שאלות ותשובות על בתי אבות

יש לא מעט סוגים של בתי אבות וקיימת חשיבות גבוהה לבחור להורים את בית האבות המתאים והנכון ביותר – על מנת להבטיח להם תנאים טובים ואיכות חיים.

זוג מבוגרים מחובק

ישנן סיבות שונות בגינן יגיע אותו הרגע לשקול להעביר את ההורים הקשישים לבית אבות – הסיבה יכולה להיות תחושת בדידות, היא יכולה להיות קושי לטפל בעצמם והבחירה יכולה להיות גם מצב רפואי בעייתי.
חשוב לציין שיש לא מעט סוגים של בתי אבות וקיימת חשיבות גבוהה לבחור להורים את בית האבות המתאים והנכון ביותר – על מנת להבטיח להם תנאים טובים ואיכות חיים.
אז אם גם אתם נמצאים בשלב הזה ומרגישים שחסר לכם מידע או פרטים לגבי בתי אבות, להלן מספר שאלות נפוצות בנושא וכמובן גם התשובות עליהן:  

איזה סוגים של בתי אבות קיימים?
ישנם סוגים שונים של בתי אבות, אשר אחד מההבדלים המשמעותיים שביניהם טמון בשאלה: למי הם מיועדים.
כך שניתן למצוא בתי אבות סיעודיים – אשר מיועדים לקשיים במצבים סיעודיים. ישנם בתי אבות רגלים אשר מיועדים עבור קשישים עצמאיים (אשר יכולים לתפקד באופן עצמאי). ישנם בתי אבות לתשושי נפש ולתשושי גוף. ישנם גם בתי אבות אשר כוללים מחלקות שונות ומיועדים לקשישים בקשת רחבה של מצבים שונים.
בכל אופן, קיימת חשיבות גבוהה לבחור את בית האבות בקפידה ולוודא שהוא אכן מתאים למצבו של אותו הקשיש, מכיוון שהבחירה תשפיע במידה רבה על איכות ורמת החיים.

מה זה קוד משרד הבריאות?
אצל לא מעט אנשים יכולות לעלות שאלות לגבי דרכי המימון של בתי אבות – בכל זאת, מדובר בעלות שברוב המקרים תהיה מעל ל-10,000 ₪ בחודש ולא תמיד יתאפשר לממן את הסכום הזה.
עכשיו, לעיתים זה יכול להתבצע דרך ביטוח בריאות – למי שיש ביטוח בריאות סיעודי.
יחד עם זאת, יש גם אפשרות נוספת והיא לקבל "קוד משרד הבריאות.
מדובר בסבסוד של עלות בית האבות אשר ניתן על ידי המדינה.
גובהו של הסיוע ניתן בהתאם ליכולות הכלכליות של הדייר בבית אבות ובהתאם ליכולות הכלכליות של בני משפחתו – אשר נדרשים במקרים רבים להשתתף בהוצאות.

מה בתי אבות מציעים?
חשוב להבדיל בין בתי אבות לבתי דיור מוגן – כאשר בתי דיור מוגן יציעו לרוב תנאי מחייה מפנקים ואיכותיים יותר מאלו של בתי אבות, ומעבר לכך, דיור מוגן מיועד לרוב לקשישים עצמאיים בלבד.
ככלל בתי אבות מציעים מגוון רחב של שירותים עבור הקשישים ובין היתר:
חדרי לינה ומגורים (לרוב מדובר בחדר אשר מיועד ל-2 או 3 קשישים), שירותי רפואה, ארוחות מסודרות (3 ארוחות ועוד 2 ארוחות ביניים), פעילויות וחוגים שונים, שירותים של עובד סוציאלי, מטפלים ואחיות.
חשוב לציין שכל בית אבות יכול להציע שירותים קצת שונות מקודמו ולכן, לפני שבוחרים בית אבות כדאי לבדוק בצורה מעמיקה אלו שירותים הוא מציעה והאם אותם השירותים אכן יהיו מספקים.

זוג מבוגרים מחובק

כיצד ניתן לקבל סיוע בבחירה?
אם אתם מרגישים שקשה לכם לבחור בבית אבות מתאים, אם אתם לחוצים בזמנים וחייבים למצוא בית אבות ממש בימים הקרובים. חשוב שתדעו שיש דרך לקבל ליווי וסיוע מקצועי בתהליך – ושברוב המקרים גם מדובר בשירות אשר יינתן לכם ללא כל עלות.
כל שאתם צריכים לעשות זה ליצור קשר עם אחד מאותם יועצי בתי אבות מקצועיים ומנוסים. יועץ שכזה, ידע להקשיב למלוא הדרישות והצרכים של המשפחה, להבין את מצבו של הקשיש ובהתאם לכך, גם מה סוג בית האבות המתאים לו. בהתבסס על כל המידע, הוא יקבע למשפחה ולקשיש פגישות עם בתי אבות שונות – מה שיאפשר להם לבחור בסופו של דבר את בית האבות המתאים ביותר מבין החלופות המוצעות.