6 ההבדלים העיקריים בין זוגיות פרק א' לפרק ב'

גירושים הם אמנם מצב לא אידיאלי, אבל לעיתים הם בלתי נמנעים ואם תהיתן מה ההבדלים בין פרק א' לפרק ב', המטפל והמאמן האישי, סער נצר, עושה לכן סדר

סער נצר (צילום: אלבום פרטי)

מאת: סער נצר

בפרק ב' בני הזוג מקבלים הזדמנות חדשה, בה הם יכולים להשקיע את עצמם ולאהוב את בני הזוג שלהם יותר, ובד בבד לפתח גם אהבה כלפי עצמם. זוגיות פרק ב' היא גם הזדמנות להתרענן מחשבתית – לשנות הרגלים פחות טובים עבורנו, להתנתק מאמונות שעושות לנו רע ולפעול לפי מה נכון לנו בצורה של הפקת לקחים.

למעשה, כאשר בני הזוג מגיעים למערכת יחסים פרק ב', הם יודעים שהסיבות בגללן בחרו להיכנס למערכת היחסים החדשה הן נכונות לגמרי – הבחירה בבן/ בת הזוג החדשים נעשתה ממקור נקי, ללא הטיות חיצוניות. בנוסף, ישנה האמונה שבפרק ב' נוכל לקבל הזדמנות להגשים את עצמנו, דבר שלא בהכרח היה נכון לגבי הזוגיות הקודמת.

טום והיידי קלום צילום  Christian Vierig/Getty Images

אז מה הם ההבדלים בין פרק א' לבין פרק ב', וכיצד נוכל למנף אותם לטובתנו ולטובת הזוגיות החדשה?

1. לזוגיות ראשונה אנחנו מגיעים עם "אופניים" – אנחנו צעירים, ללא משקעים, מגיעים יחסית נקיים. לומדים ובונים את הזוגיות שלנו ביחד, דף נקי. לזוגיות שנייה אנחנו מגיעים עם "משאית הובלות" – עברנו לא מעט בחיים, אנחנו מעוצבים יותר. יש לנו כבר חיים מלאים, עבודה, ילדים, חברים, רכוש וכל אלו צריכים להשתלב במערכת זוגית חדשה, וכמונו גם בני הזוג שלנו.

2. בעיקר לאחר תקופת "רווקות", תקופה שבה למדנו לחיות ולהיות לבד, שלרוב באה אחרי אי אילו שנים של זוגיות ומשפחה, לעיתים, הרצון לשקט, מרחב פרטי ולבד, יוצר קונפליקטים בזוגיות. הרבה גרושים וגרושות שחוו תקופה שכזו ימצאו עצמם מתקשים לוותר על המרחב הפרטי. בזוגיות שנייה מוותרים על כל אלה למראית עין, אבל חשוב לזכור שניתן ואף חשוב לייצר מחדש את המקומות האלו, ביחד ולחוד.

3. זוגיות שנייה פנים רבות לה – יש הרבה יותר חופשיות לבחור את סגנון הזוגיות, והרבה יותר ידע לגבי הבחירה שנעשה, היות ואנחנו כבר למודי ניסיון. הבחירה בין מגורים משותפים או מגורים נפרדים, האם להביא יחד ילדים משותפים או לא, העובדה שאין לחץ נורמטיבי למבנה משפחתי כמו שקיים בפרק א' – תורמים רבות לתחושת השקט והתאמתה זוגיות למה שנכון עבורנו.

4. הדפוסים שיצרנו והאמונות שפיתחנו במהלך הזוגיות הראשונה לא בהכרח באים לטובתנו בזוגיות שנייה. עלינו לדעת להביט לאחור על הזוגיות הישנה ולהבין מהם הדפוסים והאמונות אשר הביאו לעיכובה, זאת על מנת שנוכל ללמוד לזהותם ולשנותם בזמן, כאשר הם מופיעים ובכך נמנע מלמצוא עצמנו באותן סיטואציות והתנהגויות שהביאו אותנו לפרוק הזוגיות הראשונה, ונצליח למקסם את הפוטנציאל בזוגיות הנוכחית.

5. בזוגיות שנייה בה לשני בני הזוג יש ילדים, מוצבים בני הזוג במקום חדש. לכל אחד מבני הזוג יש אחריות על ילדיו, ערכים שונים אותם הנחיל להם יחד עם בן הזוג הקודם, ההורה השני לילדים. כמו גם ישנו חינוך שונה וכמובן לרוב ישנה גם מערכת יחסים עם האקס/ית. הדברים מתעצמים כאשר גרים תחת קורת גג אחת. מה מותר, מה אסור, יש הרבה שנותר לא ברור בתמהיל המשפחתי החדש וחשוב להבין איפה עוברים הגבולות. כל אלו, אם לא מטופלים נכון, עלולים ליצור קצרים בתקשורת, חיכוכים וריבים המשפיעים באופן ישיר על הזוגיות.

6. בזוגיות שנייה, משברים מועצמים והתחושה היא שיותר קל "לחתוך" אם משהו משתבש. חשוב להדגיש כאן שבזוגיות שנייה, בה לאחד או לשני בני הזוג יש ילדים, על אחת כמה וכמה אם גרים ביחד, פירוק זוגיות שנייה היא למעשה חוויית גירושים שנייה לילדי בני הזוג. על כן, יש לתת חשיבות יתרה לנושא הזה ולשנות את הגישה. נהיה מוכרחים ללמוד לתקשר טוב יותר, לפעול טוב יותר ולקבל אחריות על עצמנו, על הזוגיות שלנו ועל הילדים שלנו.

סער נצר (צילום: אלבום פרטי)

פרק ב' הוא הזדמנות נפלאה לחוות זוגיות בריאה, מיטיבה ואקטיבית, לעשות "תיקון" לחוויית הזוגיות הראשונה שלנו, ולעיתים גם לדוגמה שילדינו מקבל על זוגיות טובה מהי. אנחנו חייבים לרצות זוגיות טובה, אך אפילו יותר מכך – עלינו ללמוד ולהשתפר, לגדול ולצמוח ביחד כזוג ולבד כבני אדם, כהורים וכחברים.

לעיתים רבות קיים פער בין הרצון לזוגיות טובה, לבין המוכנות לעשות את הצעדים הכה נדרשים לשם כך.
היעזרו באנשי מקצוע: מאמנים, מטפלים או פסיכולוגים על מנת להפוך את המורכבות הזו לפשוטה. אפשרו לעצמכם את הזוגיות שאתם כל כך רוצים, עשו את הצעדים הנדרשים לשם כך, ותזכו לחוות זוגיות מעולה.

**הכותב הוא מטפל בפלטפורמת SomebuddyTherapy.co.il, מאמן אישי, מומחה ליצירת זוגיות שנייה ומרצה ומפתח סדנאות אימון.