אלימות דרך הארנק

כאשר אחד מבני הזוג מונע מבן הזוג האחר להשתמש במשאבים הכלכליים המשותפים, זה ביטוי לאלימות כלכלית. תופעה רווחת הגורמת סבל רב ושאינה מטופלת כראוי

מאת: עו"ד אורי נחמני

את עובדת ואפילו משתכרת יפה, אבל כשאת חוזרת מהקניות את מקפידה להכניס את הבגדים לארון, שהוא לא ידע שקנית.

אתן יושבות יחד לקפה אבל את יודעת שהוא עובר על הויזה, אז את משלמת במזומן ומשקרת לו שטלי שילמה עליך כי את יודעת שאין סיכוי שהוא יעבור בשתיקה על סלט וקפה בשמונים שקלים.

מציאות זו, עם שינויים כאלה ואחרים הינה מציאות עגומה בהרבה בתים בישראל.

ההגדרה הרווחת למצב זה הינה אלימות כלכלית –  כאשר אחד מבני הזוג מונע מבן הזוג האחר לעשות שימוש במשאבים המשותפים לבני הזוג. כך, חובת דיווח על כל רכישה שבוצעה, מעקב אובססיבי אחרי ההוצאות ואף איסור החזקת כרטיס אשראי.

אלימות כלכלית אינה בולטת כלפי חוץ ולכן הסביבה אינה ערה לה. לפעמים נפגעת האלימות מתרצת את האלימות, בדיוק כמו מקרה בו נפגעת אונס אומרת "כנראה זה הגיע לי" כך גם נפגעת אלימות כלכלית משכנעת את עצמה כי "אני בזבזנית" או "בעלי מתנהל נכון כלכלית"  או כל תירוץ משכנע אחר.

יש הסוברים כי ביטוי נוסף לאלימות כלכלית מהלך הנישואין הינה הברחת רכוש, ללא ידיעת בן הזוג האחר.

אלימות כלכלית בין בני זוג (צילום: שאטרסטוק / New Africa)

אלימות פיזית משאירה סימנים וישנם כלים חוקיים ומסגרות לטיפול בה: החוק למניעת אלימות במשפחה, הליכים פליליים, מעונות לנשים מוכות ועוד. אך למרות שהתופעה נרחבת ושהסבל שנגרם הוא נורא, אלימות כלכלית עדיין אינה מטופלת כמעט כלל.

גם כאשר בני הזוג נפרדים, אלימות כלכלית לא רק שאינה מפסיקה אלא אף מחמירה, שכן מניעת הגישה לכסף, מונעת מהאישה ליטול ייצוג משפטי ראוי כי אין לה כסף לשלם לעורך דין ולמעשה, עוד בירית הפתיחה להלכים מתחיל הגבר כשידו על העליונה.

במהלך הליך הגירושין, האלימות הכלכלית הינה קיצונית אף יותר, כאשר חלק הארי בזכויות ורכוש הצדדים מצוי בידי הבעל והוא מונע שימוש במשאבים המשותפים תוך הכבדה על חייה של האישה והקטינים עד כדי הכנעת האישה לתכתיביו של האיש על מנת לסיים את ההליכים. כאשר אין הגעה אמיתית להבנות והסכמות אלא מצוקה נוראה ונסיון לסיים את הקשיים ואת המצור הכלכלי.

לעתים קרובות מדי, האישה נאלצת לבקש הלוואות ומסתבכת כלכלית, באופן המקשה עליה גם לחשוב בבהירות ולהתנהל בחיי היום יום וגם להגיע להכרעות והבנות מהותיות הרבה יותר.

למעשה, אלימות כלכלית הינה כלי נשק במלחמת הגירושין שמאפשר לגבר להשיג יתרונות אותם לא היה משיג בדרכים כשרות.

למרות היקף התופעה הרחב וחומרתה, בתי המשפט אינם יודעים כיצד להתמודד עם אלימות זו ומותרים את האישה לחסדי הבעל. חמור מכך, ברוב המקרים, לאחר סיום ההלכים במסגרת פסק הדין בין הצדדים לא תהא התייחסות ראויה ובוודאי שלא עונשית על התנהלותו הפסולה של הבעל ועל הנזקים שגרם לאישה.

אלימות כלכלית, אינה משאירה סימנים כחולים על הגוף, אך משאירה צלקות קשות על הנשמה. נשים שעברו התעללות כלכלית מתקשות להתמודד עימה גם מהלך הנישואין ואף שנים לאחר מכן, גם בפן המעשי של הנזקים הכלכליים שנגרמו וגם בפן הרגשי, ההתייחסות לכסף ואופן ההתנהלות בחיי היום יום.

נסיים עם מעט תקווה כי היה ניסיון להעביר חוק בנושא בכנסת לפני מספר שנים אולם החוק נפל ולאחרונה מתעורר שוב הצורך לחוקק חוק שיגדיר מהי אלימות כלכלית וכיצד ניתן להתמודד איתה. עד אז, שימו לב לסביבה הקרובה לכן והציעו עזרה, שכן הכרת הבעיה היא חלק גדול מהפתרון.

 עו"ד אורי נחמני (יחצ)