10 דברים שכדאי לדעת לפני שסוגרים על אולם חתונות

לא שבא לנו להרוס לכם את הרומנטיקה אבל לפני שבוחרים אולם חתונות ומחליפים נדרים מתחת לחופה, כדאי ליישם את הטיפים הבאים

בדרך כלל אנשים מגיעים לערכי דין כשמאוחר מדי. כשהרומנטיקה באוויר והתשוקה בוערת, קשה לחשוב עם הראש ולפעול באופן שקול ורציונלי. אבל אם אתם עומדים להינשא באולם כדאי שתדעו כמה דברים חשובים. עורכת הדין ורד כהן ניסחה כמה כללי ברזל שכל אחד צריך לדעת לפני שהוא מזמין מקום וכורך את עתידו עם "אהבת חייו". רק אל תגידו שלא אמרנו לכם.

10 כללי הברזל לפני שסוגרים אולם:

1. האותיות הקטנות

אל תתפתו "לרפרף" על החוזה המוצג לכם על ידי בעל האולם. עליכם לקרוא היטב, ולהבין היטב, את תוכנו בטרם תחתמו. כן, לרבות האותיות הקטנות והמטושטשות בצד.

2. תוכן החוזה

הכלל הוא: מה שלא רשום בחוזה – לא קיים. כל מה שסיכמתם עם בעלי האולם צריך להיכלל בחוזה ולהיחתם על ידי שני הצדדים. (התפריט שסוכם, הציוד, האביזרים, האטרקציות, מספר המלצרים, סידור החופה, סידורי פרחים, צבע מפות, קישוטי שולחן, שירותי אבטחה וניקיון, סידורי חניה, משקאות, מערכת הגברה וכל פרט אחר שסוכם).

3. אפשרות לשינוי מיקום  

אם מדובר בגן אירועים והאירוע אמור להיערך תחת כיפת השמיים, יש לכלול בחוזה סעיף המתייחס לאפשרות של ירידת גשם או פגעי מזג אוויר אחרים. במיוחד אם האירוע מתוכנן לעונות המעבר. יש לסכם מה יהא הפתרון במקרה זה והאם תידרשו להוסיף תשלום בגינו.

4. המחיר

כמו בכל חוזה צרכני, אסור לציין את המחיר בדולרים. בנוסף, יש לציין את המחיר הכולל מע"מ.

5. רישיון עסק

בידקו אם לעסק יש רישיון עסק תקף (המותנה באישור מכבי אש, משטרת ישראל, רישוי עסקים ועוד), וכן אישור בדיקה באמצעות ממונה בטיחות. הקפידו שתרשם בחוזה הצהרת בעל העסק, לפיה יש בידיו רישיון תקף ואישור ממונה בטיחות. שימו לב, כאשר בעל האולם מציג את רישיון העסק, כי הרישיון אכן בתוקף.

זוג ביחד נשוי

6. ביטוח

בידקו האם האולם מבוטח. בנוסף, הקפידו שתרשם בחוזה הצהרת בעל האולם בדבר קיומו של ביטוח תקף, הכולל כמובן גם כיסוי ביטוחי לנזק גוף שייגרם לצד שלישי.

7. ביטול האירוע 

עליכם להקפיד שהחוזה יספק מענה לשאלה מה קורה אם תחליטו על ביטול החתונה, בין ביטול האירוע באולם ספציפי ובין ביטול האירוע עצמו. בידקו האם ומתי תצטרכו לשלם קנס? דאגו שיירשם במפורש עד איזה מועד ניתן לבטל ללא קנס, ולאחריו – מהו גובה הקנס (שצריך להיות הגיוני) ובאילו מקרים לא ישולם. בהתאם – יש לכלול הוראות לענין השבת המקדמה.

באחד המקרים אושפזה הכלה בבית חולים מספר ימים לפני החתונה, ובני הזוג רצו לדחות את החתונה. למרות שמצבה הבריאותי של הכלה היה ידוע לבני הזוג, לא טרחו בני הזוג לקבוע בחוזה עם בעל האולם סעד למקרה מעין זה – או לדאוג לפוליסת ביטוח מתאימה – ונאלצו לקיים את האירוע בהתאם לחוזה, למרות מצבה הבריאותי הרעוע של הכלה. בנוסף, יש לכלול בחוזה סעיף הקובע מה קורה אם בעל העסק יפר את התחייבויותיו כלפיכם (למשל אם יוצא למקום צו סגירה).

8. פיצוי מוסכם 
לרוב, כולל החוזה המוכתב על ידי בעל האולם קביעה על "פיצוי מוסכם" המגיע לעסק במקרה של הפרה על ידי המזמין. פעמים רבות "גובה" בעל העסק את סכום הפיצוי המוסכם מהמקדמה ששילמו לו המזמינים. לעתים, הנטיה של בעלי העסק הינה לנקוב בסכום "פיצוי מוסכם" גבוה במיוחד (יותר "עונש" על הפרה ופחות פיצוי על הנזק שנגרם לעסק בפועל). כדי להימנע ממצב בו תיאלצו לפנות לבית המשפט בעתירה להפחתת הפיצוי המוסכם, מוטב לנהל משא ומתן ולקבוע סכום פיצוי "הגיוני" ואולי אף במדרג ביחס למועד ההפרה ומהותה.

9. פוליסת ביטוח חתונה  
בידקו אצל חברות הביטוח השונות מהם מסלולי הכיסוי המוצעים על ידן כ"פוליסת ביטוח חתונה", המיועדת לזוגות העומדים להינשא, וחלים על חתונות הנערכות בארץ. פוליסת ביטוח חתונה מעניקה כיסוי כספי לחתונות כאשר החתונות מתבטלות עקב אירוע טרגי במשפחה (למשל מות קרוב משפחה מדרגה ראשונה), כוח עליון ועוד. בהתאם לפוליסה – אם מתבטלת חתונה בשל הסיבות הנקובות בפוליסה, יקבלו בני הזוג החזר כספי בגין הוצאות על אולם, שמלת כלה, עלות צוות צילום וצוות המוזיקה ועוד.

בנוסף, הפוליסה מעניקה כיסוי כספי לסיכונים נוספים כדוגמת מחלה פתאומית של בני הזוג, פציעה, תאונות או נזקים בלתי צפויים, פשיטת רגל של בעלי האולם וכן הלאה. כך, לכל הפחות ניתן יהא לקבל החזרים כספיים (בלבד) עבור הוצאות האירוע.

10. והכי חשוב – לקבל נוסח של החוזה

בקשו לקבל את נוסח החוזה המוצע על ידי בעל האולם, ולעיין בו בנחת בבית, לפני שאתם חותמים עליו. כך, ניתן יהיה לקרוא את החוזה באופן מדוקדק, להעיר הערות ולבחון את הפרטים. הכל על מנת שהחתימה לאחר מכן תיעשה "בעינא פקיחא".

** הכותבת היא עורכת הדין ורד כהן, ממשרד עורכי הדין "בר-און, כהן, עורכי – דין"אשר מדורג כמשרד מוביל בישראל בעריכת דין ובכלל כך בתחום  הליטיגציה – התדיינות  בבית  המשפט , דיני משפחה ודיני ביטוח ונזיקין, כולל רשלנות רפואית.