6 סימנים שהקשר לא נועד להיות לחיים שלמים

מהו קשר קארמתי ולמה הוא בעייתי כל כך? טל צוקר, מאמנת למציאת ויצירת זוגיות, מסבירה איך לזהות מערכת יחסים כזו ולהימנע מלצלול לתוכה

מאת: טל צוקר

קשר קרמתי הוא קשר בעל עוצמות גבוהות מאד. אנחנו מרגישים שותפות גורל עם הפרטנר שלנו בתוך קשר כזה, לעיתים אנשים יתארו את זה כמו חיבור של חבל התבור או כמו חוטים שמקשרים את הורידים של הידיים בין שני בני הזוג. הרבה פעמים קשר כזה הוא אמביוולנטי מאד וקשה להחליט אם להישאר או לעזוב.

אלו הם הסימנים:

1) הקשר התחיל בהתרגשות מאד גדולה והבעייתיות של הקשר הופיע דיי מהר

2) קשה לכם מאד להתנתק אחד מהשנייה אבל בלתי אפשרי להיות ביחד. אתם מאד נהנים ביחד ומאד סובלים

 טל צוקר (צילום: אוסף פרטי)

3) זה מרגיש כאילו הכרתם כבר פעם, כאילו אתם משפחה. את מסתכלת עליו ומרגישה שהוא 'שייך' לך, אבל כל פעם מחדש את מתאכזבת מכך שהקשר הוא לא בדיוק כמו שהיית רוצה.

אולי הוא מדבר אלייך לא יפה.

מתנהג באופן לא מכבד או חוצה גבולות.

אולי הוא אוהב מאד ברגעים מסוימים אבל אח"כ כל ההתנהגות משתנה והאהבה נשכחת.

או שהוא מספר לך סיפור שהוא לא יכול להיות איתך באמת עד הסוף כי יש לך ילדים.

יש לו ילדים.

את לא מספיק יפה, רזה, חכמה או הוא לא פנוי כי יש לו מישהי.

או שהוא נשוי.

כמו כן יכול להיות שהדברים לא נאמרים במפורש – פשוט את נוכחת כל פעם מחדש שהקשר לא מוביל לשום מקום.

4) הקשר יודע עליות ומורדות רבות. לפעמים אתם למעלה נמצאים על גג העולם, מרגישים בלתי מנוצחים והעולם על כף ידכם. אבל כשאתם למטה זה הכי למטה שיש, אין יותר נמוך מזה.

5)יש ביניכם שותפות גורל, אבל זו שותפות גורל שמושתת על חוסר. לדוגמא: את סובלת מחרדת נטישהוהוא לא מסוגל (כרגע) להיות בקשר מחייב.

 טל צוקר (צילום: אוסף פרטי)

6) את היית עושה הכל, אבל הכל, כדי שהקשר יצליח, כי את מאד אוהבת אותו וזה לא נראה לך הגיוני שאהבה כזו לא יכולה להתקיים באמת אבל  לא משנה מה עשית או עשיתם ביחד עד כה (הרבה פעמים מדובר בקשרים של שנים רבות) עדיין הבעיה היא אותה בעיה והיא מופיע באופן עקבי שוב ושוב ושוב.  יכול להיות שהיו לכם תקופות יותר טובות כאלו ואחרות, אבל בסופו של דבר, הדברים תמיד יחזרו לאותה נקודה.

קשר קרמתי הוא קשר בעל עוצמות גבוהות מאד. אנחנו מרגישים שותפות גורל עם הפרטנר שלנו בתוך קשר כזה, לעיתים אנשים יתארו את זה כמו חיבור של חבל התבור או כמו חוטים שמקשרים את הורידים של הידיים בין שני בני הזוג. לא כל הקשרים הקרמתים נועדו להיות לחיים שלמים. הרבה פעמים נפגוש בשותף לדרך שתפקידו ללמד אותנו משהו חשוב, עבור עצמינו, עבור הדרך שלנו. מכיוון שהקשר הזוגי שלנו הוא מקור ללמידה והתפתחות, הקשרים הללו מגיעים על מנת להזיז, לעצב ולהצמיח אותנו לקראת השלב הבא, זה יכול לעלות לנו בהרבה מאד כאב.

ככל שנשכיל לראות ולקרוא את המציאות ואת הסימנים. נוכל לחסוך לעצמינו את שיברון הלב הדרמות, הפחדים, ההליכה קדימה ואחורה, ונוכל לכוון את עצמינו בבטחה ובגב זקוף לעבר קשר בריא וטוב.

**הכותבת היא מאמנת למציאת ויצירת זוגיות