אחרי שנולדה אימא, נולד הספר להורים טריים

לפני שהפכה לאימא, אף אחד לא סיפר לשלומית מה באמת עומד לקרות. כך נולך הספר "לא שומרים בבטן" שבו היא ושותפיה חושפים בצורה קלילה והומוריסטית את האמת שמאחורי ההורות

איך נולד ספר? הוא מתחיל עם כאבים בבטן. איזה כעס או תסכול או תחושה שמשהו מפריע לך. שלא סיפרו לך את כל האמת או שאתה יודע משהו ואתה מרגיש אותו כל כך חזק שבא לך לצרוח את האמת הזו לכל העולם.

וזה בכלל לא משנה שאת מכירה את הסטטיסטיקה, שמספרת שבשנת 2017 יצאו כמעט 8,000 ספרים חדשים בישראל (הספרייה הלאומית), אך מרביתם מוכרים עשרות או מאות בודדות של עותקים (נתונים לא רשמיים). מה הפלא כששליש מהאוכלוסייה הישראלית מעידה שהיא כלל לא קוראת ספרים (למ״ס 2017).

ולמרות זאת, גם אני כמו רבים מאחי הסופרים הקדשנו מחשבתנו, מרצנו, זמננו וכספינו כדי לראות את מילותינו כרוכות ומעוצבות. כששואלים אותי למה אני אומרת שמאחורי כל ספר יש סיפור. שאיזו תחושת בטן לא עוצרת ומחייבת לצאת לאור.

הסיפור הפרטי שלי מתחיל בחופשת לידה (או בשמה העממי: שוק שלושת החודשים הראשונים) בה מצאתי את עצמי עם אהבת חיי בידי, עצות מכל הכיוונים, פליטות על כל החולצות, גיחה קצרה עם עוד אם במצבי לגינה, תפעול קקי גב בגינה, רגעי אושר פוטוגני ששותפו באינסטגרם, אוכל מהיר מעל הכיור, בקבוק, שלושה טלפונים שהתפספסו. אחרי כמה ימים התחילה לנקר בי התובנה שמישהו עבד עלי. כלומר סיפרו לי שלא ישנים, אבל ת׳אמת זה הכי פחות הפריע לי. כשאמרו בשעה טובה ונתנו 500 לינקים לתמונות חדר הלידה בפייסבוק אף אחד לא דיבר על הבדידות, על החיים הקודמים שנגמרו, על הזוגיות שמשתנה, על החברים שנעלמים.

"אף אחד לא דיבר על הבדידות, על החיים הקודמים שנגמרו" שלומית עצבה (צילום: שני צדיקריו)

כשהתחלתי לדבר על הכעס הזה, הבנתי שאני לא לבד- קלטתי שעם 180,000 לידות בשנה בישראל נולדים אבות ואמהות שחווים את אותן חוויות שאני הרגשתי. והחלטתי שעד ששירה בתי תהיה בת שנה, ייוולד עוד בייבי למשפחה- ספר שידבר בצורה קלילה מצחיקה, חווייתית על הקושי, מתוך תפיסה שצחוק הוא דרך התמודדות מופלאה והורות, תחילה בנכונות לצחוק על עצמנו.

שלומית עצבה, אבי רוזנבלום ולירז גרין, מחברי הספר (צילום: רן סופר)

יצאנו לדרך שלושה כותבים, אבי רוזנבלום, לירז גרין ואנוכי, כדי להציק פרספקטיבות שונות של הורות, נשיות וגבריות, של הורים ותיקים ואמהות צעירות ורתמו את המעצבת הישראלית שמתגוררת בניו יורק נעמה דוקטופסקי כדי לאייר את הספר, אבל גם כדי להוכיח שבכל העולם הורים חולקים קשיים וחוויות דומות.

קראנו לו ״לא שומרים בבטן״, כי לא רצינו לשמור יותר את מה שהוא הסיפור של מיליארדי הורים שהעומס היום יום שוכחים את הקושי. הסיפור שלנו בער בנו ורצינו לתת את הבערה להומור כהתמודדות לכל מי שיפתח וירצה להרגיש חלק.

ספר נולד כמו כל מיזם, כשזה בוער בבטן, שאתה חושב שאתה יכול להביא לעולם משהו קצת אחר, להאיר תובנה מזווית חדשה ושיש אנשים שזה יעניין אותם לשמוע. שאתה יודע שהסיפור שלך הוא לא רק שלך.

ואז אתה מוציא אותו לאור (מפסיק להיות סופר והופך למפיק), ואז איש שיווק, ופרסומאי, לספר יש חיים משלו והוא מחייב אותך להיות חלק מהסיפור. וזה כבר סיפור לפוסט אחר. אז מה הסיפור שלך?

 כריכת הספר "לא שומרים בבטן"

"לא שומרים בבטן" הוא ספר שמספר על תינוקות, הורים ומה שלא באמת מספרים. את הספר כתבו הורים למען הורים טריים ומטרתו לחשוף את מה שפחות נוהגים לספר להורים טריים, בצורה קלילה והומוריסטית.

צוות היוצרים  מאמין שהומור הוא הדרך הטובה ביותר להתמודד עם האתגרים שמזמנת חווית ההורות. במקום אימהות קורנות, ילדים מדושני עונג וכל שאר הקלישאות שמוכרים לנו, ימצאו בו ההורים הטריים אמת אחרת על חווית ההורות החדשה, הנעה בין אהבת אין קץ לתינוק הקטן, עייפות וקשיי הסתגלות לשגרה החדשה.