מותק, מה עושים? הילד מכור לפורטנייט!

אם הילד יושב שעות ארוכות מול המחשב והמשחק השתלט על חייו, זה הזמן לפעול כדי למנוע נזק לטווח הארוך. לנגה בירן, אימא ומדריכת הורים, יש כמה טיפים בשבילכם

אם הילד שלכם יושב הרבה שעות על המחשב בטח כבר שמעתם על המשחק "פורטנייט", אחד המשחקים האהובים על ילדים בכל העולם.

הורים רבים מתלוננים שהילד יושב שעות על גבי שעות ולשחק במשחק הזה והם מודאגים שזה משתלט על חייו ויכול לפגוע בו ובאיכות החיים שלו. אז מה עושים ואיך מתמודדים?

המשחק בפורטנייט משתלט על החיים? (צילום: שאטרסטוק / MikeDotta)

טיפים להורה המודאג:

קודם כל שימו לב: האם הילד שלכם מסרב להגיע לשולחן לארוחת ערב, נמנע ומתאפק הרבה שעות מללכת לשירותים, מנסה להבריז מבית ספר כדי לשבת כל היום על המשחק, מזניח כל דבר אחר, לא מכין שיעורים, לא מתקלח, הולך לישון בשעות מאד מאוחרות ונמנע ממפגש עם חברים או חוגים?
אם כן, זו כבר בעיה ויתכן וילדכם מכור. כדאי לטפל במצב, לקבל הדרכה ולא להזניח.

בשלב הראשון: שבו עם בן או בת הזוג והחליטו לעשות סדר בבית. שבו ושוחחו על מה שמפריע לכם ומה הייתם רוצים לשפר בבית מבחינת החוקים וההתנהלות סביב השימוש במסכים.  רשמו לפניכם את כל הנושאים המטרידים אתכם כמו: שעות שינה, למידה והכנת שיעורים, מפגשים חברתיים, חוגים ופעילות גופנית ועוד. מאד חשוב ליישר קו אחד עם השני, להיות מאוחדים ולשתף פעולה בנושא לטובת הילד.

אל תתנו למשחק לנהל לכם את החיים. החליטו אתם על סדרי עדיפויות ושבו עם הילדים לשיחה על הנושא. הסבירו את החששות סביב נושא ההתמכרות למשחק והסבירו את ההשפעות המזיקות.

הגדירו ציפיות מהילדים. מה המטלות שעליהם לבצע כתנאי למשחק בפורטנייט. לדוגמה: לאכול צהריים, הכנת שיעורים, מטלות בבית ועוד. מה שעות השינה שהם זקוקים להם ובאיזה שעות מכבים את המחשב. הציבו את התנאי: קודם מסיימים שיעורים אחר כך משחקים.

קודם שיעורים, אחר כך משחקים (צילום: שאטרסטוק / Evgeniy pavlovski)

הסבירו על נושא האיזון ושחשוב שהם יעסקו בפעילויות נוספות חוץ ממשחק מחשב. חישבו יחד עם הילד אילו פעילויות יכולות לעניין אותו ומתי וכמה ייפגש עם חברים או יקבע איתם בגינה.

עודדו והתעקשו על עיסוק בפעילויות אחרות: חוגים , צופים , מפגשים, גינות , כדורגל , כדורסל , נגינה בכלי נגינה או כל דבר שמעניין אותם העיקר שיהיו עסוקים בעוד דברים מלבד המשחק. עשו זאת בשיתוף הילדים כמובן ובחשיבה משותפת. תנו להם לבחור משהו שמתאים להם. ככל שגילם קטן יותר יש לכם השפעה גדולה יותר על העיסוקים שלהם ואפשרות להעסיק אותם מחוץ לבית. עם מתבגרים צריך לשוחח ולאפשר להם להחליט מה שמתאים להם.

התאגדו עם ההורים האחרים בכיתה. אפשר לתקשר בווטסאפ או להיפגש בנושא הזה ולהחליט להגביל ולאפשר להם לשחק באותם שעות נגיד 18:30 עד 20:00 או – 17:00 עד 19:00. כך הם יוכלו להמשיך לשחק עם חברים ויהיה יותר קל לאכוף את הזמנים. יחד זה כוח! היעזרו בהורים האחרים בכיתה ושתפו איתם פעולה בנושא הזה.

עודדו את הילדים להיפגש בגינה ולשחק (צילום: שאטרסטוק / Sergey Novikov)

הכינו הסכם בו אתם מסכמים את ההחלטות שלכם בעקבות השיחה ומפרטים את החוקים שלכם כמו השעות שבהם מותר לשחק, המטלות שעליהם להשלים לפני תחילת משחק, ארוחת ערב משותפת של כל המשפחה שעליהם להיות חלק ממנה ועוד. אתם חותמים על ההסכם וגם הילדים ומסכמים להיפגש בעוד שבוע או שבועיים למעקב כדי לבחון את הדברים ולראות איך מתקדם. חשוב להדגיש שההסכם מחייב אותם ואם לא יעמדו בו יפסידו פריבילגיות ושעות משחק.

היו ריאליים לגבי החוקים וההסכמים ואל תחליטו על דברים שלא תצליחו לעמוד בהם. אל תאיימו בדברים שאתם לא מתכוונים ליישם. היו ברורים ובטוחים בדרככם. הססנות במקרה הזה לא תסייע לכם לפתור את הבעיה. הילדים צריכים להרגיש עד כמה זה חשוב לכם ולדעת שאתם נחושים והחלטיים בנושא. המסר יעבור בצורה הרבה יותר טובה ככל שאתם תהיו שלמים עם ההחלטות שלכם ומוכנים לעבודה הקשה שזה דורש מכם.

בסופו של דבר מדובר בהצבת גבולות שלנו כהורים. אם אנחנו נדע למה זה חשוב לנו ומה הערך העומד מאחורי ההגבלה יהיה לנו הרבה יותר קל להקפיד על החוקים שקבענו.

כמו שאנחנו נותנים תרופה לילד חולה כי אין ברירה ואנחנו יודעים שהוא חייב את זה, אז אנחנו נתעקש ולא נוותר על הגבולות שקבענו לשימוש במשחק כי אנחנו יודעים שזה לטובת הילד שלנו. כך גם כאן התפקיד שלנו הוא לשמור ולהגן על הילדים ולדאוג לבריאות הנפשית והפיזית שלהם. לכן פעילויות פיזיות חשובות כמו גם מפגשים חברתיים, למידה ותקשורת עם המשפחה היא בסדר העדיפויות שלנו ולכן נקפיד על כך ונדאג ליצור הרגלים בריאים ואיזון בחייהם של ילדנו. התפקיד שלנו הוא לאכוף את הכללים שקבענו ולהקפיד על החוקים כדי שהילדים יבינו וישתפו פעולה. הם לא תמיד יאהבו את זה אבל הם צריכים אותנו כדי להנהיג את הדרך.

קחו את הפיקוד על הנושא, זה בידיים שלכם.

 נגה בירן (צילום: לינה מיארה)

נגה בירן היא אמא לארבעה ילדים, מדריכת הורים ומנחת קבוצות הורים בכירה מהמרכז להורות ומשפחה של מכללת סמינר הקיבוצים ומנהלת הקבוצה לאמהות למתבגרים (8-18) בפייסבוק

נגה בירן
אמא לארבעה, מנחת קבוצות הורים בכירה מהמרכז להורות ומשפחה בסמינר הקיבוצים. nogabiran@gmail.comעמוד פייסבוק: https://www.facebook.com/nogaparents?ref=hl