חינוך מלידה – הרכבת יצאה לדרך

ההשקעה בגיל הרך היא ההשקעה הטובה ביותר שיכולה המדינה לעשות. אין ברירה אלא להתחיל בצעדים קטנים לגידול והצמחת מסגרות לגיל הרך, השקעה זו תשא פירות ותוביל למשק רווחי יותר בעתיד

החזון של "חינוך לגילאי לידה ועד 3", הפך בימים האחרונים מרעיון שרק מתי מעט מכירים ובמקרה הטוב נמצא כסעיף שולי במצעי חלק מהמפלגות, להתחייבות ציבורית של ראש הממשלה ושר החינוך וזהו צעד נוסף בדרך הארוכה.
ההתמקדות בטרגדיות, כמו סיפור ההתעללות של כרמל מעודה, מעוררת עניין אבל גם מהווה בעיה. עלינו לעבור מהתמקדות בנושא הפיקוח והבקרה, לשיח של חינוך וטיפוח. השינויים העתידיים בהכשרת כח האדם וחוק הפיקוח על המעונות, יביאו בעקבותיהם גם ירידה דרסטית בתופעות קיצון של התעללות.

תינוק ואמא

המחקר מלמד כי יש קשר ישיר בין המבוגר המשמעותי אותו יפגוש הילד לבין עתידו. לשם כך יש צורך בהכשרה משמעותית ומקצועית שתכלול בתוכה את כל התובנות בנושאי התפתחות והכרת הילד, בנושא הזמינות הרגשית, התפתחות המוח, חשיבות השפה ואיתור בעיות הקשורות בהתפתחות כישורי שפה וחיברות של הילד. פרופ' פנינה קליין, זוכת פרס ישראל על מחקרי הגיל הרך אמרה: "קשר של אהבה לילד פותח למעשה את השער מבחינת הכנת תנאים מתאימים לפיתוח שכלי של הילד, אך מה שיעבור דרך אותו שער לא נקבע ע"י אהבה בלבד" .
רק לאחרונה הכריז שר הרווחה, חיים כץ, על מענק של 2,000 שקל גמול על הכשרת עובדים בתחום. אבל מי בחן מהי ההכשרה הראויה היום במעונות יום ומי יקבל אותה? גננות שמסיימות את לימודיהן במכללות להוראה מוכרות כמי שראויות לחנך ילדים מלידה ועד גיל שש, ואולם, רוב המטפלות במעונות לא עברו הכשרה זו ועל כן, יש לייסד מסגרות לימוד גם למטפלות מנוסות.
לצד הטיפול הנדרש בכוח אדם, ראוי להתמודד עם המחסור העצום במבנים למעונות. כיום ברור שהתגמול יינתן רק למעונות מוכרים בעלי תקן של משרד הרווחה. מדובר רק ב- 470 מעונות אבל בהם נמצאים רק 23% מהילדים בארץ. כל השאר – במסגרות לא מוסדרות ולא מפוקחות.

תינוק מאושר shutterstock  By Mariia Golovianko

חוק הפיקוח לא עוסק בפיקוח פדגוגי, הוא מחייב רק אישור משטרתי שהעובד אינו בעל עבר פלילי; אישור שהעובד עבר הכשרה בתחום העזרה הראשונה ואישור שהמבנה בטיחותי ועומד בתקנים (נושא שבשלו עתרו בעלי המעונות לבג"צ, שכן עתה הם עלולים לקבל קנסות עתק על שימוש חורג במבנה ובשל כך להסגר ולצמצם עוד יותר את מספר המעונות והילדים). מעבר לכך, חוק הפיקוח לא אפקטיבי עד שיקבעו התקנות היורדות לפרטים וקביעתן מתעכבת בממשלת המעבר.
אלא שכדי לחולל שינוי צריכה הממשלה להביא מיליארדים! ועדה שמינה השר (דאז) בנט לבדיקת עלות העברת מעונות היום למשרד החינוך והרחבתם על כלל האוכלוסייה, מצאה שמדובר בעלות של כ 4 מיליארד שקלים!
מנקודת מבט כלכלית, ההשקעה בגיל הרך היא ההשקעה הטובה ביותר שיכולה המדינה לעשות. המחקרים מוכיחים עד כמה קריטיים המבוגרים המשמעותיים לעתיד הילד. ההשקעה יכולה להעצים את הדור הבא. אך אין ברירה אלא להתחיל בצעדים קטנים לגידול והצמחת מסגרות לגיל הרך. בסופו של התהליך ייווצר רצף חינוכי מהלידה ועד לכיתה י"ב. השקעה זו תשא פירות ותביא משק רווחי יותר, כח אדם איכותי יותר ותצמיח את תעסוקת הנשים במשק, שכן היום, נשים רבות נשארות בבית בגלל עלות המעונות.
המבחן האמיתי של הממשלה הבאה יהיה בביצוע, אך בכל מקרה, לראשונה נוצר קונצנזוס מקיר לקיר והכרה באחריות המדינה לחינוך מלידה. כל ממשלה עתידית תהיה חייבת להתחשב בכך ובמציאות העגומה בתחום, גם זו בשורה לדורות הבאים.

יערה שילה (התעוררות)

*יערה שילה היא מומחית לגיל הרך, מכללת אפרתה וממייסדי "חינוך מלידה"