. במקום חדרי מגורים זמניים לנשים שבורות ומאוימות ולילדים שלהן, יהפכו המקלטים למסגרת מעצר ובעיקר טיפול בגברים האלימים. גבר שמתעלל בבת הזוג שלו הוא אדם מסוכן. נקודה. הוא עלול להיות מסוכן גם לאחרים. עיוות בלתי נסבל משאיר אותו חופשי, וכולא את הקורבן שלו לתקופת דיכוי נוספת. למרות שהארגונים והמקלטים שמטפלים בנשים עושים עבודת חסד מופלאה, אנחנו מטפחים עיוות מוסרי ונפשי חברתי ואישי, שלנו כחברה ושל כל אישה וילדיה כתא משפחתי. בואו נעצור את הגברים המכים, ונמנע את הרצח הבא. ידע כל אב עברי שאם הוא ינהג באלימות, אנחנו כחברה נמנע את זה ממנו. בואו נחזיר את אור היום לנשים הכלואות בגוף, בנפש ובמקלטים.

 הילה טוב ומיכל יודין

** מיכל יודין היא, יו"ר עמותת כ"ן לקידום נשים והילה טוב היא יועצת אסטרטגית ומנכ"לית קואליציית שותפות – ארגוני נשים לצדק כלכלי ומגדרי

הילה טוב ומיכל יודין
מיכל יודין, יו"ר עמותת כ"ן לקידום נשים הילה טוב, מנכ"לית קואליציית שותפות – ארגוני נשים לצדק כלכלי ומגדרי