חינוך פיננסי: זאת האחריות שלנו כהורים

עם כל הכבוד להיסטוריה, אינטגרלים ובג"ד כפ"ת בראש מילה, תלמידים בישראל מסיימים 12 שנות לימוד כשאין להם מושג בסיסי איך לנהל את הכסף שלהם. הגיע הזמן לשנות את זה

מאת: שחר חיים

אם יש משהו שאנחנו הישראלים שונאים, זה לצאת פראיירים. נעקוף בתור, נצפצף בפקק ונתמקח שעות עם מוכרים כדי להוריד מחיר בחנות. אבל מתי לאחרונה, מישהו מאיתנו נכנס לבנק ואמר לפקיד המטפל בו: "לא מתאימה לי הריבית שלכם. אני רוצה שתורידו אותה"? כמה מאיתנו בכלל מודעים לריבית אותה אנחנו משלמים על חשבון העו"ש שלנו?

האתגרים העומדים בפני מערכת החינוך הם רבים. צפיפות בכיתות, סגל שחוק, שינויים תכופים בחומרי הלימוד. כולם אתגרים רבי משמעות עם השלכות על חינוך ילדינו. אבל נראה שמעל כולם מרחף אתגר אחד, ייחודי ודחוף. התאמת תכני הלימוד למאה ה-21.

רבים כבר דיברו על כך שיש צורך בהכנסת לימודי תיכנות לבתי הספר, חיזוק שיעורי אנגלית או מקצועות אחרים. אבל אני רוצה לדבר על תחום אחר, שעם ההשלכות שלו אני נפגש מדי יום- חינוך פיננסי.

הילדים לומדים על אחוזים, למה שלא ילמדו על ריבית? (צילום: שאטרסטוק / Sofi photo)

יש לשלב את החינוך הפיננסי כבר במסגרת בית הספר. הרי הילדים כבר לומדים על אחוזים- מדוע שלא ילמדו על ריבית? הם לומדים על השוואה וביקורתיות בספרות או לשון. מדוע שלא, להבדיל כמובן, ילמדו גם על השוואת מסלולי חיסכון? זאת האחריות שלנו כהורים, לא רק עבור עצמנו ומשפחתנו, אלא גם להנחיל זאת לילדינו?

בחנוכה האחרון היו עשרות כתבות על מחירי הכרטיסים למופעים השונים, וההוצאות הנלוות לכך. כמה חשוב להעביר לילדינו גם את החשיבות של חיסכון. של תכנון כלכלי נכון לעתיד. של התנהלות כלכלית נכונה.

עם כל הכבוד להיסטוריה, אינטגרלים ובג"ד כפ"ת בראש מילה, תלמידי ישראל מסיימים 12 שנות לימוד כשאין להם מושג מהי ריבית. איך משווים בין תוכניות חיסכון שונות או מה ההבדל בין ריבית בנק ישראל לריבית בפועל. שלא נדבר על ההבנה מהי פנסיה, שם חוסר הידע פשוט מסוכן ומותיר רבים לחסדי המערכת לאחר גיל פרישה.

תחשבן רגע על תלמיד שלאחר 12 שנות לימוד, בגרות, שירות צבאי מלא. מסלול מלא של אזרח ממוצע. עם איזה ידע כלכלי הוא יוצא לאזרחות? יש לו את חשבון הבנק שפתח בגיל 16, ולפי הנתונים, איתו הוא יישאר מרבית חייו, פשוט כי זה מה שהוא מכיר.

עם איזה ידע כלכלי הילדים שלנו יוצאים לאזרחות? (צילום: שאטרסטוק / Alohaflaminggo)

האבסורד זועק לשמיים עוד יותר, כאשר חושבים על כך שמדובר בישראל, בה נעדיף להתמקח עם מוכר על מחיר חולצה, אבל נרגיש שלא בנוח לפנות לסוכן הביטוח שלנו ולשאול אותו מהי קרן הפנסיה שלנו. כן, כן. אתם קוראים נכון. רוב אזרחי ישראל לא מודעים כלל מי מנהל את הפנסיה שלהם. תוכנית החיסכון הכי חשובה שינהלו בחייהם.

אז מה הפתרון? לא לחכות.

האחריות על כך היא בידיים שלנו, ההורים, ואסור לנו לחכות למערכת החינוך עד שתתעורר.

בכל פעם שאתם נותנים דמי כיס לילדים, דברו איתם על חשיבות החיסכון. תגמלו אותם על הצבת יעדים פיננסיים כמו פתיחת חשבון חיסכון יחד בבנק. חשבו על ההשפעה שיש לילד שהולך יחד עם הוריו לפתוח חשבון בנק או תוכנית חיסכון.

התנו רכישות גדולות לילד בהשתתפות שלו. הוא רוצה אופניים, XBOX או טלפון חדש? שייתן את חלקו. האמינו לי- ילד ישמור טוב יותר על מכשיר סלולרי שהוא השתתף בקנייתו.

זאת החובה שלנו כהורים.

 שחר חיים (צילום: יהודה שמחי)

** הכותב הוא מומחה לביטוח וניהול פיננסי, בעל חברה לניהול פיננסי וביטוח