עידוד אלימות נגד אימהות וילדים בחסות החוק

כיצד קובעים מתי ילד הוסת על ידי הורה כנגד ההורה השני ומתי ילד מסרב לפגוש הורה כי הוא חושש מפניו והאם הוצאה מהבית היא הפתרון המתאים ביותר?

הצעת החוק להבטחת הקשר בין ילד להוריו, של ח"כ רויטל סויד, על פיה יוכל בית המשפט להוציא ילד מביתו בעקבות פגיעה לכאורה בזכות לקשר בין הילד לאחד מהוריו, עברה לאחרונה קריאה טרומית בתמיכת משרד המשפטים ומשרד הרווחה. ההצעה נועדה לכאורה להבטיח קשר בין ילדים להוריהם הגרושים, ועל כן ברמה התיאורטית היא מצטיירת כהצעה מעניינת וטובה.

ח"כ רויטל סויד (צילום מסך)

למעשה, זו הצעה שמתאימה לעולם חד מימדי שבו יש סיבה אחת לכאורה לניתוק קשר בין הורה לילד: הסתה זדונית של הורה אחד כלפי ההורה השני. אולם, במציאות המורכבת בחברה הישראלית הצעת החוק מתעלמת מכך שקיים מגוון רחב של גורמים לבעיות קשר בסכסוכי קשר ומכך שבממקרים רבים הסיבה לבעיות בקשר נעוצה בהתנהגות אלימה ופוגענית מצד ההורה מנותק הקשר.

אני שומעת פעמים רבות על ילדים שמסרבים לקשר עם אביהם כאשר יש ברקע ארועי אלימות שפגעו באם בנוכחות הילדים או שפגעו ישירות בילדים. כך למשל, שמעתי מאחת הנשים שפנתה לעזרתי שהילדים לא מוכנים להפגש עם אביהם לאחר שהאב לקח את כל הציוד שהיה בבית כולל המחשב ששמש אותם ואת הטלוויזיה.

נשים אחרות תיארו באוזניי ילדים שכועסים על אביהם לאחר שהיו עדים לארוע אלימות כלפי האם בנוכחות הילדים או ילדים שנפגעו מיחס פוגעני מצד האב כלפיהם ויש נשים שמספרות לי שסבלו מאלימות פיסית קשה (ואף נאלצו בחלק מהמקרים לצאת למקלט עם הילדים) והן מתארות חשש ביחס לאב שלדבריהן לא מצליח לשלוט בכעסיו. יש גם מקרים שבהם הסיבת לבעיית הקשר נעוצה בסיבות אחרות ועדיין, בהינתן שקיים רצף של סיבות אשר בגינן ישנן בעיות קשר נראה כי הדבר החשוב ביותר הוא להתאים את הטיפול הנכון לאחר זיהוי הסיבה האמיתית לקשיים בקשר וכל זאת תוך רגישות מירבית לתופעת האלימות במשפחה.

ד"ר דנה אייזנר לביא צילום אלבום פרטי

דומני שהטרגדיה שפורסמה בימים האחרונים שבה אב נטל את חיי בנו ואת חייו וניסה לפגוע בבת הזוג היא אומנם מקרה בקצה הרצף אך לא המקרה הראשון וזוהי תזכורת כואבת למערכת המשפט והטיפול בדבר הצורך בגילוי רגישות מיוחדת לתופעת האלימות במשפחה ולסכנה הסלמת האלימות בהליכי פרידה.

למה לא ללמוד מניסיון המדינות האחרות בעולם, לפיו בעקבות טיפול לא נכון בבעיות קשר ושיוכן לתופעת "תסמונת הניכור ההורי", גם במקרים שבהם הסיבה האמיתית לבעיית הקשר היתה חשש של הילדים מהורה אלים. נוצר מצב שבו אימהות חששו לדווח על אלימות כלפיהן וכלפי הילדים מחשש שיאשימו אותן "בניכור הורי". הצעת החוק הנוכחית לא זו בלבד שלא נותנת מענה לצורך בטיפול ייחודי במשפחות שבהן הילדים חוששים להיות עם אחד ההורים או פגועים מהתנהגותו, אלא עלולה אף לגרום לפגיעה נוספת באותם ילדים באמצעות הסעדים הקיצוניים שכתובים בהצעת החוק כמו העברת המשמורת להורה ממנו חוששים הילדים או הכרזה עליהם כקטינים נזקקים והוצאתם למסגרת חוץ ביתית.

ניכור הורי או חשש מפני הורה אלים? (צלום: שאטרסטוק / lapina)

האם הדבר הנכון ביותר שהמדינה יכולה לעשות עבור ילדים שנפגעו מהורה הוא להוציא אותם מביתו של ההורה שמעניק להם תחושת ביטחון? האם גורמי המקצוע שמופיעים בהצעת החוק "כמומחים ייעודיים" אשר לפי הצעת החוק "יעברו הכשרה בזיהוי וטיפול בסירוב לקשר" יצליחו לקבוע מתי הילד הוסת ע"י הורה כנגד ההורה השני ומתי הילד הוא מסרב לפגוש בו מאחר שהוא חושש ממנו?

קשה להעריך את היכולת של כל מומחה בתחום זה להגיע לחקר האמת. המחשבה על ילדים שיחשפו לסיכון בעקבות החוק שיטיל סנקציות על ההורה שעימו הם מרגישים בטחון צריכה להדיר שינה מעיני כולנו שכן העדר התייחסות לנושא של אלימות במסגרת הניסיון לאפיין תופעה של בעיות קשר עלול לגרום לכך שנשים יחששו לדווח על אלימות על מנת שלא יאשימו אותן בניכור וכך הלכה למעשה בחסות החוק נכפה על ילדים להיות בסביבת הורה שאותו הם חווים כפוגעני.

.** עו"ד דנה אייזנר לביא היא מנהלת מ.נ.ע- מרכז זכויות נשים עירוני במשרד לקידום מעמד הנשים בראשון לציון