הרכיבים שטובים לתינוקות ובאילו מזונות ניתן למצוא אותם

איזה רכיבים חשובים להתפתחות התינוק שלכם? למה הם חשובים ובאיזה מוצרי מזון אפשר למצוא אותם? מדריך קצר וחשוב לכל הורה

 למזונות רבים יש השפעה על התפתחותו של התינוק, מזונות שיכולים להשפיע על פעילות המוח, חיזוק מערכת החיסון, מערכת העיכול ומערכת העצבים. חשוב שכל הורה יידע איזה מאכלים מומלצים לתת לתינוק במהלך התפתחותו כדי להגיע למקסימום מיצוי של חיזוק הגוף והתפתחות המוח.

נוקלאוטידים

נוקלאוטידים הינם רכיבים טבעיים הקיימים בחלב אם, החיוניים לפעילות כל תא בגופנו. לנוקלאוטידים טווח רחב של תפקידים פיזיולוגיים ומטבוליים, ביניהם סיוע ותמיכה בהתפתחות מערכת החיסון אצל תינוקות. מחקרים מוכיחים: נוקלאוטידים בהרכב ובכמות זהה לזו שבחלב אם מסייעים להתפתחות והבשלת תאי מערכת החיסון ומפחיתים תופעות של מקרי שלשול.

המזונות בהם ניתן למצוא את הנוקלאוטידים הם טחינה וקטניות, ניתן להוסיף מזונות אלה לתזונת התינוק החל מגיל חצי שנה

מחקרים שפורסמו בכתבי עת מדעיים ברחבי העולם מצאו כי העשרת תרכובת מזון לתינוקות בנוקלאוטידים, ברמה של 72 מ"ג לליטר, הגבירה את התגובה החיסונית של תינוקות לחיסונים מסוימים בהשוואה לתינוקות שניזונו מתרכובת מזון לתינוקות שאינה מועשרת ברמה כזו של נוקלאוטידים. תינוקות אלו השיגו תוצאות חיסוניות טובות יותר, שבאו לידי ביטוי בעלייה בתגובת נוגדנים לחיסונים בינקות או בעלייה בתאי החיסון הבשלים, בדומה לתינוקות יונקים. עוד עלה מן המחקרים כי תרכובת מזון לתינוקות המועשרת בנוקלאוטידים ברמה הרצויה הגדילה רמות נוגדנים בדם והפחיתה משמעותית מקרים של שלשול בקרב תינוקות בריאים.

מערכת עיכול בריאה, מערכת חיסונית חזקה (צילום: שאטרסטוק / Oksana Kuzmina)

פרה ופרו ביוטיקה

מונח המתאר חיידקים חיים, שבמינונים מסוימים מועילים לגוף האדם. החיידקים מסייעים למערכת העיכול ומשפרים את איכות חיי התינוק, הילד והמבוגר. הפרוביוטיקה הם סיבים תזונתיים מקבוצת הפחמימות אשר אינם מתעכלים בגופנו ולכן מגיעים למעי הגס ומשמשים שם כמזון לחיידקים ידידותיים. סיבים תזונתיים קיימים בחלב אם ותורמים לבריאות מערכת העיכול של תינוקות, בכך שהם מהווים מזון המעודד את צמיחתם של החיידקים הטובים במערכת העיכול, תורמים ליציאות רכות ועשויים להקל במקרים של עצירות. בנוסף, סיבים תזונתיים תורמים לחיזוק ההגנה החיסונית של התינוק, לאור העובדה  שכ-70% ממערכת החיסון נמצאת במערכת העיכול, במילים אחרות: מערכת עיכול בריאה משמע מערכת חיסון חזקה יותר.

המזונות בהם ניתן למצוא פרה-ביוטיקה הם ירקות ופירות שונים כגון בצל, שום, כרישה, אספרגוס ובננות. ניתן להוסיף מזונות אלה החל מגיל חצי שנה

ויטמין E

יש הרבה שיח לאחרונה על חשיבות ויטמין זה בכל הנוגע לתזונת תינוקות. ויטמין E טבעי חשוב מאד להתפתחות מערכת  העצבים ותיפקודה. הוא פועל באזורי המח האחראים על למידה וזיכרון. תינוק עסוק בפיתוח של 150 טריליון קשרי עצבים, וגשרים בין תאי המוח.

במידה והתינוק לא יקבל כמות מספקת מרכיב זה, מערכת העצבים של התינוק ומוחו עלולים לא להגיע למלוא הפוטנציאל שלהם.

מזונות בהם ניתן למצוא ויטמין E הם ברוקלי, תרד, קיווי, מנגו, חיטה מלאה, שמן זית וביצים. ניתן להוסיף מזונות אלה החל מגיל שמונה חודשים

מזון תינוקות מרכיבים שטובים להתפתחות (צילום: שאטרסטוק / 279photo Studio)

** הכותבת היא מנהלת מדעית באבוט, יצרנית סימילאק