משרד הבריאות קובע: היכן תמצאו את טיפת החלב הטובה ביותר?

משרד הבריאות פרסם לראשונה את השוואת מדדי האיכות בטיפות החלב בישראל. איזו קופה זכתה לדירוג הגבוה ביותר? והאם המדינה תפיק את הלקחים הנדרשים ותעביר את הטיפול לקופות?

היכן תמצאו את טיפת החלב הטובה ביותר?

maccabipr270617-sec

בפעם הראשונה מאז הקמת טיפות החלב של קופות החולים, פרסם משרד הבריאות את חמשת המדדים לדירוג טיפות החלב בישראל, ואת מדרג ההצלחה של כל הגופים המפעילים את התחנות. טיפות החלב נמדדו על פי: איתור נשים עם דיכאון לאחר לידה, מדידת היקף ראש לתינוק, בדיקת שפה ותקשורת ושני מדדי חיסונים.

בעוד שהנתח הגדול ביותר בהפעלת טיפות החלב הוא של העיריות ושל משרד הבריאות, מהנתונים עולה כי הציונים שקיבלו קופות החולים השונות היו גבוהים ברוב במדדים, ובמקרה של קופת החולים מכבי אף היו יוצאים מן הכלל: הקופה דורגה מקום הראשון בכל אחד מחמשת המדדים.

נטלי שטיין, הממונה על תחום טיפות חלב במכבי שירותי בריאות, תולה את ההצלחה, בין היתר, בגישה הממוחשבת המתקדמת של הקופה. "טיפות החלב של מכבי ממוחשבות ומחוברות לתיק הרפואי האישי של הילד, כך שנשמר רצף טיפולי מיטבי. לאחרונה השקנו את אפליקציית 'מכבי קידס' בעזרתה יכולים ההורים לצפות במידע רב על ילדיהם מרגע הלידה, לנהל פנקס חיסונים ממוחשב, להתייעץ באופן מקוון עם אחות טיפת חלב ועוד".

שטיין מסבירה כי הגישה הדיגיטלית מנגישה עבור הורים רבים את השירות, ומאפשרת להם להיעזר בו באופן תדיר, ובכך לשפר את המעקב הרפואי. "כמובן שאנחנו לא מסתמכים רק על השירות הדיגיטלי כמענה עיקרי, אלא כתוספת", היא מבהירה. "טיפות החלב שלנו ממוקמות בתוך מרכזים רפואיים, כך שיש מענה כוללני ומקיף לכל צרכי הילד ומשפחתו".

maccabipr270617-1

האם ישנה חשיבות לטיפת החלב גם כאשר התינוק נמצא במעקב אצל רופא ילדים?

"מעקב אצל רופא הוא חשוב והכרחי, אך אין סתירה בין הדברים. השם השני של טיפות החלב הוא 'תחנה לבריאות המשפחה', והשם הזה מסכם את הגישה שלנו. אנחנו רואים לא רק את הילד ולא רק את האם אלא את המשפחה כולה. את האבות, האחים והמכלול המשפחתי כולו. דבר כזה לא מתאפשר בביקור הקצר אצל הרופא, מה עוד שהרופא לרוב יבדוק תינוק כשהוא כבר חולה, בעוד אנחנו עוסקים במעקב ובמניעה".

"הנתונים שתפרסמו היום משקפים עבודה קשה ומסורה של הצוות המוביל את הטיפול בילדים בתקופות הקריטיות ביותר לחייהם, אבל גם את השינוי המערכתי שביצענו בתחנות שלנו. הטמענו את מדדי האיכות של משרד הבריאות כזווית חדשה בשירות שלנו. לקחנו את המדדים האלה כמתנה, וביצענו שינויים מרחיקי לכת בדפוסי העבודה. כך למשל הצלחנו לשאול 87% מהנשים שהגיעו אלינו כיצד הן מרגישות ולאתר דרך שאלות דיכאון לאחר לידה או אלימות במשפחה".

למה לא 100%?

"המספר הזה משקף למעשה 100% מהנשים שהגיעו לתחנות בשלושת החודשים האחרונים. האחוזים שלא תושאלו משקפים נשים שעברו דירה ויצאו מהמאגר".

ומה גיליתם?

"הצלחנו לאתר נשים הסובלות מדיכאון לאחר לידה באחוזים השכיחים בספרות. זה אומר שהתשאול מאוד יעיל וישנה חשיבות עצומה לתשאול מקיף של כל הנשים. האיתור המוקדם הוא הצלחה של ממש למשפחות שלמות. מעבר לכך שאישה שאותרה תזכה לטיפול הנכון, כל המשפחה יודעת שיש לה דלת פתוחה, יש לאן לפנות כשישנה בעיה במשפחה. זו המהות של טיפת חלב".

כמה משפחות נהנות מההצלחה הזאת?

"בשלב זה נהנים מהשירות רק כ-25% מילדי מכבי, שכן רוב תחנות טיפות החלב עדיין נמצאות באחריות המדינה. אנחנו מאמינים שהדו"ח יילמד על ידי מקבלי ההחלטות, והלקחים יופקו. אנחנו מאוד מקווים שבעקבות הממצאים שעלו בו תועבר האחריות לקופות  החולים, כמובן עם תקצוב הולם, על מנת שכולם יוכלו לקבל את השירות הטוב ביותר".

תמונות: שאטרסטוק