10 יצירות קלאסיות מומלצות לילדים

בלי לרדד: 10 יצירות קלאסיות שכדאי לילדים להכיר, פשוט לחצו PLAY ותיהנו איתם

בשנים האחרונות פורח התחום של "עיבוד" יצירות פופולאריות לילדים ולתינוקות – לרוב מדובר בתמצות כל התזמור של סימפוניה שלמה לכדי נגינת אורגן או קסילופון. הרידוד הזה לא מסייע להגברת ההערכה למוזיקה הקלאסית ולעושר שבה, אלא להפך. אנחנו רגילים לחשוב על מוזיקה קלאסית כמורכבת מידי, משעממת אולי, אבל כדאי לתת קרדיט ליכולת הקליטה של הילדים, שגבוהה יותר ממה שנהוג לחשוב, אבל רק לגבי מה שמעניין אותם באמת. יכול להיות שתגלו שהקלאסית מפתחת את היכולת שלהם להקשיב, להתרכז ולהעמיק רגשית, כמו שקבעה המורה לפסנתר נאוה וגנר בכתבה הקודמת. נביא כאן, בסדר לא מחייב, עשר יצירות שיכולות להקסים ילדים ממש כפי שהן.

אל תחששו להבטיח לבני הארבע "כינור שמזמזם כמו דבורה" ולבני התשע "ריקוד של פתותי שלג"; להחשיך את החדר ולחלק מטריות בקטע החורף מ"ארבע העונות"; או סתם לדאוג לכך שמדי פעם יתנגן ברקע גם דיסק קלאסי בין המוזיקה הפופולארית שאתם והילדים מאזינים לה בבית.

פטר והזאב, פרוקופייב: בדיסקים הקיימים ליצירה בדרך כלל גם מקריא קריין את הסיפור, כך שהדיסק מושלם להאזנה כפי שהוא, או עם הספר ביד. אם הספר לא בידיכם, הנה גרסת וידאו המשלבת את הסיפור בתוכה:

[youtube 1dczS15gjy4]

סימפוניית הצעצועים, ליאופולד מוצרט (אבא של): יצירונת בת 7 דקות שמשתתפים בה בין היתר חצוצרה, רעשן, משרוקית והנגנים מרשים לעצמם להשתטות ולשעשע, כמו פה למשל:

[youtube 1miohLVZobE]

קרנבל החיות, סן-סנס: היצירה מחולקת ל-14 פרקים שכל אחד מהם מוקדש לבעל חיים אחר, מהאריה דרך הקנגורו ועד הקוקייה, ללא עלילה מהודקת. אפשר לכן לפרק את החבילה ולהציע לילד לבחור בחיה המעניינת אותו ביותר, על כלי הנגינה והקצב המיוחדים לה, ולהתחיל להאזין משם.

[youtube p2gDehDpk7Y]

ארבע העונות, ויוואלדי: מוזיקה נאראטיבית למחצה. הילד יצטרך בתחילה את התיווך שלכם- ההסבר שמדובר בארבעה קטעים שונים, כל אחד מהם מייצג עונה אחרת ובהתאם גם הלך רוח אחר. אפשר אפילו להכין "ערכת עונות" שהילד ישתמש בה בזמן ההקשבה ויחליף אביזרים לפי הקטעים המתחלפים (מטרייה ומגפיים לחורף, צעיף ועלי שלכת לסתיו, כובע וקרם שיזוף לקיץ וכן הלאה).

[youtube GRxofEmo3HA]

מפצח האגוזים, צ'ייקובסקי: יצירה המכילה עלילה ארוכה וסבוכה. למתקדמים אפשר ליצור חוויית האזנה וקריאה שלמה. אבל אפשר גם להתחיל בקטעים מובחנים וקצרים כמו "ולס הפרחים":

[youtube p30VTY_pGho]

או "ולס פתותי השלג"

[youtube qcxixZjeulE]

אגם הברבורים, צ'ייקובסקי: בלט שכשמו כן הוא, אגדה על נסיכה שקללה של קוסם רשע הפכה אותה לברבור. יצירת חובה לכל המשתתפים/ות בחוגי מחול ובלט. הנה טעימה:

[youtube aCQd1L_j-6A]

מעוף הדבורה, רימסקי-קורסקוב: הסיפור המלווה את היצירה מפחיד למדי וייתכן שכאן כדאי להתמקד בדמיון הצלילי בין נגינת הכינור המהירה לבין זמזום דבורה.

[youtube 6QV1RGMLUKE]

הבדרן, סקוט ג'ופלין: יצירה שאינה "קלאסית" מובהקת אבל נושאת תענוג גדול כבר בהאזנה ראשונה.

[youtube fPmruHc4S9Q]

אפשר לספר לילד שסגנון הרגטיים בו כתובה היצירה היה פופולרי מאוד מלפני מאה שנה, ולהראות דוגמאות כמו זו:

[youtube skkiaSo4yMY]

ואלס החתול, לירוי אנדרסון: עוד יצירה המבוססת על בעל חיים, שניתן להמחיש באמצעות הקטע הנחמד הזה מ"פנטזיה 2000".

[youtube DOlG8Ut-gTc]

הנזל וגרטל, המפרדינק: אופרה שנכתבה על סמך אגדת העם המוכרת. בשל אורכה עלולה להיות קשה לקטנים, אבל הנה קטע נחמד – גרטל (תמי) מלמדת את הריקוד שלה:

[youtube 0hNVBuBAbLs]

אם הגעתם עד הנה, נסו גם את:
"מחול החרבות" של חצ'טוריאן.

הזמיר, יוג'ין דמארה.

"המלך ארתור" של פרסל.

קלאסילייק- מופעי קונצרט תיאטרון לילדים