מהנגב יבוא השלום

בלב באר שבע קהילה מיוחדת של יהודים וערבים עושה הכל כדי להוכיח שהשלום מתחיל בתוכנו. שוחחנו עם שתי אימהות מובילות בקהילה על חינוך לדו קיום גם כשכולם מסביב מרימים גבה

צילום: בן גלמימין: דנית גדעון ואריג' חלאילה מחמיד,"בוחרות להאמין בשלום על אף הרמת הגבה מהסביבה" (צילום: בן גל)

בשנים האחרונות הפערים בחברה הישראלית הולכים ומתרחבים, ותופסים מקום משמעותי יותר ויותר במרחב הציבורי. המאבק בין הגזענות והאלימות לבין הניסיון למצוא בכל זאת קצת שקט וניסיון לחיות פה בהרמוניה הפכו בשנים האחרונות לאחד הנושאים החברתיים הטעונים ביותר בארץ.

בתוך האווירה הלאומנית הזאת מתקיימת בבאר שבע קהילה קטנה ומרגשת שכבר עשור מוכיחה לכל מי שמפקפק שהשלום לגמרי מתחיל בתוכנו."עמותת הגר הוקמה על ידי משפחות ערביות ויהודיות בבאר שבע שהחליטו להקים מסגרת דו לשונית חינוכית בבאר שבע, זה משהו שהתחיל משיחת סלון ועבר לפעילות בשטח, השנה נחגוג עשור של פעילות", מפרטת דנית גדעון, מנהלת גני  הטרום  בעמותה וגם אמא לארבעה ילדים שבחרה לחנך את ילדיה במסגרות הדור לשוניות של עמותת הגר . עיריית באר שבע נרתמה ליוזמה המבורכת וכיום מנהלת העמותה פעוטון, גני ילדים ובית ספר דו לשוני שבו תמיד לומדים מספר שווה של תלמידים ערבים ויהודים. בזכות תמיכתה של עיריית באר שבע הגנים ובית הספר היסודי מוכרים כמסגרות ממלכתיות ולכן התשלום מסובסד ומאפשר גם למשפחות מעוטות יכולת להצטרף לקהילה.

צילום: בן גל"השלום מתחיל בתוכנו והעמותה היא ההוכחה לכך" (צילום: בן גל)

עבור אריג' חלאילה מחמיד, עובדת סוציאלית ואם לשתי בנות המתגוררת בבאר שבע כבר 11 שנה, מסגרת דו לשונית הייתה ההזדמנות שלה להעניק לבתה את המסורת, התרבות והשפה הערבית ולחזק את השורשים שלה, "אני נלחמתי מאוד שהבת שלי תיכנס לגן הזה כי בשבילי אין עוד מסגרת שתרבותית מתאימה לנו מבחינת השפה והמנהגים. אני מאוד שמחה לראות שהבת שלי משתלבת בהקהילה ובגן ומצד שני גם נחשפת לתרבות שלה ומאיפה שהיא הגיעה".

ההתחלה, כמו כל ההתחלות לא הייתה פשוטה, " בהתחלה היה לנו קושי מאוד גדול לגייס משפחות, גם יהודיות וגם ערביות. כמובן הרבה אנשים הרימו גבה על הבחירה שלנו לשלוח את הילדים למסגרת דו לשונית. היום, למרות שעדיין סופגים ביקורת אנחנו כבר במצב שיש רשימות המתנה ותוכניות לפתוח כיתות נוספות וגנים נוספים", מפרטת גדעון, " לצערי הרב גם בציבור הערבי יש הקצנה כמו שיש בציבור היהודי שפונים ימינה. אני כל יום סופגת ביקורת על הדעות שלי וזה מאוד חשוב וזאת הדרך הנכונה ופועלת בשביל זה לא רק בחינוך אלא גם חברתית ופוליטית" מוסיפה חלאילה מחמיד.

הגנים ובתי הספר הם לא רק מסגרות לימוד, אלא חלק מקהילה שלמה שמקפידה לבלות ביחד, לחגוג חגים משותפים ולקיים מפגשים חברתיים. אחת מהפעילויות היא קבוצת כדורשת במאמאנט, ליגת האמהות הגדולה בארץ בכדורשת. "חברה שמשחקת כדורשת הביאה לי עלון עם פרטים, בהתחלה לא ידעתי מה זה בכלל כדורשת אבל ישר ידעתי שאנחנו חייבות להקים קבוצה משולבת של יהודיות וערביות, חלק מהמטרות שלנו זה להפיץ את הבשורה ולהראות כמה שיותר שהשלום והשאיפה לדו קיום מתחילה בתוכנו, בקהילה". מספרת גדעון.

הקבוצה פעילה היום בליגת באר שבע, משתתפת במשחקים רשמיים ומתאמנת באופן קבוע, " בזכות מאמאנט עלה לי הרעיון לשלב משחק כדורשת ככלי טיפולי לנערות במצוקה", מספרת חלאילה מחמיד,"מהמפגש הראשון התאהבתי בקבוצה ובמשחק כי באמת הרגשתי שאפשר להתנתק, לשפוך את הלב, להתאורר. זה ממש כלי טיפולי".

 צילום: בן גל "החלום שלי הוא שבכל בתי הספר בארץ ישולבו תלמידים יהודים וערבים" (צילום: בן גל)

למרות הקשיים, הביקורת והמאבק להביא לשינוי, מצליחה עמותת הגר לגדול, להתפתח ולהביא את בשורת הדו קיום לנגב ולמקומות נוספים בארץ מתוך אמונה בעתיד טוב יותר, "אני חושבת שחינוך לערכים ודו קיום מגיל צעיר זה המפתח לשלום, אולי הדור שלנו כבר אבוד אבל הילדים שלנו יכולים לעשות את השינוי. הייתי שמחה לשלב את הערבית גם במערכת החינוך היהודית, שיהודים וערבים ילמדו במשותף בכל בתי הספר ושנלמד ונכיר את ההיסטוריה והסיפור של האחר" מסכמת חלאילה מחמיד. "אני עוסקת בחינוך ואני מאמינה בחינוך לשינוי. אם אנחנו לא נתחיל במקום הפרטי והאישי שלנו, לא נגדל אותם בהפרדה ובלי להכיר את הצד השני משם יגיע השינוי. בין ילדים אין שום מתח, הם חברים אחד של השני ולא איכפת להם אם קוראים לחבר שלהם אחמד או אם הוא מדבר עברית. מבחינתם זה חלק מהמציאות שלהם וזאת המציאות, לדעתי שצריך לגדול בה". מוסיפה גדעון. במציאות הנוכחית קל להאמין שאין תקווה, שהייאוש, הפחד והגזענות ינצחו, בשני המחנות. סיפורה של עמותת הגר מוכיח שהשאיפה לדו קיום, לחינוך לסובלנות ולהכרת האחר הוא לא רק גימיק חולף, אלא אמת מוכחת.