עוף גוזל? לא תמיד – על צעירים שנשארים לגור בבית ההורים

בשנים האחרונות ובעיקר בעקבות הקורונה, מתגברת המגמה של צעירים שממשיכים לגור עם ההורים גם אחרי הצבא. אבל מה ההיקף האמיתי של התופעה, האם זה ייחודי לישראל ומה צופן העתיד? הנה כל מה שכדאי לדעת

בחסות לאומי

לפי סקר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסם בפברואר 2021, כמחצית מתושבי ישראל בגילאי 18-34 גרים אצל ההורים. אבל בעוד זה פחות או יותר מובן מאליו עם חיילים וחיילות, הסוגיה הופכת להיות מרתקת יותר דווקא אחרי הצבא: בשלב הזה, אנחנו רגילים שהצעירים עוזבים את בית ההורים ויוצאים למסלול עצמאי. מנגד, הנתונים מצביעים דווקא על מגמה הפוכה.

 

המגמה ברורה: עלייה עקבית מאז שנת 2000

קודם כל, צריך לציין שהעלייה במספר הצעירים, הן בציבור היהודי והן בציבור הערבי, שממשיכים לגור עם ההורים שלהם, מתייחסת לגברים או נשים בלי ילדים. חוץ מזה, שווה לעקוב אחר המגמה.

המגמה מראה שכבר שני עשורים יש יותר ויותר צעירים שנשארים לגור עם ההורים. למעשה, מאז שנת 2000 יש עלייה עקבית במספר בני ה-18-34 שמתגוררים עם ההורים ולא עם משפחה משלהם. כך למשל ב-2019 עמד מספרם על 50.3%, אך הוא הגיע ל-51.5% ב-2020 והצפי הוא שבשנת 2021 יישבר גם השיא הזה.

ומה המצב באוכלוסייה הכללית? לפי אותו סקר של הלמ"ס, 42% מאזרחי ישראל גרה עם משפחה משלהם ו-7% גרו לבד או עם שותפים במשק בית לא משפחתי. בנוסף, נמצא כי ככל שהאוכלוסייה דתית יותר, כך המגמה של צעירים להישאר בבית נפוצה יותר.

 

מה גורם לצעירים להישאר בבית?

הנתונים לגבי המגמה של הצעירים שממשיכים לגור בבית מבססים מספר טיעונים מרכזיים. ראשית, הם מראים שלא מדובר על נטייה חדשה. למרות שהקורונה חידדה את המגמה והאיצה אותה, גברים ונשים צעירים בחרו להמשיך לחלוק משק בית משותף עם ההורים שלהם עוד לפני שידענו מזה קוביד והתרגלנו לחבוש מסכות.

שנית, הנתונים מראים שלא תמיד מדובר על שיקול כלכלי. ברור מאליו שהמון צעירים מבצעים חישובי משכנתא ואז אולי מגלים ששווה להם להמשיך לגור בבית ההורים עוד כמה שנים עד לגיוס ההון העצמי המינימאלי, אבל אי אפשר להתעלם מהשיקול הפרקטי. אצל בני זוג דתיים למשל, שלרוב בוחרים להרחיב את התא המשפחתי בגיל יחסית צעיר, הרבה יותר קל לגדל ילדים כשסבא וסבתא חולקים את אותה קורת גג.

מעבר לכך, בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מעריכים שבעקבות מגפת הקורונה יהיו יותר צעירים שיבחרו להישאר בבית של ההורים בגלל דחיית נישואין או למידה מרחוק. אלו נראים כמו שיקולים זמניים, אבל הם מצטברים יחד לכדי מגמה שיש לה השלכות רבות.

 

מה צופן העתיד?

אם יש משהו שלמדנו מהקורונה, חוץ מאשר לשמור על ריחוק חברתי ואיך שוטפים ידיים בסבון, זה שקשה לנבא את העתיד. מנגד, המגמה של צעירים שנשארים לגור בבית ההורים בכלל לא חדשה, אז אין מקום להתעלם ממנה או לבטל אותה.

מה שכן אפשר לעשות זה לנסות לשער האם הצעירים ימשיכו לגור בבית ההורים גם כאשר כבר לא תהיה מגפה, לא יהיו לימודים מרחוק ואפשר יהיה להתחתן ולהקים משפחה. בשביל לענות על זה, צריך לבחון את הסוגיה במבט רחב ולהכניס למשוואה גם את מחירי הנדל"ן.

באופן כללי, כל הנושא הזה של מגורים בבית או לבד הוא דינאמי מכפי שנהוג לחשוב. לכן, סביר להניח שהמטוטלת תנוע לצד שני – אבל שגם זה עוד עשוי להשתנות מסיבות כאלה ואחרות.

כתבה זו אינה מהווה הצעה או התחייבות למתן הלוואה. אישור כל הלוואה, סכומה ותנאיה נתונים לשיקול דעתו הבלעדי של הבנק. אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.