קיבלת חצי בית – תגידי תודה ותשתקי

אחרי שנים של נישואין לא טובים, נורית מצאה את האומץ לעזוב את עמית. היא לא ידעה שהמעשה הזה עלול לסכן את העתיד שלה ולעלות לה מיליוני שקלים. על ההתמודדות הקשה והתקווה שאחריה

הסכמי ממון פרוליידי

ביום הנישואין השבע עשרה שלנו חיכו לי על שולחן המטבח זר נוריות, הספר 'שנה ליד הים' וברכה שכתב עמית בכתב ידו הגדול. כמו בכל שנה התרגשתי מהנוריות, כמו בכל שנה עמית ידע שאין דבר שמשמח אותי יותר מספר טוב אבל הוא לא תיאר לעצמו שבזכות הספר הזה אמצא את האומץ להודות במה שהדחקתי שנים רבות: לא טוב לי בנישואין האלו, נמאס לי מדרכו המניפולטיבית לקבוע עובדות בשטח באמצעות דיבור מהיר וקולני. התביישתי להודות בפני עצמי שלא סתם אומרים על עמית, שאם לחצת לו יד כדאי שתבדוק שהוא לא גנב לך אצבע.

לא סתם אומרים על עמית שאם לחצת לו יד כדאי שתבדוק שהוא לא גנב לך אצבע (צילום shutterstock)

גירושין הם תמיד עניין סבוך ומורכב ופרידה תמיד כואבת לשני הצדדים. במקרה שלי מדובר גם בפרידה מהמסעדה שלנו 'המטבח של פולה', שם הכרנו כשעמית קיבל אותי לעבודה כמלצרית לפני עשרים שנה. עמית אהב לספר שהייתי המלצרית הקטנה שבזכותה המטבח של פולה הפך מסנדיבצ'יה קטנה למסעדת שף מעוצבת. הוא לא מספר שאחרי עשר שנים הפסקתי לעבוד איתו כי לא יכולתי יותר לשאת את היחס הבוטה שלו לעובדי המסעדה. אני חושבת שבאותה תקופה עמית כבר הבין שהסיכוי לגרור אותי לריב כמעט ולא קיים. תמיד העדפתי להימנע מעימותים, גם במחיר ויתור על מקומי במסעדה, או בחירת היעד לחופשה.

את הימים הבאים העברתי בסטודיו שלי בבהייה בשרטוטי הבתים שעיצבתי. לא הצלחתי לחשוב על שום שילוב של צבע וצורה רק התפללתי לאלוהים באשר הם שינחיתו לי הוראות הפעלה למצב החדש.

קבלת החלטות מעולם לא הייתה צד חזק שלי, אבל עקשנות כן וברגע שהגעתי להחלטה לא היה סיכוי בעולם שאשנה אותה. ה'לבד' לא הדאיג אותי, ממילא לצד עמית הרגשתי בודדה, האיש לא רואה אף אחד מלבד את עצמו. גם היה לי ברור שלא אמצא את עצמי בשום בעיה כלכלית משום שמלבד הסטודיו שלי לאדריכלות יש את הדירות בבאר שבע ואת הקליניקות ברמת החייל שמכניסות דמי שכירות מפנקים.

הדבר היחיד שחששתי מפניו היתה התגובה של עמית. אבל עמית הפתיע אותי והיה מאופק. פרגמטי כתמיד הוא התחיל להזיז דברים. לפגישה אצל המגשר עמית הגיע מצויד בהסכם הממון שלנו מלפני שבע עשרה שנה, שבו סיכמנו שאת הבית שהוריו עזרו לנו לקנות כשהתחתנו, ואת סכום הכסף שקיבלנו מהורי נחלק בינינו שווה בשווה. עמית ביוזמתו הציע לשלם מזונות שיאפשרו לילדים להמשיך לחיות באותה רמת חיים אליה היו מורגלים. הגישה של עמית מצאה חן בעיני. סיכמנו שארכוש בהדרגה מעמית את החלק שלו בבית. היה לי ברור שאת התשלום על הבית אשלם מהכסף שיגיע אלי מהמסעדה ומהכסף שעל פי ההסכם עליו להחזיר לי. הרגשתי שאנחנו עומדים להיות גרושים למופת.

לא מיהרנו להתגרש כחוק ולא כדת וכדין. סיכמנו שנעשה את זה מיד לאחר הקיץ, העונה החמה בה 'המטבח של פולה' עובד סביב השעון. את המזונות עמית התחיל לשלם מיד וחזר והדגיש כמה נעים להיפרד ללא מלחמות בבתי משפט.

עמית עבר להתגורר בבית חדש וארגן בו חדרים יפים לילדים תוך שהוא חוזר ומדגיש כמה חשוב שיישארו לגור איתי בבית בו גדלו, אני חזרתי לעבוד במרץ בסטודיו והכל נראה אופטימי.

הייתי בטוחה שנהייה גרושים למופת (צילום: shutterstock)

עד שהגיע טלפון מהבנק ובקשה לסגור את משיכת היתר. הייתי בטוחה שמדובר בטעות, בטוחה שמלבד הכנסות הסטודיו, מופקדים לחשבון הבנק כל הכנסות הנכסים כפי שהיה כל השנים. לא ידעתי שעמית עצר את הוראת הקבע והחל להזרים את כל הכסף לחשבונו החדש. הייתי יותר מהמומה. עמית לא התרגש כשפניתי אליו רותחת מכעס. מבחינתו הייתי ונשארתי הטיפשונת הקטנה שלא מבינה כלום. "קיבלת חצי בית תגידי תודה גם על זה".

האופוריה פינתה מקומה לחרדה ולתחושת חוסר אונים.  האינסטינקט הראשון שלי היה לוותר ולהתחיל לתכנן חיים צנועים בהרבה.

האופוריה פינתה מקומה לחרדה ולתחושת חוסר אונים (צילום shutterstock)

אבל מסתבר שהשינוי שגרם לי להחליט להתגרש, היה עמוק, ואותו חוזק פנימי גרם לי לחפש ולמצוא עורכת דין שאמרה לי בקול 'המאפרה' שלה, שהימנעות מעימותים רק תביא את העימות הבא. ועכשיו הגיע הזמן להתמודד וזה בדיוק מה שהיה. בבית המשפט נקבע שעמית לא רק חייב להחזיר לי את הכסף שקיבלנו מהורי, ומחצית מהנכסים שרכשנו מהכנסות המסעדה, אלא צריך לשלם לי גם את ערך המוניטין של המסעדה ולא רק בזכות העובדה שאני זו שהפכתי אותה למצליחה אמנם אנחנו לא 'גרושים למופת' אבל אין ספק שאני גם לא 'המטומטמת הקטנה'.

************

מה היה לנו שם:

עו"ד רוני קדמי, מתמחה בדיני משפחה מ"פרוליידי", מסביר:

נורית ועמית לא כללו בהסכם הממון שלהם עסק ששניהם בנו. כשהם נפרדו עמית סרב לתת לנורית את חלקה בעסק.

מה החשיבות של הסכם ממון?

הסכם ממון נערך לפני הנישואין ונועד למנוע מחלוקות ומלחמות בין הבעל והאישה אם יחליטו להיפרד.

מהם הצעדים הראשונים לפני עריכת הסכם ממון?

חשוב לפנות לעו"ד המתמחה לענייני משפחה בעל ניסיון רב בעריכת הסכמי ממון . וודאי שהוא מציין בהסכם את כל התרחישים האפשריים, במבט עתידי, למקרה של גירושין.

מה ניתן לעשות אם הסכם הממון לא כלל את הנכסים והעסקים שהתווספו לזוג בשנות הנישואין?

ישנם כלים משפטיים שמאפשרים לחלק בין בני הזוג נכסים, עסקים או כספים שלא נכללו בהסכם הממון.

מהו הצעד המרכזי לטיפול במקרה שאחד הצדדים לא מכבד את הסכם הממון?

במקרה כזה חשוב לפנות לעו"ד המתמחה בדיני משפחה ובעל ניסיון רב בהסכמי ממון. וודאי שיש לו ניסיון רב בעריכה וטיפול בהסכמי ממון ובתביעת סעדים דחופים (תשלום עבור מזונות שתואמים את גובה הכנסות הבעל, איסור להשתמש להעביר נכס או רווחים על שמו של אדם אחר) מבית המשפט.

עורך הדין יפעל בבית המשפט כדי לחלק בין בני הזוג את הנכסים והכספים שנוספו במהלך שנות הנישואין, ובמקרה הצורך יפנה לבית המשפט לשם קבלת 'סעדים דחופים'.

התחשבי בצד הרגשי של הגרוש, תוך ידיעה שכל צד שנעזב עובר חווית נטישה ופגיעה קשה (צילום: shutterstock)

איך מתמודדים עם הלחץ והחרדה שנלווים לעתירה לפתיחת הסכם ממון?

ציפי צ'אושו מזרחי, יועצת ומאמנת בשיטת 'הדיאלוג' מפרוליידי מסבירה:

בתהליכי פרידה היזומים על ידי האישה, מאבק הכח היחיד שנשאר בידי בן הזוג הוא במרחב הכלכלי. זאת דרכו "להתנקם" ולנסות להחזיר "אונו דרך הונו". כל צד שנעזב עובר חווית נטישה ופגיעה אישית קשה. לכן, חשוב להבין את הצד הרגשי בתמונה הכוללת.

1. התחשבי בצד הרגשי של הגרוש, תוך ידיעה שכל צד שנעזב עובר חווית נטישה ופגיעה קשה.

2. אפשרי לאנשי המקצוע לעשות הכל כדי להשיג עבורך את הטוב ביותר.

3. קבלי באהבה את הוויתורים הכרוכים בפרידה. התייחסי לזה כמחיר חיובי לבחירה בחופש.

4. התמקדי בתכנון חייך החדשים. תכנני כיצד לארגן אותם. המיקוד בעתיד יקל עליך את ההתמודדות עם התקופה הנוכחית.

5. הזכירי לעצמך מה הן הסיבות שבגללן החלטת להיפרד. ונסי לשחזר את היום בו קיבלת את ההחלטה. באותו יום בלי ספק השתמשת בכח פנימי עצום כדי לבחור בדרך חדשה, והכח הזה קיים בתוכך גם עכשיו.

6. נסי לשנות את גישתך לכסף. זכרי שכסף הוא אנרגיה מתחדשת, ככל שתשחזרי את תחושת הבריאות, האושר והשפע כך תמגנטי הכנסות וסכומי כסף חדשים אל חייך.

.

************

.

לשיחת יעוץ דיסקרטית : 072-2440408

 

המדריך המלא למתגרשת המתחילה נמצא ממש כאן

רוצה ללמוד עוד על הזכויות ודרכי הפעולה שלך בזמן גירושין? לחצי כאן

 .

*האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.