כיצד לטפח את הקריאה אצל ילדים?

להכריח את הילד לקרוא ספרים, זאת לא הדרך ומה שכן צריך לעשות, זה להכווין, להדריך ולפתות אותו לקרוא ספרים.

אנחנו חיים בעידן המסכים ולא משנה מה נעשה, אנו עתידים לגלות שזה לא ימנע מהילדים שלנו לבלות שעות ארוכות מול מסכים מסוגים ובגדלים שונים – יחד עם זאת, מה שכן ניתן לעשות, זה לנסות ולצמצם את זמן המסכים היומי ולפעול על מנת לדרבן את הילד לבצע פעולות שאולי נראות לנו כחיוניות ובריאות יותר ובראשן, קריאת ספרים.
אז לפני שמנסים, חשוב להבין, שלהכריח את הילד לקרוא ספרים, זאת לא הדרך ומה שכן צריך לעשות, זה להכווין, להדריך ולפתות אותו לקרוא ספרים.
אם גם אתם מעוניינים לעשות זאת, להלן מספר טיפים ישימם אשר יסייעו לכם במטרה:

לקחת בחשבון שמדובר בתהליך
לצערנו, לא קיים מקל קסמים, אשר יאפשר לכם לגרום לילד שלכם להתחיל בבוקר בהיר אחד להתחיל ולקרוא ספרים.
בכדי לפתח ולטפח את נושא הקריאה אצל הילד, ההמלצה היא להבין שמדובר בתהליך, אשר מצריך הנגשה של הספרים וניסיונות חוזרים להלהיב אותו על קריאה.
מאוד יכול להיות שאתם מכוונים גבוה ושבא לכם שהילד ייהנה מקריאת תנ"ך או שיר השירים או מספרות רוסית גבוהה (כמובן, בהתאם לגיל הילד), אבל מכיוון שמדובר בתהליך אולי כדאי להתחיל עם ספרי הרפתקאות או ספרים מעולמו של הילד – כמובן, שחשוב לשתף אותו גם בבחירת הספרים המועדפים עליו.

בחירת צורת הקריאה המועדפת/ המתאימה
כיום, גם חוויית הקריאה עברה במידה רבה למסכים – והרבה אנשים מעדיפים לקרוא ספרים דיגיטליים.
יחד עם זאת, רבים אחרים, עדיין שומרים נאמנות וכבוד לספרים הישנים והטובים, אשר טומנים בחובם את החוויה של העברת דפים.
נשאלת השאלה, מהי צורת הקריאה המועדפת על הילד, מאוד יכול להיות שלפחות בשלבים הראשונים, דווקא הספרים הדיגיטליים יראו לו כיותר מפתים ואולי שווה באמת להתחיל בצורה כזאת ולהתקדם בהמשך לעבר צורת הקריאה המיושנת יותר (שאולי תראה לו יותר זרה בתחילה).

בחירת הספרים המתאימים
רשימת ספרי הילדים היא ארוכה, כאשר, למרות שהקריאה הפכה בשנים האחרונות לפחות פופולארית, עדיין, בכל תקופת זמן קצרה יוצאים עוד ועוד ספרי ילדים חדשים.
לכן, חשוב להקפיד ולבחור ספרים לילדים בצורה מושכלת ונבונה, כאשר, בהליך הבחירה, כדאי לשים דגש על הפרמטרים הבאים:

  • גיל הילד – יש להתאים כמובן את הספרים לגיל הילד ולרמת ההבנה שלו – כידוע, יש ילדים צעירים, אשר מבחינת ההבנה והתפיסה הם נחשבים לבוגרים יותר ולכן, ניתן להתאים להם ספרים המיועדים לגילאים מעט בוגרים יותר.
  • עולמות התוכן – כדאי להתאים את הספר לעולמות התוכן ולתחביבים של הילד. אם אתם מעוניינים שהספר יקנה לו ערכים מסוימים, כדאי למקד את הבחירה גם בנושא הזה.
    צורת הכתיבה – כדאי לשים דגש על הסופר אשר עומדת מאחורי הספר ועל צורת הכתיבה – מה שיבטיח לילד חוויית קריאה שינה נעימה וברורה.
  • טרנדים/ אופנה – כמובן, שבדומה לאלמנטים אחרים, גם ספרים מושפעים במידה כזאת או אחרת מהאופנה. כך שבכל תקופת זמן ניתן למצוא סוגי ספרים וסדרות ספרים אשר נחשבים כטרנדיים ואופנתיים – כך שמאוד יכול להיות שהפרמטר הזה ידבר לילד – וכמובן, שזאת גם דרך לא רעה להתחיל ולפתח אצלו את נושא עידוד הקריאה.

כאמור, הילדים של היום כבר פחות ופחות קוראים ספרים, אבל למרות זאת, באמצעות נקיטה בפעולות הנכונות, התמדה במטרה, דרבון וראיית הילד והעדפות שלו בנושא, ניתן לעודד אצלו את כל נושא הקריאה – ולכל הפחות, לגרום למצב בו תדירות הקריאה שלו תגדל במידה כזאת או אחרת – וכידוע כל שינוי ושיפור, יכול להוות סוג של הישג.