שוב תינוק ננעל ברכב וזה יכול לקרות לכל אחד

האמא של הפעוט הזה העלתה לפייסבוק תמונה שלו נעול ברכב, הפעם זה נגמר בטוב, אך חובה על כל הורה לעשות הכל כדי למנוע את האסון הבא

** עדכון** ביום שני 22.7.19 נשכח תינוק ברכב למשך שלוש שעות במודיעין עילית. הוא פונה לבית החולים אסף הרופא במצב אנוש, אך למרות מאמצי ההחייאה, נפטר.

שאטרסטוק

קצת קשה לדמיין זאת, במיוחד לאור הרגישות והמודעות הגוברות לשכחת תינוקות ופעוטות ברכבים בשנים האחרונות, אבל הפעם מדובר דווקא במקרה ׳משעשע׳ של תינוק שנעל את עצמו ברכב, ושמרעיש את הרשת בארה״ב. ברנדון, בן השנה וחודשיים, נעל את עצמו ברכב, בשעה שחזר עם אימו מקניות ובזמן שזו העמיסה את השקיות לתא המטען. הקטנצ׳יק, שכנראה השתעמם מההמתנה, טיפס מעל כסא הנהג ועבר למושבים הקדמיים ברכב, ובעוד האם מחוץ לרכב מטפלת בקניות הקטנצ׳יק לחץ על הצ׳ופצ׳יק שנועל את הרכב מבפנים. הסיטואציה, שיכלה להפוך לסרט אימים, נפתרה בחיוכים וצחוקים כאשר הכבאים שהגיעו לרכב חילצו אותו בשבירת חלון הזכוכית לאחר שהפעוט נראה כאילו עומד להכניס מטבע לפיו. האמא, שבוודאי נלחצה נוכח מה שיכול היה לקרות, העלתה בסיכומו של האירוע תמונה מחוייכת של הפעוט הנעול ברכב, עם מילות תודה לכוח החילוץ.

אמנם ברנדון מקבל ציון גבוה במוטוריקה עדינה, הכבאים מקבלים צל״ש על תושיה, והאמא בוודאי זכתה לאלפי לייקים, אבל בואו לא נעלים עין מהשיעור החשוב שהתמונה המחוייכת הזו צריכה ללמד אותנו: זה יכול לקרות לכל אחד. פשוטו כמשמעו. רגע של חוסר תשומת לב, והתינוק נעול לבדו ברכב עם שלל גורמים מסכני חיים. לפעמים ההורה יהיה שם כדי להבחין בכך, לפעמים הוא יגיע מאוחר מדי וזירת השיכחה תהפוך לזירת אסון. בכל שנה מדווחים בארץ מקרים רבים של שכחת תינוק ברכב, במיוחד בעונה החמה, שבכולם נהגו ההורים בתום לב ובלא כל כוונה רעה. אבל אם יש משהו שמקרה ברנדון יכול ללמד אותנו הוא שאנחנו תמיד צריכים להיות ערניים ולחשוב קדימה. זה יכול לקרות לכל אחד, אבל אם תנהגו כך, תוודאו שלכם זה לא יקרה:

babyincar

1. בכל כניסה לרב חיגרו את התינוק היטב בכיסאו. לא משאירים תינוק חופשי ברכב, הוא עלול לצאת מהדלת, לנעול את עצמו, לבלוע חפץ קטן שנשכח ברכב ואפילו חלילה להזיז את מוט ההילוכים ולגרום לדרדור הרכב. רשימת התקלות ארוכה, ואף אחת מהן לא מצטלמת טוב לפייסבוק.

2. לעולם לא משאירים תינוק ברכב כשכל הדלתות סגורות. לפני הכנסת התינוק לרכב פיתחו את דלת הנהג – חם או קר זה לא משנה, העיקר שתהיה לכם גישה מיידית לכניסה לרכב. ולא, חלון פתוח זה לא מספיק טוב.

3. מפתחות תמיד אצלכם. גם אם נוח יותר לזרוק את התיק או הצרור על המושב כדי לארגן את התיקים והשקיות שבידיכם, מפתח צמוד אליכם הוא כלל יסוד. ככה שאם התינוק ינעל ברכב בדרך פלא למרות שבהקפדתם על כל הכללים האחרים – תוכלו לחלצו מיד.

4. לא משאירים תינוק ברכב. יש בלי סוף דרכים שיזכירו לכם זאת – התקינו אפליקציה, הניחו את התיק עם הטלפון הנייד ליד התינוק, תכננו את מסלול הנסיעה מראש בווייז כדי לוודא שתעצרו בכל אחת מתחנות ההורדה בלי לדלג על הגן של הילד, בקשו מבן/בת הזוג טלפון לבדיקה – כל אחד ומה שעובד בשבילו, אבל העיקר – לא שוכחים תינוק ברכב.

5. אם עייפים לא נוהגים.  הקפידו לצאת מהבית רעננים ומפוקסים. אם אתם מאחרים קחו זאת בקלות והתמקדו במה שחשוב באמת – עדיף לאבד שעה בחיים או בעבודה מאשר את החיים של התינוק שלכם בהרבה פחות משעה.