למה רוב הזוגות מתגרשים?

הסיבה שבגללה נפתחים מדי שנה יותר מ-75 אלף תיקי גירושים בבתי הדין הרבניים ו-12 אלף זוגות בוחרים בגינה להתגרש ניתנת לפתרון

עידית בת ה-38, לא חשבה שתיכנס לסטטיסטיקה הזו. בכל זאת, אחרי 2 ילדים מוצלחים, תשלומים אחרונים של המשכנתא, ובן זוג שאתו היא יחד יותר מ-12 שנים, מה כבר יכול היה להשתבש? תחילה, זה היה נראה כמו עוד משבר גנרי של גיל הארבעים המתקרב, אולם ככל שעברו החודשים, עידית כבר הבינה שהיא סובלת מחוסר תקשורת קשה עם בן זוגה שפוגש אותה בצורות מגוונות של ריבים, ובעיקר באווירה עכורה ומתוחה שהשתלטה על הבית.

התסכול היה גדול, משום שלא היה מדובר על נושא ספציפי, אלא בדברים מגוונים: החל מהתייעצות על שיפוץ מתוכנן, ועד להערות הקשורות להתנהלות השוטפת בבית. כלפיו היא טענה, שהאיש שאתו התחתנה כבר לא מבין אותה, ובעיקר נותן לה תחושה שהיא עוד משהו מובן מאליו. הוא לעומתה טען, שהיא זו שמחפשת אותו בכל דבר פעוט, ובעיקר אף פעם לא מרוצה משום דבר. הקושי הזה, גרם לשניהם להבין שאם הם רוצים להציל את הקשר, עליהם לקבל כלים נכונים שיעזרו להם. מאחר וכן הייתה אהבה, אך לא הייתה הכוונה- פנו השניים לטיפול זוגי וקיבלו כלים יעילים להמשך הדרך.

זוג מנותק צילום:  Lisa S שאטרסטוק

שיפוטיות בין בני זוג, היא זו שברוב המקרים מובילה לפגיעה ברמת התקשורת., ולכן השימוש בה חייב להיות יעיל ונכון. מומחים רבים קבעו שהדרך היעילה ביותר  להתמודדות עם שיפוטיות, היא קודם לרדת לסוף דעתו הצד השני, ולנסות להבין במוחנו את מניעיו. ברוב המקרים מומלץ שננסה לדון לזכות ולא לחובה. ולאחר שנבחן את הסיטואציה בראייה של הצד האחר, כך תתאפשר לעשות אבחנה בין עיקר לטפל, ולגרום להבין האם הביקורת שלכם היא כזו שמצדיקה את עצמה. לאחר שתענו על השאלה הזו עם עצמכם – יהיה קל יותר להמשיך.

כאשר אחד מבני הזוג מכעיס אותנו, הדבר עשוי ברוב המקרים להוביל לכעס בלתי נשלט שיכול להתפתח בקלות למריבה קשה. אולם, אם לפני שניגש לפעולה, נחפש נקודות זכות במעשיו, סביר להניח שהביקורת שלנו תתאזן ותהיה אפקטיבית יותר.  גם כאן, יועצי זוגיות רבים טענו שמתן מילים חמות לפני דברי ביקורת, מאפשרת לצד השני להכיל ולקבל את תוכנה בצורה טובה ואף ליישם אותה. עלינו לזכור  שהמטרה אינה להעליב את הצד השני, אלא לתקן פעולה מסוימת.

זוג מחובק צילום: Antonio Guillem שאטרסטוק

בואו נדבר על זה

דברי חכמים בנחת נשמעים היא לא עוד אמירה שחוקה ומשעממת, אלא מתברר שהיא תנאי הכרח לשמירה על איזון במערכת יחסים. דנית (44, מרכז)  שיתפה שכאשר היא ובעלה היו מתווכחים בקולניות על נושא מסוים, כל אחד מהם נטה באופן אוטומטי ולעיתים גם שלא מודע, להדוף את טענותיו של הצד השני שהתפרשו אצלו כמתקפה. אחד הדברים שהיא מספרת, שסייעו להם בסופו של דבר לפוגג את המתח, הייתה לדבר בצורה רגועה ונינוחה יותר. היא הוסיפה שכאשר אפילו רק צד אחד מהם היה נוקט בגישה הזו, הצד השני היה מתיישר עמו וקשוב יותר לקבל את הדברים.

 באמצע העשור הקודם, עלתה תכנית בשם 'סופר נני' שאחד ממשפטי הקאלט שלה היה הוא שאין 'ילד רע אלא ילד שרע לו', ומה שטוב עבור ילדינו, לעיתים גם טוב עבורנו: סקר שנערך באוניברסיטת ליברפול, חשף שמתן מילה טובה, בתדירות גבוהה בין בני זוג, משפר באופן דרמטי את רמת התקשורת ביניהם. שמונה מתוך עשר זוגות שונים, שנתבקשו לתת כל יום מילים מחמיאות אחד לשנייה בתחילת היום ובסופו, דיווח אחרי זמן קצר על קרבה יותר ורמת תקשורת טובה יותר.

אין ספק שמערכות יחסים הן דבר מאתגר שמצריך עבודה יומיות. זוגות רבים חווים קשיים שלעיתים יכולים להסתדר עם הכוונה נכונה ומתן כלים טובים. זכרו – אין זוג לא מוצלח, יש זוג לא מודרך, וכיום, שהאלטרנטיבות רבות, מוטב שכל זוג ישקיע במערכת היחסים שלו את הפעולות שבמקרה הטוב עשוית להציל אותה ובמקרה האחר- פשוט לשדרג אותה.

** הכותב הוא גלעד ניומן, מנכ״ל Dale Carnegie ישראל, חברת הדרכות והכשרות עולמית שמתמחה בשיפור כישורים אישיים לארגונים וחברות.