מה עומד מאחורי המילה – דולה

עוד ועוד נשים הרות נעזרות בשנים האחרונות בשירותיה של דולה בעת הלידה. מה דולה עושה, למי זה מתאים, ועל מה צריך לחשוב כשבוחרים דולה?

צילום ידיים של אם ותינוק

הבטן כבר גדולה, וגם לפי בדיקת מחשבון הריון הלידה ממש מעבר לפינה: זה הזמן להחליט אם את מעוניינת בליווי מקצועי בחדר הלידה, לצד צוות בית החולים. בשנים האחרונות נשים רבות בוחרות לשכור את שירותיה של דולה – תומכת לידה מקצועית שתפקידה לספק תמיכה לאם הצעירה מהשלבים האחרונים של ההיריון, דרך הלידה ולעתים גם עד החזרה הביתה עם התינוק.

 

מהי דולה?

מקור המילה מגיע מיוונית, ומשמעה אישה שעוזרת לאישה אחרת, או משרתת. בתקופתנו, דולות הן נשים שעברו הכשרה בלתי פורמלית הנוגעת לתחומי ההיריון והלידה, ומשלבת לעתים גם התמחות בטיפול אלטרנטיבי – כמו דיקור סיני, הומאופתיה, או עיסוי. בנוסף, לדולות יש ידע מקצועי וכלים שמגיעים מהמיילדות המסורתית, שמטרתם לעזור בהתמודדות עם הכאב במהלך הלידה ואחריה.

תפקידה של דולה הוא ללוות את היולדת, לענות על שאלותיה, ולספק עבורה תמיכה רגשית שנחוצה כל כך ברגעים המרגשים והמלחיצים של הלידה. בנוסף, דולות יכולות לתת הדרכה גם לבן הזוג, ולתת לו כלים לתמוך ביולדת ולעזור לה בזמן הלידה ואחריה.

היתרון של דולה הוא לא רק בהעברת ידע. כיום קיימים מאגרי מידע גדולים בנוגע להריון הזמינים לכל יולדת: אתרי אינטרנט, ספרים, מחשבון הריון שמסביר למה בדיוק לצפות בכל שבוע. דולה היא אמנם זאת שמתקשרים אליה עם שאלות בנוגע לצירים, כאבי גב, או חששות אחרים (והיא כנראה תהיה מדויקת יותר מכל מחשבון הריון), אבל הקשר הוא גם רגשי – היא דמות שאפשר לפנות אליה ברגעי חרדה או משבר הקשורים ללידה.

 

נשים תומכות בנשים

מקצוע הדולה אמנם תופס תאוצה בשנים האחרונות, אבל יש לו שורשים עמוקים בהיסטוריה האנושית. בעצם, אין פה שום דבר חדש: לאורך ההיסטוריה נשים ילדו בבית, ומי שתמכו בהן ברגעים האלה היו נשים אחרות, קרובות משפחה וחברות, לרוב כאלה שכבר עברו לידה או שתיים בעצמן. רשת התמיכה הזאת סייע להפחית את החרדה ואת הכאב המתלווים ללידה, ולהפוך אותה לאירוע מעצים ומרגש, שבו היולדת נמצאת במרכז תשומת הלב.

המעבר ללידות בבתי חולים הוא חדש יחסית, ונעשה רק במאה ה-20. בשנים האחרונות הולכת וגוברת המודעות לחוויית הלידה, ונשים רבות יותר מעוניינות לעבור לידה טבעית בבית או בבית יולדות, ללא שימוש במשככי כאבים. הסיוע של דולות מהווה בעצם תמיכה נוספת, לא רפואית, לתהליך הלידה – בין אם מדובר בלידה טבעית בבית או בלידה בבית חולים.

 

איך לבחור דולה?

דולה היא אמנם אשת מקצוע, אבל כמו במקצועות טיפוליים רבים – גם כאן יש חשיבות גדולה מאוד לחיבור האישי. הנוכחות של דולה אמורה להשרות על היולדת תחושת נינוחות וביטחון, ועבור כל אחת זה אומר משהו אחר: יש נשים שמעדיפות מישהי שתהיה כמו חברה, ואחרות ירגישו בנוח יותר עם דמות אימהית ומכילה.

כדי למצוא דולה טובה כדאי להסתמך על המלצות של חברות, וגם להיפגש עם כמה דולות כדי לראות עם מי יש לכן כימיה טובה. חשוב גם לברר את הפרטים הטכניים: כמה מפגשים כולל המחיר, באיזה מוסד היא למדה, כמה ניסיון יש לה, וכמה זמן ייקח לה להגיע לחדר הלידה. בנוסף, כדאי לברר מי תחליף אותה אם היא לא תצליח להגיע ללידה מסיבה כלשהי. לחלק מהנשים חשוב גם שהדולה שלהן תהיה אמא בעצמה, וזו שאלה שלגיטימי לשאול.