תזונה ופעילות גופנית בחופש הגדול

איך שומרים על תזונה בריאה והרגלים נכונים בחופש הגדול כשהילדים נשארים בבית במהלך היום? קבלו 10 טיפים שיעזרו להם להימנע מאכילת יתר ומחסור בפעילות גופנית

*מאת ד"ר אסנת רזיאל, מנתחת בריאטרית בכירה באסיא מדיקל
1 מכל 4 ילדים בישראל סובל מהשמנת יתר או עודף משקל, כאשר הסיבה המרכזית לכך היא אכילת יתר ומחסור חמור בפעילות גופנית. חשוב לציין שהמצב עלול להוביל לשומנים בדם, יתר לחץ דם וסוכרת.
במהלך שנת הלימודים הילדים חווים שגרה, אבל איך שומרים על תזונה בריאה והרגלים נכונים בחופש הגדול כשהילדים נשארים בבית במהלך היום? כדי שהילדים יוכלו להגיע לפתיחת שנת הלימודים הבאה בכושר, ריכזתי עבורכם 10 טיפים לשמירה על אורח חיים בריא בחופש הגדול.

ילדה אוכלת סלט shutterstock By Olena Yakobchuk

המאבק בנשנושים
השעות המרובות בבית בחוסר מעש אמיתי עשויות לגרום לילדים לחפש תעסוקה בדמות "נשנושים" במהלך היום. ישנן 3 דרכים מרכזיות להתמודדות עם התופעה:
– הסדרת שעות קבועות לארוחות. אשפר להוסיף ארוחות עשר וארבע אחר הצוהרים כך שבמקום לנשנש, ניתן יהיה להגיד לילדים לחכות לארוחה המסודרת.
– החלטה על ימים ושעות ספציפיות בהן יש חטיפים, כך לילדים יהיה גם למה לצפות וגם יעזור לכם לא "למלא" את הבית בחטיפים מעבר לגבולות הסביר (למשל, חטיף אחד בשעה קבוע כל שלושה ימים).
– תחליפים בריאים – אם להיות ריאליים, ילדים לא ייקחו תפוח מרצונם החופשי כאשר זמינים להם חטיפים אחרים, לפחות לא בהתחלה. אבל אם נרגיל אותם לאכול פירות בארוחות הביניים ונסביר להם על היתרונות של נשנוש ירקות או פירות, בשלב מסוים הילדים יחפשו לאכול בריא יותר גם בעצמם.

ילד אוכל אבטיח shutterstock By Yuliya Evstratenko

תחליפים בריאים
בסופו של דבר, הילדים מצפים ליהנות גם ממאכלים "כיפיים", אז מה הם התחליפים הבריאים יותר למאכלים הפופולריים?
– העדיפו קרטיבים על פני שלגונים. הקרטיב מכיל בעיקר מים וצבעי מאכל ולרוב מכילים פחות קלוריות מארטיקים משמנת או כאלה שמצופים בשוקולד.
– פירות יבשים מהווים תחליף נפלא, בריא וטבעי על פני חטיפים תעשייתיים. כמו כן, ירקות ופירות מסוימים ניתן לנשנש באופן טבעי כמו ענבים, תירס גמדי ומאכלים נוספים שכיף לכרסם. רק שימו לב להתאים את סוג וגודל החתיכות שהם אוכלים לגילם וגודלם. אם אינכם בטוחים, ניתן להיעזר בהמלצות "ארגון בטרם לבטיחות ילדים".
– אם יש לכם שייקר בבית, נסו להכין מיצים בהכנה ביתית, לסחוט פירות שונים ולא להוסיף סוכר (ואם כן, אז כמות מינימלית). כך הילדים ירוויחו שייקים בריאים, מרווים ובלי כימיקלים מיותרים ומסוכנים.
טיפים נוספים שיכולים לסייע

shutterstock By Tatevosian Yana ילדה שותה מים

– ארוחת בוקר עשירה, מגוונת ומלאה המכילה את אבות המזון, חלבונים ופחמימות, תמלא את הילדים, תטען אותם באנרגיה ותפחית את החשק מיותרים.
– בסיסי, אבל חשוב להקפיד על שתיית מים מרובה, במיוחד בימי הקיץ. שימו לב שהילדים שותים מספיק גם במזגן. דרך טובה להקפיד על שתייה מספקת היא להחליט על שתייה כל שעה עגולה, גם אם מדובר במספר לגימות בלבד, כך תוכלו להיות במעקב ולהיות רגועים שהם שותים מספיק.
– חשוב לשמור שהילדים פעילים ויקיימו מספיק פעילות גופנית. אם אתם בחוץ, תוכלו להפוך את זה למשחק. אם הילדים רוצים חטיף מסוים, תבקשו מהם לנצח אותכם בתחרות ריצה עד העץ הקרוב. הם ייהנו מהתחרות וכולכם ביחד תיהנו משמירה משותפת על כושר!
– למדו את הילדים לאכול באופן מודע וליהנות מיתרונות ה"מיינדפולנס". כאשר הילד יאכל לאט ויהנה מכל ביס, אפילו אם מדובר בחטיף, הוא יתמלא מוקדם יותר, ילמד להקשיב לגוף ולאורך זמן יבקש פחות מאכלים תעשייתיים ומשמינים.

***