מכיתה א' ועד פרישה – על השלבים החשובים והמשמעותיים בחיים

סקירה קצרה של כל אותן התקופות החשובות, מהן טומנות בחובן ואיך ניתן לעבור אותן על הצד הטוב ביותר:

שלום כיתה א'

זה נכון שהחיים לא צפויים והם כוללים לא מעט "הפתעות" טובות ורעות. יחד עם זאת, רוב האנשים עוברים במהלך החיים שלהם מספר תקופות או רגעים אשר נחשבים למשמעותיים וחשובים.
אז במאמר הבא נבצע

המעבר מהגן לכיתה א'
אין כל ספק שאחד מהשלבים המשמעותיים והמרגשים בחיים של ילדים (ושל הוריהם) הוא המעבר מגן חובה לכיתה א' – מהמשחקים לשולחן הלימודים.
לכולנו יש את הזיכרון הזה מהיום הראשון של כיתה א' ואולי גם מהטקס של שלום כיתה א' בו התלמדים הבוגרים מכיתה ב' מקבלים את פניהם של הצעירים יותר.
מכיוון שמדובר בשלב כה חשוב ומשמעותי, יש כל מיני דרכים ופעולות שונות אשר יאפשרו להגיע אליו בצורה טובה יותר – לדוגמא, ניתן לבדוק אופציות שונות של סדנאות להכנה לכיתה א' וכיוצא בזה.. כאמור, חשוב לזכור שלעיתים התקופה הזאת קשה ומורכבת יותר עבור ההורים מאשר עבור ילדיהם.

שלום כיתה א'

הגיוס לצבא
בישראל רוב הצעירים אשר מסיימים לימודי תיכון מתגייסים לשרת בצבא. מדובר בשלב משמעותי מכיוון שבשלב זה, נערים הופכים כמעט "בין לילה" מילדים חסרי מחויבויות שההורים דואגים להם לבוגרים, אשר מקבלים תחומי אחריות גדולים ובמקרים מסוימים גם מוצאים את עצמם במצבים מסכנים חיים.
אין כל ספק שגם שלב זה הוא משמעותי וגם לשלב זה ניתן להתכונן – יש קורסים וסדנאות שונות של הכנה לצבא אליהם ניתן להירשם כבר בכיתה יא או יב' – כדאי לשקול את הנושא הזה בעיקר עבור מי שמכוון לשירות צבאי משמעותי.

היציאה לחיים הבוגרים
המעברים הקיצוניים בחייהם של נערים וצעירים ישראלים ממשיכים גם לשלב של השחרור מהצבא -יציאה ממסגרת מחייבת לחופש. אחרי התיכון ואחרי שנתיים או שלוש שנים קשות ומורכבות כחיילים בצה"ל מגיע סוף סוף רגע השחרור והיצא אל חיים בוגרים ועצמאיים – הרגע בו אותם הצעירים יוצאים סוף כל סוף לחיים ויכולים לעשות כל מה שהם רוצים.
רוב הצעירים בוחרים לחגוג את התקופה הזאת ואולי גם לנצל את הזמן הזה של בין השחרור ללימודי התואר, בשביל לצאת לטיול גדול, לראות עולם ולחוות חוויות בלתי נשכחות..

הולדת הילדים
רוב האנשים מתארים את הרגע המרגש ביותר בחיים שלהם בהולדת הילדים. עכשיו, מדובר גם במעבר משמעותי של בין החיים בזוג לבין ההפיכה למשפחה – והידיעה שבתקופה הזאת אתם צריכים לקחת אחריות על יצורים קטנטנים וחסרי אונים. קשה להתכונן להולדת הילדים, אומנם יש לא מעט ספרים שעוסקים בנושא וסדנאות ייעודיות – אבל שום דבר לא באמת מכין אנשים לרגע הזה שהם הופכים מלהיות רק הם להיות הורים לילדים.

יציאה לפנסיה
יציאה לפנסיה הוא לא רק שלב משמעותי בחייהם של אנשים, הוא גם עלול לטמון בחובו קושי רב. בכל זאת, אחרי עשרות שנים בהם אנשים מתעוררים מדי יום, הולכים לעבודה ומנהלים סדר יום קבוע ויציב, פתאום הכול משתנה. ובגיל לא צעיר, אותם אנשים צריכים להמציא את עצמם מחדש, להבין מה הם עושים עכשיו, איך הם מנצלים את הזמן שהתפנה – ואיך הם שורדים את התקופה הזאת בלי להיכנס לדכדוך או אפילו לדיכאון. גם לקראת התקופה הלא פשוטה הזאת ההמלצה היא להתכונן – ויש לא מעט דרכים באמצעותן ניתן להתכונן ליציאה לפרישה – טיפול פרטני, לקיחת חלק בסדנאות ייעודיות, יצירת סדר יום ולוחות זמנים עבור אותה התקופה וכיוצא בזה.