תינוק שמח הוא תינוק מחובק

מרגע שהתינוק שלך נולד הוא זקוק למגע, במיוחד של ההורים. מדוע המגע הכרחי להתפתחות התינוק ואיך אפשר לשלב מגע בטיפול השוטף בכיף ובהנאה?

התינוק שלך כל כך מתוק, הוא מחייך אלייך, מגרגר בהנאה, יש לו לחיים ורודות ורגליים שמנמנות שבא לך "לטרוף" בנשיקות. זה אולי נראה טבעי ומובן מאליו, שתינוקות הם כאלה חמודים, אבל למעשה מדובר בצורך קיומי. תינוקות הם כל כך חמודים, מתוקים ורכים כדי שנרצה לחבק אותם ולגעת בהם.

מגע הוא מוצר צריכה בסיסי (צילום: Shutterstock)

"למגע נעים ואוהב שמלווה בחיוך והבעות של חום ואהבה, מקום גדול בהתפתחות של התינוק וביכולת שלו לבנות לעצמו את הדרך בה הוא מתייחס לדברים שקורים לו. ככל שיהיה מגע נעים יותר עם התינוק, כמו עיסוי, חיבוק וליטופים, כך הילד יתפתח עם ביטחון עצמי גבוה יותר, ויסות רגשי ועצמי גבוהים יותר, יכולת להיות אמפתי וחיובי יותר וכדומה. אנחנו למעשה משדרים לו במגע הנעים, שאנחנו אוהבים אותו, שהוא רצוי ומעניקים לו מקום חם ובטוח להתפתח ולצמוח בו", מסבירה קורל שחר, יועצת חינוכית ומשפחתית ומרצה להורים, גננות וצוותי הוראה בנושאי תהליכי למידה והורות.

 

מגע זה מוצר צריכה בסיסי

לא תמיד האמינו כי מגע הכרחי לתינוקות כצורך קיומי. למעשה, עד לפני כ-50 שנה האמינו כי יש לגדל תינוקות בסביבה סטרילית, להימנע מלגעת בהם כדי לא לחשוף אותם לחיידקים ולגורמי מחלות. לחום, קרבה, אהבה ומגע לא הייתה חשיבות, ולרוב האמינו שהם לא הכרחיים. מיותר לציין כי למרות ההנחיות הברורות והפחתת המגע למינימום, תינוקות עדיין סבלו ממחלות קשות ותמותת תינוקות הייתה בשיאה. מחקר שנעשה בבית מנזר בניו יורק בראשית שנות ה-30 של המאה הקודמת, מצא כי מחצית מהיתומים מתו בשנתם הראשונה במנזר למרות שזכו לטיפול שכולל מזון, רחצה ושינה. מה הם לא קיבלו? ניחשתם נכון, חיבה ואהבה.

עם השנים הלכה והשתנתה התפיסה המדעית וההורית, וכיום אנחנו מבינים שמגע הוא חלק בלתי נפרד מהטיפול בתינוק, "המחקרים מראים שככל שיש מגע נעים ואוהב יותר שמלווה בחיוך והבעת חום ואהבה, כך ההתפתחות הרגשית של הילד טובה יותר ולהיפך, במצבים שהיה חוסר במגע, כמו בתקופות של מלחמה בהן ילדים הופרדו מהוריהם, נצפו התנהגויות פחות חיוביות של ילדים ומתבגרים, כדוגמת חוסר עניין בסביבה שלהן, הרטבות, בריונות, קושי ביכולת לפתח זוגיות ואינטימיות ועוד", מסכמת שחר.

 

כשאת נוגעת בי אני מתחיל לגדול

שנת חייו הראשונה של התינוק היא ללא ספק השנה העמוסה ביותר – הוא לומד, גדל ומתפתח בקצב המהיר ביותר בחייו. מה למגע ולהתפתחות התינוק? ובכן, כמעט הכל. נתחיל מההתפתחות הפסיכולוגית חברתית, אשר בשנה הראשונה קשורה בעיקר בביסוס הוויסות הרגשי, "ויסות רגשי הוא היכולת של הילד לעבד את הרגשות שלו ולשלוט בעיבוד שלהן ובהתנהגות שלו. הוויסות עוזר לילדים לתפקד בצורה טובה שמתאימה לסיטואציה ולסביבה בה הם נמצאים, כמו לדוגמא לקבל בצורה רגועה, גם אם הם מאוכזבים, סירוב של הורה לתת להם משהו שהם רוצים, היכולת להיפרד בצורה טובה מההורה למספר שעות או היכולת לחלוק בצעצוע או משחק שהם אוהבים. ככל שיהיה מגע נעים יותר עם התינוק, כמו עיסוי, חיבוק וליטופים, כך הילד יתפתח עם ביטחון עצמי גבוה יותר, ויסות רגשי ועצמי גבוהים יותר".

לצד ההתפתחות הנפשית, בשנה הראשונה ההתפתחות הפיזית היא מטאורית ממש. רוב התינוקות יגיעו לשנת חייהם הראשונים כשהם עומדים ואפילו עושים צעדים ראשונים. איך מגיע התינוק ממצב של אפס יכולת לזוז ללא עזרה למצב של עצמאות פיזית כמעט מלאה בתוך שנה בלבד? בזכות המגע שלכם.

 

עיסוי: אחד מסוגי המגע האהובים על תינוקות (צילום: Shutterstock)

בזמן שהותו ברחם שלד העובר הוא סחוסי וגמיש כדי לאפשר לו להתמקם בנוחות בתוך הרחם. לאחר הלידה, כל תא סחוסי מתחלף בתא סידן והעצמות מתקשות לאיטן. השרירים, שאינם מפותחים כלל, מתחזקים ומתפתחים כשהם מתחככים בעצמות. אבל איך זה קורה לתינוק בן יומו שאפילו לא מסוגל להרים את הראש בכוחות עצמו? ובכן, בזכות המגע. לכן אנחנו חייבים לגעת בהם כל הזמן. המגע מגרה את השרירים והעצמות לגדול ולהתפתח, הוא גם מחזק את הקשר בין האב לתינוק ומשחרר במוחו הורמונים וחומרים חיוניים להתפתחות תקינה.

בנוסף, המגע, עוזר לתינוקות להכיר את גופם, להבין איפה הוא מתחיל והיכן מסתיים, תהליך הכרחי וחשוב שעוזר להם להבין את השימוש של אברי הגוף ולהתחיל להפעיל אותם ולהשתמש בהם.

 

מגעים שתינוקות אוהבים

• עיסוי לפני או אחרי האמבטיה, מחזק את הקשר בין האמא (או האבא) לתינוק, עוזר לו לחזק את שריריו, מגרה אותו ומעייף אותו לקראת שינת לילה נינוחה ונעימה יותר.

• בייבי יוגה – מחזקת את שרירי הגוף, עוזרת לתינוק להכיר את חלקי גופו, תורמת להכרה וחציית קו אמצע הגוף.

• נשיאה במנשא – כל מנשא ובמיוחד מנשא בד שמצמיד את התינוק לגוף הנושא אותו. התינוק נהנה ממגע צמוד גוף אל גוף, נרגע משמיעת דפיקות הלב של מי שנושא אותו, וגם מהתנועה של הנושא אותו.

• להרים, לחבק, לנשק, לדגדג – כל מגע נעים המלווה בחום, בחיוך ובאהבה יתרום לתינוק רגעים קסומים של שמחה והתפתחות מאושרת.

געו בתינוקות שלכם וזכרו, "מגע הוא צורך קיומי לכל אורך החיים ומשתנה בצורך שלנו בתדירות שלו. ככל שהילד קטן יותר, היכולת שלו להבין את העולם מצומצמת יותר והוא צריך את המגע יותר כדי להתפתח בצורה תקינה מבחינות רבות. אני ממליצה תמיד להמשיך עם המגע, גם כשהילדים הם גדולים, יש לו חשיבות עצומה על ההתפתחות הרגשית והחוסן הנפשי של הילדים שלנו והוא לא דורש מאתנו משאבים, חוץ מתשומת לב והתכווננות", מסכמת שחר.