מה הנסיך הארי ודודו אהרון צריכים לדעת?

בעוד שהנסיך הארי מסרב לחתום על הסכם ממון עם ארוסתו, הזמר דודו אהרון ואהובתו כן יחתמו. מה זוגות העומדים להינשא חייבים לדעת? המומחה לגישור, נדב נישרי, פותח את עינינו

צמד המילים "הסכם ממון" יכול לערער לא מעט בני זוג העומדים להינשא. רק לאחרונה שמענו כיצד הנסיך הארי מסרב לחתום על הסכם כזה עם ארוסתו, מייגן מרקל, למרות שהונו פי 4 משלה, לפחות. במצבים כאלה, בו אחד הצדדים הוא בן מלוכה ומהצד השני עומדת שחקנית הוליוודית ליגה ג', זה יותר ממתבקש לדאוג לאינטרסים הכלכליים ורבים בבריטניה בטוחים שהנסיך עוד יתחרט על החלטתו. ישנם גם כמה אנשים שמאמינים שהוא פעל כשורה. "וויליאם פעל בחוכמה ועשה בדיקות רבות יחד עם בחירת ליבו בנוגע לעתידם המשותף", מספר נדב נישרי, מומחה בגישור גירושין, מנהל מקצועי של מרכז הגישור "הדדין" ומחבר הספר "להתגרש בשלום".

"רק כאשר הוא היה משוכנע שקיימת ביניהם התאמה ב-110% מהפרמטרים הוא החליט להציע נישואין. תהליך זה דומה לתהליך יצירת הסכם זוגיות. מאידך, אצלנו כל זוג שמתחתן יודע אך מדחיק שקיים סיכוי של 40% שהוא יתגרש". אבל עם כל הכבוד לאהבה, נכסים נשארים לעד. את זה הפנים היטב הזמר המצליח, דודו אהרון, שכן מתכוון לחתום על הסכם ממון עם זוגתו, נטלי לוי.

דודו אהרון ונטלי צילום אינסטגרם

"מוסד הנישואין התבסס בתחילת דרכו על יסודות של אינטרסים כלכליים הישרדותיים ולא על אהבה", "השאיפה לאהבה הופיעה בספרים ובשירים אך בפועל מוסד הנישואין שיקף מערכת יחסים בה הגבר הוא המפרנס והאישה מגדלת את הילדים ודואגת לצרכי הבית. מאז תחילת המאה הקודמת ועם התפתחות התנועה לשחרור האישה, התחזקו הנשים והפכו מתלויות בגבר לעצמאיות והתחילו לעמוד בזכות עצמן. תהליך זה הוביל לשינוי מבורך, בדרך בה אנו רואים את מוסד הנישואים. לא עוד ברית אינטרסים הישרדותיים אלא מערכת יחסים זוגית שוויונית".

מייגן והארי צילום אינסטגרם

אל תמהרו לראות באהרון איש קר ומחושב ואילו את  הנסיך הארי רומנטיקן חסר תקנה. חובה להבין מהיכן הם באים. "משפחת האצולה הבריטית מחנכת את ילדיה מגיל אפס להבין את חשיבות הנישואין", מסביר נישרי. "במשפחות אלו הנישואין הם לא רק חיבור בין איש ואישה אלא עניין קיומי לכל בני המשפחה הקרובה, המורחבת ושאר תושבי הממלכה. אחריות הזו מחייבת את האציל לבחור בזהירות ובשום שכל את האישה אותה יישא. התאהבות והיסחפות רומנטית הן בונוס נפלא. אך הן אינן מהוות את הגורם היחיד ובוודאי שאינן העיקר".

דודו אהרון ונטלי צילום אינסטגרם

נדמה שככל שאחוז מקרי הגירושים עולה, הגיוני יותר לחתום על הסכם ברור ולא למצוא את עצמך מאבד את ההון שצברת במו ידיך אם לאחר שנה הנישואים עלו על שרטון. אבל גם ב-2018 ישנם לא מעט אנשים שעדיין מאמינים שהאהבה שלהם תשרוד לנצח. "אצלנו מושם היום, הדגש על התאהבות, משיכה ויכולת להרגיש בנוח זה עם זו בהווה מבלי לחשוב על העתיד", מוסיף נישרי. "ניתן להניח בסבירות גדולה, שמספר הזוגות שניהלו לפני החתונה, שיח רציני ומשמעותי על הדרך בה הם רואים את חייהם המשותפים, תוך הגדרת מטרות ויעדים אינו גבוה במיוחד. בכלל נראה שאנחנו יותר עסוקים היום בחתונה כאירוע נקודתי המייצג הישג בחיים, ובפחות במה שיקרה החל מהבוקר שאחרי החופה".

גם הנסיך הארי וגם דודו אהרון בחרו את הדרך הנכונה להם, לדעתם ואין בהכרח "נכון" או "לא נכון" אבל אם תהיתם מה צריכים בני זוג לעשות כדי למנוע אי התאמות בסיסיות ביניהם בעתיד, התשובה פשוטה, לדעת נישרי- הסכם נישואין.

הארי ומייגן הסכם

"הניסיון מראה שאי התאמה בסוגיות הקשורות להתנהלות במסגרת חיים משותפים כגון: גידול ילדים, חלוקת אחריות, חלוקת תפקידים וכדומה תוביל בסופו של דבר לעליית הנישואין על שרטון בעיקר כשמגיעים ילדים לעולם. הסכמי זוגיות הם הפתרון הטוב ביותר למנוע את ההתנגשות, מאחר והם מאפשרים להגדיר מראש את מסלול השיוט של הספינה ובמקרה הצורך אף למנוע ממנה לצאת מהנמל. במסגרת הדיון על ההסכם, מסכמים ביניהם בני הזוג את העוגנים החשובים להם במערכת היחסים בעתיד. בין היתר הם אף דנים :במטרות הכלכליות, כמה פעמים יטוסו לחו"ל בשנה, כמה ילדים הם רוצים, איפה הם ירצו לחיות, מהן הציפיות האינטימיות שלהם אחד מהשנייה, מהי המחויבות ההדדית לזוגיות ושאלות רבות נוספות שמספקות תשובות מפורטות ועוזרות לבסס את תפישת הזוגיות כשותפות שוויונית בה לכל אחד מהצדדים יש אחריות ומחויבות הדדיות לצד השני".

לאחר שהשניים הגיעו להסכמה בכל הפרמטרים של קיומם, הם יכולים לדון גם על "היום שאחרי, במקרה והקשר יתפרק וכן לדבר על העניינים הכלכליים. "זהו הסכם הממון המוכר לכולנו. כאשר הסכם הממון נעשה במסגרת הסכם זוגיות הוא כבר לא מאיים, אלא מאפשר כנות ופתיחות ועוזר לבני הזוג לגלות אחד את השנייה יותר לעומק ואף לבסס את האינטימיות ביניהם".