11 דברים שלא ידעתן על בגידות נשים

כל מה שרצית לדעת על בגידות של נשים, מאת הסוציולוגית והסופרת ד"ר דריה מעוז, שהוציאה בימים אלה ספר חדש ומסקרן, "ימי האהבה"

מאת: דריה מעוז

השנה, לראשונה בהיסטוריה המודרנית, משתווה שיעור הנשים הבוגדות לזה של גברים בוגדים (30-60%), כך על פי מחקר חדש של מכון קינסי בארה"ב. הסיבות – נשים היום פחות תלויות בבני זוגן כלכלית ונפשית, ויש להן יותר אפשרויות להכיר פרטנרים אחרים. זוגות רבים מגיעים לטיפול זוגי בשל בגידת האישה, ופעמים רבות גם מתגרשים בשל כך (זאת, למרות מחילתו של הגבר הנבגד). הנה כמה ממצאים מעניינים על בגידות של נשים לכבוד יום האישה הבינלאומי.

1. נשים עושות סקס פעמים רבות מתוך שיקול קר ותועלתני ולעתים ללא משיכה מינית. במחקר שארך חמש שנים וכלל יותר מאלף נשים דיווחו 51% מהן שקיימו יחסי מין עם גבר רק כדי לנקום על בגידתו של בן הזוג.

2. נשים יטו לבגוד בבני זוגן יותר בזמן הביוץ, שבו הפוריות שלהן בשיאה. ההסבר האבולוציוני לכך הוא שהטבע ידחוף אותן לחפש פרטנר עם גנים מוצלחים יותר מאשר של בעליהן על מנת להביא אתו ילדים

3. סקר עדכני ומקיף של אתר הבגידה  Gleedon העלה כי 73% מהנשים הבוגדות עושות זאת מתוך תסכול על כך שבני הזוג לא נטלו מספיק חלק בעבודות הבית.

4. בגידה של אישה בבן זוגה יכולה ליצור מצב של Sperm competition – תחרות בין הזרעים של שני גברים של 'מי יגיע ראשון לביצית'.

ד"ר דריה מעוז צילום אלבום פרטי

5. מחקרים גילו שנשים טובות יותר מבני זוגן בלשקר ולהסתיר את בגידתן. ואכן, שיעור הגברים המגדלים בעולם צאצאים שנולדו לנשותיהם כתוצאה מבגידה שהם אינם מודעים לה נע בין 0.7% (בשוויץ) לכ-30% (בדרום מזרח אנגליה), כשהממוצע נע בין 10 ל-15%.

6. נשים נמשכות יותר לגברים עם מטען גנטי שונה משלהן (להגברת סיכויי ההישרדות של הצאצאים). זה אינו המקרה כשהנשים נוטלות גלולות למניעת הריון – אז משתבש אצלן המנגנון האבולוציוני והן ייטו לבחור בן זוג עם מטען גנטי דומה לשלהן. במקרה כזה – סיכויים גבוהים יותר שהן יבגדו בו.

7. סימני הבגידה שונים אצל נשים וגברים: בעוד שגברים ייטו להבליע את הבגידה בסדר יומם הקבוע, אצל נשים יהיו יותר היעדרויות (חוג או תחביב חדש), פחות סקס, פחות שיתוף של בן הזוג במה שעוברן עליהן ופחות השקעה בבית ובילדים.

8. בגידה יכולה להוות טריגר לגירושין, אבל גם לשיפור הקשר אם מבינים את שורשיה ומטפלים בהם. מחקר שנערך בארה"ב מצא ש-87% מהנשים הנבגדות בחרו להישאר עם הבעל שלהן ולא להיפרד ממנו.

9. בגידה רגשית (שאינה מערבת מגע) אינה פחות מסוכנת מבגידה מינית, ועלולה להיות עמוקה אפילו יותר ופוגעת בבן הזוג הנבגד. נשים לוקחות יותר ברצינות בגידה רגשית מאשר גברים, יגיבו לה יותר בחומרה וייזמו יותר פרידה בגללה. במחקר העידו 38.4% מהנשים כי יפרקו את נישואיהן אם יגלו שבן הזוג שלהן מעורב בבגידה רגשית.

עטיפת ספר כריכה

10. בגידה וירטואלית באינטרנט הכוללת סייבר סקס (דיבור על סקס תוך עינוג עצמי), 'hotchatting' (ניהול שיחה פלרטטנית מאוד באינטרנט) או צפייה בתמונות עירום ובקטעי וידאו היא תופעה הולכת ומתפשטת. במחקר חדש שנערך בקרב 250 נשים נשואות שהתפרסם השנה ב-Journal of International Women’s Studies  הודו יותר מ40% מהנשים שיצרו קשר רגשי עם גבר בפייסבוק מאחורי גבו של בן זוגן וללא ידיעתו. יותר מ35% חשפו בהתכתבות אינטרנטית עם גבר מידע אישי על הזוגיות שלהן. במחקר שהתפרסם תחת הכותרת -The Realness of Cybercheating סיפרו 46% מהנחקרים (נשים וגברים) כי הם נפרדו בשל רומן וירטואלי באינטרנט.

11. ועוד אנקדוטה לסיום – המדינה שמגלה הכי הרבה סובלנות כלפי בגידה על פי סקר של מכון פיו האמריקני היא כמובן צרפת. והמקום שהכי פחות סובלני כלפי בגידה בעולם? הרשות הפלסטינית.

 ** הכותבת, ד"ר דריה מעוז, היא סוציולוגית וסופרת, מחברת הרומן החדש 'ימי האהבה' שיצא השבוע בהוצאת כנרת, זמורה-ביתן ועוסק באובססיה ועל תשוקה, המהדהד את כמיהותינו הנסתרות ומאוויינו הכמוסים ביותר אגב שרטוט דיוקן מלא תעוזה של נשיות במשבר.