כך מתחזקות הצרפתיות מערכת יחסים לטווח ארוך

הצרפתיות ידועות בתור נשים שלא מעוניינות להתחייב. איך בכל זאת הן מתחזקות את מערכות היחסים הזוגיות שלהן? אספנו את הסודות הקטנים

מאיה גז (צילום: רמי זרנגר)

הצרפתיות ידועות בתור נשים שלא מעוניינות להתחייב. הן אומרות לעצמן: "נחייה 90 שנה, מתוכן 70 עם אותו הגבר? בוף!" זאת הסיבה שרק 50% מהצרפתיות מעוניינות להתחתן. בצרפת יש הסכם זוגיות שנקרא "Le pacte civil de solidarité) "Pacs). הוא משרת זוגות הטרוסקסואליים וזוגות חד-מיניים, מגדיר את היחסים ומבטח את הפרידה, אם תתרחש.

המקור להימנעות מחתונה טמון בעובדה שצרפת בעברה היתה קתולית, וכך גם החתונה – אי אפשר להתגרש אחרי שהתחתנת לפני האל. מאז שצרפת עברה תהליך חילון זה כמובן אינו המצב, ובכל זאת המסורת הזאת, שלא חייבים להתחתן כדי לא להזדקק ביום מן הימים לפרידה מסובכת, נשמר.

בריז'יט ועמנואל מקרון Photo by Alex Wong Getty Images

איך בכל זאת מתחזקות הצרפתיות את מערכות היחסים הזוגיות שלהן? או, פה מדובר בתורה שלמה שכדאי לקרוא אותה בדקדוק משום שכמו בשיק הצרפתי המפורסם, הצרפתיות מוכשרות גם בתחזוק מערכת היחסים. כך הן עושות את זה:

1. אל תקרא לי "מותק"- השפה הצרפתית מכילה בתוכה מרחק. כדי לפנות למישהו בתואר כבוד, משתמשים בגוף שני רבים VOUS וכדי לפנות למישהו קרוב משתמשים בגוף שני יחיד TU. יש צרפתיות שלאורך כל חיי הזוגיות מתנהלות מול בן הזוג שלהן ב-VOUS. זה שומר על מרחק ולכן על הגחלת, מעין ניסיון לומר: גם אם יש לנו שני ילדים ופודל, זה לא אומר שאני שלך לנצח. תצטרך להמשיך לעבוד.

2. הכל אותו הדבר – זוגות רבים בצרפת נמצאים בזוגיות ארוכת טווח של 20-40 שנים הודות לכך שהם מערבבים בין עסקים לחיים פרטיים. הם עושים הכל ביד, ולמעשה גדלים ביחד, מתפתחים יחד אישית ומקצועית, לומדים יחד וגם עובדים יחד. זה לא מתאים לכל זוג אבל מבחינתם זה שובר שיגרה משום שתמיד קיים שם מתח מסויים.

3. לגנוב זמן סודי – זוגיות היא שיגרה, ואת זה יאמרו כולם. במיקרה בו נכנסים ילדים למשוואה, זוגיות הופכת לשגרה מתישה. זוגות צרפתים רבים גונבים זמן מחוץ לשגרה, שוכרים חדר בבית מלון בעיר בזמן שהילדים בבית הספר, מבלים יחד יום בספא, לוקחים חופש מהעבודה רק כדי להיות ביחד. הם לא ממתינים לחופשות ארוכות כדי לתדלק את הזוגיות במעט תשוקה.

4. עצמאות בתוך הזוגיות – יש זוגות שמתאים להם לחיות ביחד אבל לקיים חיים עצמאיים מבחינה מקצועית. הם גם מפתחים תחביבים בנפרד ולכל אחד מבני הזוג יש חברים משלו. בני הזוג נפגשים בבית, והוא הגורם המשותף להם. זה קצת כמו ללכת עם ולהרגיש בלי.

מאיה גז (צילום: רמי זרנגר)

ד"ר מאיה גז היא מומחית לתרבות צרפת, מרצה במכללת הדסה וחוקרת באוניברסיטת תל אביב. בהופעתה "פיאף", היא מעלה ביחד עם הזמרת אירית שטרק את סיפור חייה של אדית פיאף, השאנסונרית הצרפתיה. המופע הקרוב, שמשלב סיפורים, שירים ונגינת אקורדאון ופסנתר, יתקיים בטוקהאוס הנמל תל אביב ביום שישי 13.3.2020 בשעה 14:00. מספר המקומות מוגבל.