סבב שני: כללי הזהב להורים בפעם השנייה

אם עומד להצטרף למשפחתכן ילד חדש, וכמו ביונסה ובר רפאלי תשומת הלב שלכן תתחלק מעתה בין מספר ילדים, איך תעזרו לגדולים להתמודד עם התוספת החדשה למשפחה?

איך מתמודדים עם תינוק חדש בבית? (צילום: שאטרסטוק)

האימא המפורסמת ביונסה זה עתה ילדה ובר רפאלי המקומית שלנו מצפה לתינוק חדש שיצטרף למשפחה וכך ליב עזרא ובלו אייבי, שעד כה זכו לתשומת לב רבה ומלאה של הוריהן, ייאלצו לחלוק אותה עם אחות ובמקרה של בלו אייבי, עם שני אחים חדשים.

לרגל לידתם של האחים הקטנים של איגדנו כמה כללי זהב להורים שצירפו ילד נוסף למשפחתם:

  1.  אל תיבהלו אם האח הגדול לא מראה התלהבות או שמחה מהצטרפותו של האח או האחות החדשים. האחים הגדולים עשויים לבטא רגשות עוינים בנוגע אליהם, כיוון שהם חשים חוסר בטחון בנוגע למעמדם במשפחה.
  2. כדאי לחזק את הילד במהלך ההיריון ולספר לו שמעמד האח הגדול הופך אותו לאחראי והוא יוכל להיות שותף בטיפול בתינוק ולעזור להורים. לגרום לו להבין שהאח או האחות הקטנים יוכלו ללמוד ממנו הרבה ולהיעזר בו והוא יכול להוות דוגמא עבורם.
  3. הקפידו להעניק תשומת לב לילדים הגדולים, להמשיך ולשאול אותם את אותן שאלות מביעות עניין לגבי איך היה להם בגן או בבית הספר, מה למדו היום, עם מי שיחקו- הם צריכים להבין שהעניין לא הוסת מהם.
  4. אין כמו זמן איכות אחד על אחד עם הילד. מחקרים מראים שזיכרונות הילדות האהובים על ילדים מתייחסים לסיטואציות בהם היו לבד עם אחד ההורים או שניהם- ללא האחים. במצב כזה אפשר להקשיב במלוא תשומת הלב, ללא הסחות ולחלוק דברים שלא יוצא להגיע אליהם ביום יום האינטנסיבי.
  5. לא רק תזונה נכונה, שינה תקינה ושמירה מפני מחלות הם הגורמים העיקריים לבריאות. גם בילויים משפחתיים, טיולים בחוץ ומשחקי חברה תורמים מאוד לחוסן הגופני של הילדים. חשוב לתת מקום לפעילויות הללו שמספקות אנרגיות ושוברות את השגרה השוחקת. כשהילד כועס, לחוץ, או מתוסכל, הוא עלול לפתח תסמינים גופניים כתוצאה מזה ומערכת החיסון שלו יכולה להיפגע מזה. שמחה בלב של הילד תתרום לבריאותו.
  6. אם התרגלתם לכך שהילדים מתנהגים "כמו שצריך"- אל תתייחסו לזה כמובן מאליו. תמשיכו לשבח אותם ולעודד התנהגות כזו. הראו להם שאתם שמים לב שהם ילדים טובים ואוכלים לבד, מסדרים את החדר, מציירים ועושים דברים חדשים.
  7. שתפו את סביבתו של הילד בכך שהוא הפך לאח גדול- אם הגננת בגן או הורים של חברים יזכירו בפניו בהתלהבות את העובדה שהוא הפך לאח, זה עשוי לפתח בו תחושת גאווה ושמחה וגם שם אותו במרכז העניינים.
  8. אל תזניחו תשומת לב לגבי תזונת האח הגדול מתוך התרכזות בלעדית בתזונתו של התינוק ואל תנקטו בגישה של "העיקר שהוא אוכל לבד ובשקט",  חשוב להמשיך לתת לילד הגדול להתנסות באופן עקבי במזונות חדשים. יש הרבה אפשרויות ושילובים להכין ארוחות מלאות וטעימות במיוחד שגם עוזרות לבננית הגוף והתפתחותו התקינה וגם משפרות את המצב רוח.
  9. קבלו בהבנה ובסלחנות תקפי בכי או זעם, במיוחד לאור העובדה שהתינוק החדש נמצא הרבה על הילדים של אבא ואמא וגוזל קרבה פיזית מהאח הגדול. הקפידו להעניק חיבה ואהבה בצורה פיזית, ללטף ולחבק את הילד ולקבל באמפתיה גילויים של קנאה.
  10. אח צעיר היא הזדמנות לעודד את האח הגדול לעצמאות, עם זאת חשוב לא להקדים את זמנם של דברים ולא לדרוש מהילד הגדול עצמאות כשהוא אינו בשל. דרישת עצמאות מהילד בשלב המקדים את זמנו תפגע בביטחונו העצמי.

 

.

** הכותבת היא מנהלת מדעית אבוט יצרנית סימילאק