10 מפתחות לזוגיות משובחת

איך לנהל זוגיות בריאה וטובה בעידן הנוכחי, שמצריך מאיתנו יותר תשומת לב מהרגיל? ד"ר אורית ארבל, מחברת הספר "להתאהב מחדש", חושפת את 10 הטיפים המנצחים

מאת: ד"ר אורית ארבל, מחברת הספר "להתאהב מחדש"

באנה נחשוב ונבדוק עם עצמנו: עד כמה אני מוצאת את עצמי מחפשת דרכים ביום-יום, להשקעה בזוגיות? יש אנשים, שזוגיות טובה באה להם באופן טבעי. אבל, לימוד ואימון הופכים את ההתנהלות על-פי מפתחות אלה של זוגיות טובה, לאורח חיים.

1. הציפיות

הרגע בו אנחנו מחליטות לטפח ציפיות מבן הזוג, מסמן את תחילת תהליך ההתרחקות בנישואים או בקשר. רק אם נגיע ליחסים נקיים מציפיות, חַפּים מהצורך להפיל על בן הזוג את כל ה"תיקים" שאנחנו סוחבות מילדות, נדע בוודאות שאנחנו בדרך הנכונה. הגברת המודעות והרגישות לציפיות של בן הזוג, יובילו להרמוניה ולאיזון בין בני הזוג במקום להוביל לאכזבות.

2. רמת התודעה, הכרה עצמית

מודעות בני הזוג לשוני ביניהם תבוא לידי ביטוי ביום-יום, בצורת הבילוי, בסוג האוכל ובהיגיינה. חשוב להבין שאיננו יכולות לכפות על בן הזוג לחיות על פי רצונותינו, אם הדבר אינו תואם את רצונותיו. הרגישות לבן הזוג, המוכנות להתבונן בו, בלי לקחת כל דבר באופן אישי, יעזרו לנו במסע להרחבת המודעות והרגישות לבן הזוג אתו אנו חיות. בלי לנסות לשנות, אלא מתוך כבוד והבנה למעמד זה.

זוג ביחד על החוף צילום:  Denys Niezhientsev

3. תקשורת נכונה

להקשיב זה לזו. משמעותו להקשיב ולשמוע את מה שאומר ומתכוון הצד השני.

כשם שאנחנו קשובות לעצמנו, עלינו להיות קשובות לבן הזוג, וחשוב לעשות את ההקשבה ממקומו של מי שעומד מולנו, ולא מתוך עולמנו הפנימי.

4. לקיחת אחריות והצבת גבולות בין – אישיים 

לא להמתין בפאסיביות ולצָפּוֹת שבן הזוג יקבל עבורנו החלטות, אלא לקחת אחריות בוגרת, ליזום, לפעול למען המטרה המשותפת, שהיא שלום בית והרמוניה.

אחריות בוגרת היא אחריות באיזון, עם הבנה, שאם ניקח את כל האחריות, לא יוותר מקום לשיתוף פעולה.

5. הומור

חשוב לתבל את החיים בקורטוב של הומור.

הומור  מהווה את התרופה הטובה ביותר לכל מכאוב. חיוך שובה לב מפיג מבוכה ומתח ומסביר פנים. אם נתבל את חיינו בהומור, הם יהיו הרבה יותר טעימים ועסיסיים.

6. אי הצבת התניות ואולטימטום

 פעמים רבות בני זוג מציבים סוגים שונים של אולטימטומים זה לזו, וזו לזה:

" אם… אז נתגרש."

" אם …. אז אני לא בא/ה."

"אין לי בעיה להתנצל בפניך, ובתנאי שגם אתה תבקש סליחה על כל 15 השנים שמיררת לי את החיים." למה להיות מגיבה או נגררת במקום  להיות מנהיגה וממנפת?

7. הכלה וקבלת האחר ללא תנאי

לקבל את בן הזוג ללא שיפוט, ללא ביקורת. בכל רגע עלינו לזכור כיצד אנחנו מרגישות, כשמקבלים אותנו ללא שיפוט וללא סייג בבחינת "ואהבת לרעך כמוך".

מדי פעם יקדיש הזוג למשפחה, ליחד, לזוגיות, ומדי פעם יקדיש הזוג לאינדיבידואל, כל אחד לעצמו, לאישיות שלו, והרי זה כל היופי – לקבל את השונה, ועם זאת להישאר ביחד.

8. נטרול האוטומט

פעמים רבות אנו מנסות לעצב את בן הזוג לפי המודלים שראינו בביתנו ובילדותנו או בעיני רוחנו. זוהי הרשות המבצעת.

תמיד יהיה קונפליקט בין הרשות המחוקקת (חלומנו המקורי), לבין הרשות המבצעת (המצב המצוי). הרשות המבצעת היא הדרך בה אנו מנסות ליישם את החלום שלנו בפועל. האישה לא תקבל את בעלה כמו שהוא, אף על פי שהיא בחרה בו ואוהבת אותו כי גם אותה לא קיבלו ללא שיפוט.

בכל רגע עלינו לשאול את עצמנו אם כופפנו את בן – זוגנו להיות ולהתנהג כפי שהיינו רגילים בביתנו.

ד"ר אורית ארבל צילום: אלבום פרטי

9. הענקה והשקעה

כמה נעים לתינוק לבלות את חודשיו הראשונים בהתהוותו לקראת חייו ברחם אימו. בכמה אהבה, תשומת לב וחום האֵם דואגת לו בחודשי חייו הראשונים. כך יש לדאוג זה לזה בחיי הזוגיות,. פינוק והענקה יתנו לאדם הרגשה טובה של ביטחון.

אנחנו עדיין האימהות של בעלינו. האֵם היא האוטוריטה הראשונה והבלעדית, איתה הוא נפגש בתחילת חייו. אם נדע לכבד מקום זה ולהיות כמו האֵם האוהבת והדואגת, ונוסיף את הבעל לראש רשימת הילדים, ולא לזנבה, יהיה טוב לכולם. כך גם ינהג הבעל באשתו.

10.למידה מבן/בת זוגנו

בן הזוג הוא המורה הטוב ביותר שלנו, כי הוא מהווה שיקוף של עצמנו. כל מה שאיננו אוהבים בבן זוגנו, הוא למעשה, מה שאיננו אוהבים בעצמנו.

גישה זו פותחת בפנינו את האפשרות ללמוד מבן הזוג שלנו, את עצמנו אם נאמץ גישה זו, תיפתח בפנינו הדרך ללמוד מבן הזוג עליו, אבל גם על עצמנו. לא משנה היכן אנו נמצאים, תמיד אפשר לעשות מקצה שיפורים ולהתקדם. אם שברנו שיא אחד, לעולם נוכל להמשיך הלאה ולשבור שיא נוסף.

עטיפת ספר

www.oritarbel.co.il

** הכותבת, ד"ר אורית ארבל, היא מחברת הספר "להתאהב מחדש"