לקרוא, להתרגש, להתחרמן

מאז ״50 גוונים של אפור״, הספרות האירוטית פורחת, גם בישראל. מה מככב בפנטזיות של נשים ישראליות והאם הספרות האירוטית היא רק לנשים? יצאנו לבדוק

הרבה זוגות קוראים במיטה, מתרגשים ומנסים (צילום:שאטרסטוק)

ספרות ארוטית תמיד הייתה והיום היא ז'אנר עולה (צילום: שאטרסטוק)

פעם ספרות ארוטית היתה טאבו, כולם קראו אותה אבל אף אחד לא דיבר על זה, היום ספרות ארוטית טובה היא חלק מהמיינסטרים. לא רק שהיא לא מכוונת נשים, גם גברים לא מסתירים את הנאתם מהז'אנר. הסיבה ברורה – הספרות הארוטית עלתה כיתה ונטשה את התדמית הסליזית של 'רומנים למשרתות בלבד'.

"המטרה שלי היתה להביא ספרות איכותית מהז'אנר של הספרות הארוטית," אומרת ניקול קידר, בת 42 מתל אביב, הרוח החיה מאחורי הוצאת הספרים 'יו ספרות שנוגעת', שהוקמה לפני שנתיים וחצי. "כשהתחלנו מעט הוצאות רצו לגעת בתחום, זה נתפס כ'פורנו אימהות' או ספרות זולה, היום התחום שופע. בספרים שלנו יש עלילה, הכתיבה, התרגום והעריכה טובים והקהל דורש איכות ולא רק זיונים."

ניקול קידר, הרוח החיה מאחורי יו ספרות שנוגעת (צילום: אבי בקש)

לא לנשים בלבד

"שוק הספרות הארוטית משגשג. יותר מ- 90% מהקוראים הן נשים, בטווח גילאים רחב של 25-55, אבל בואו לא נשלה את עצמנו – המון גברים קוראים. אני מאמינה שיש זוגות שבמיטה פותחים ספר, קוראים ומנסים, מה שאומר שזה עובד."

איך את מאפיינת את שוק הספרות הארוטית?

"השוק ברובו נשי – קוראות וסופרות וגם גיבורות. מעט גברים כותבים והקוראות בהחלט מתחברות אליהם. גבר מביא ראיה אחרת וזה נחמד לרענן עם זווית ראיה גברית, זה אפילו מסקרן. אני לא יודעת למה גברים לא נכנסו לזה, אולי כי התחום עדיין סובל מתדמית יחסית זולה, אולי לגברים קשה יותר לגשת לזה רגשית."

איך נראית ספרות ארוטית היום?

"השוק מוצף בספרים מכל הסוגים והסגנונות. אבל לתוכן יש יותר תפקיד, למשל הטרילוגיה האחרונה שהוצאנו "השלכות" של אלית'יה רומיג, היא יותר מותחן פסיכולוגי מאשר ספר ארוטי. הארוטיקה שם מרומזת, בכלל ללא תיאורי סקס. הכותבת מדהימה, העלילה מרתקת ועובדה שזה נכנס לרבי המכר גם במודפסים, מה שלא קורה בז'אנר הזה. זו ארוטיקה ומעבר ולשם הכיוון של השוק.

הקהל בארץ בעיקר בעד סיפורי אהבה, סיפורי סינדרלה של אהבה ותשוקה, כמות הזיונים הרצויה בספר משתנה מקורא לקורא. הז'אנר של העלמה במצוקה, או האישה שרוצה הצלה, הוא חזק אבל לצדו עולה המגמה של גיבורה חזקה שלא צריכה גבר, אבל טוב שיש לה אותו."

סקס מזדמן? לא בישראל

"סקס מזדמן לא ממש תופס בישראל, גם בגידה ואלימות לא פופולאריים. יש גרעין שהולך וגדל בקרב הקוראות שאוהבות את הצד האפל יותר, שמחפשות את הטוויסט, להעלות את רמת הריגוש והפנטזיה."

הרבה זוגות קוראים במיטה, מתרגשים ומנסים (צילום:שאטרסטוק)

פנטזיה אהובתי

"ספרות ארוטית נפלאה לפיתוח עולם הפנטזיות, היא מעניקה לגיטימציה. סקס בספרות חשוב, זה מחרמן, זה טוב לפנטזיות ולחיי המין בכלל ועוזר להנאה. לפני '50 גוונים' לא היה שיח פתוח על אנאלי וויברטורים. היום יש המון התייחסות לצעצועי מין, ויברטורים, בספרים מחו"ל רמת הפירוט היא ברמת הפרסומת. החופשיות הזו מעניקה לנשים לגיטימציה, הן פחות מתביישות. אחרי ששתי חברות קוראות את אותו הספר הרבה יותר קל ללכת יחד לקנות ויברטורים."

מדברים על זה, גם בחוגים דתיים

"ככל שמדברים על משהו, הוא מקבל יותר לגיטימציה. השיח הזה בעיקר פרטי, אבל הוא יוצר שינוי. זה תחום שיש בו המון עכבות חברתיות, לא כולם מדברים עליו. אבל בכל זאת מדברים עליו יותר. אני אישית לא מתביישת והחברות שלי ואני מדברות על הכל, אבל גם זה חלק מהמרחב האישי.

מה שכן יש המון קבוצות סודיות בפייסבוק ושם הדיון מאוד פתוח וגם זה מנכיח את השינוי בשיח. מפתיע לגלות שיש נשים דתיות, אפילו חרדיות שקוראות, לעיתים בידיעת הבעל ולעיתים לא. נשים מדברות על פנטזיות, מכניסות אותן למציאות שלהן."

לחרמן בלי לפול לקלישאות

איך מתרגמים ספרות ארוטית לעברית?

"עברית דלה יותר מבחינת שפה בתחומים של סקס וארוטיקה, אבל אפשר לגוון, עובדה. לפעמים יש בעיית אמינות, למשל he flipped her over, כלומר סליחה שאני שואלת אבל מי עושה זה? אז יש דברים שאנחנו מתאימים למציאות, אמינות היא חלק חשוב מחוויית הקריאה. חשוב להבין שזה לא קהל שבוי, זה קהל שעושה בחירה איכותית והתרגום חייב להיות בהתאם."

יש מילים שלא משתמשים בהן?

"לא, אבל אני תמיד צוחקת שלגבר תמיד יש זין גדול ולבנות יש כוס צר. הקוראות מקבלות את הדברים האלה, זה חלק מהז'אנר. הן לא אוהבות את השימוש ב"כוס", אנחנו לרוב נשאר נאמנים למקור, אבל משתדלים לגוון."

הספרות הארוטית נותנת לגיטימציה לפנטזיה (צילום: שאטרסטוק)

איך כותבים משהו שיהיה גם מחרמן וגם לא קלישאה זולה?

"אני לא מתפשרת עם שום ספר, עם 'השלכות' חיכינו עד שהשוק יהיה מוכן. אני חורשת את אמזון ומחפשת סופרות חדשות ומקפידה על עלילה טובה ולעבוד עם צוות טוב – מתרגמים ועורכים."

עשיר, מהיר ומזיין בלהט

"בישראל יש לגמרי מודל אולטימטיבי לגבר – הגבר המדליק. הוא עסקים עשיר, שרירי וחסון, לרוב שחום, בעל עיניים כהות. תמיד הוא יהיה עשיר, ינהג במכונית מהירה ובעיקר יהיה מאובזר בזין ענק."

אז הגודל קובע?

"לפי הספרות הארוטית כן, אבל הוא גם יודע את תפקידו במיטה. הוא גבר שיודע לענג, לגמרי מאהב לטיני, כזה שחושב על האישה שאתו."

5 הטיפים של ניקול לכותבת הארוטית המתחילה:

  • תכתבי על מה שאת יודעת ועל מה שלא תקפידי על מחקר יסודי
  • חפשי נישה או טוויסט שעוד לא היו, אל תמחזרי סיפורים
  • שם הספר ועיצוב הכריכה שלו מאוד חשובים, אל תמחזרי שם או כריכה, בחרי גרפיקאי טוב
  • להעז ולא לחשוש לזעזע את הקוראים
  • הכי חשוב – לעשות עריכה טובה לספר

בימים אלה יוצאת לדרך בסלונה תחרות הסיפור הארוטי הקצר, שנותנת במה לכותבות חובבות ומקצועניות כאחד לפרסם את סיפוריהן לקהל קוראות גדול ואף לזכות בפרסים מפנקים.

אם מזמן חלמת לפרסם סיפור שלך, או שחיפשת תירוץ לשבת ולהפוך את מחשבותייך לסיפור כתוב- זו ההזדמנות שלך!

כל אחת מוזמנות לשלוח אלינו סיפור פרי עטה, ואולי לזכות בפרסומו – לפרטים והרשמה