ילדים יקרים במלוא מובן המילה – כמה כסף מוציאים הורים על ילדים

הילדים שלנו הם הברכה הגדולה ביותר בחיינו, ואין ספק שנעשה כל מה שביכולתנו ונשלם כל סכום של כסף כדי שיהיה להם טוב. עם זאת, הילדים היקרים שלנו הם באמת יקרים – והעלות החודשית לסיפוק צרכיהם יכולה להיות משמעותית מאוד, כפי שמרבית משקי הבית בישראל יכולים לספר ממקור ראשון. כמה זה בדיוק עולה, וכמה כסף צריך להוציא על ילד בחודש? ננסה לעשות לכם קצת סדר.

שני ילדים אוחזים ידיים

ילדים מהווים חלק עצום מעלויות משק הבית בכל חודש

ניהול משק בית בישראל אינו משימה פשוטה, ובעיקר אינו משימה זולה כלל וכלל. את ההוצאות הקיימות לכל אחד ואחת מאתנו אתם כבר בוודאי מכירים היטב – החל בתשלומים חודשיים של משכנתא או שכר דירה, חשבונות שונים, ועד לרכב ולהוצאות מחייה שונות. עם זאת, במרבית משקי הבית בישראל כנראה שאין הוצאה חודשית גבוהה יותר מזו הקשורה בילדים. ילדים, כמאמר השיר, זה שמחה – אבל זו גם חתיכת הוצאה. לפני שאנחנו נכנסים למספרים ולהשוואות, אתם בוודאי מבינים את הסיבות לכך. בחלקים שונים של החיים, לילדים שלנו יש צרכים שונים וייחודיים שכל אחד מהם יכול לעלות לנו לא מעל כסף. החל במזון לתינוקות וטיטולים בימי ינקות, ועד שיעורים פרטיים או הוצאות על טיפוח ובילויים בגיל הנעורים – בשביל לתת לילדים שלנו את הטוב ביותר, אנחנו צריכים לפתוח את הארנק. עכשיו ניכנס קצת יותר עמוק לפרטים.

מה הגיל הכי יקר? הבדלים בין קבוצות גילים שונות

באופן כללי, המגמה של ההוצאות שלנו על ילדינו היא מגמה כללית של ירידה מרגע היוולדם ועד יציאתם מהבית. הגיל היקר ביותר הוא גיל הינקות, בו יש שילוב של הוצאות מיוחדות ושל הוצאות חודשיות גבוהות. ההוצאות המיוחדות יכולות לכלול מושבי רכב, שידות החתלה, ריהוט מיוחד לתינוק ומיגון לבית. הוצאות חודשיות גבוהות וקבועות יכולות לכלול חיתולים, אוכל תינוקות, הוצאות על שמרטפות ומטפלות, ועוד צרכים רבים שכל הורה בוודאי יכול לספר עליהם. ככל שהילדים שלנו גדלים, כאמור העלויות החודשיות הולכות ויורדות באופן ממוצע. בעוד העלות הממוצעת של ילדים בגיל ינקות היא יותר מ-100 אלף ש"ח לשנת החיים הראשונה, ולאחר מכן כ-80-90 אלף ₪ לכל שנה בגיל צעיר לפני הוצאות מיוחדות, הרי שבגיל ההתבגרות העלויות הממוצעות משתנות לכ-90 אלף ₪ בשנה לבנות, וכ-75 אלף ₪ בשנה לבנים.

האם כדאי לתת דמי כיס? מתי ואיך?

בבתים רבים נהוג לתת לילדים דמי כיס, והמנהג הזה הוא חיובי בהחלט אם הוא מתקיים כאקט חינוכי שבא ללמד ילדים כבר בגיל צעיר להתמודד עם אתגרים פיננסיים. אפשר להתחיל לתת דמי כיס כבר לילדים בגיל הגן – אך כמובן לא יותר משקלים בודדים. ככל שהילד גדל ומתבגר – אפשר להגדיל גם את הסכום בהתאם אך בצורה סבירה והולמת את הצרכים ומבלי "לעשות תחרות" עם הורים אחרים. כמו כן,  חשוב לדון עם הילדים כבר מגיל צעיר על השימוש בדמי הכיס כך שייעשה בהתאם לעקרונות של המשפחה.

 

ניהול משק בית אחראי הוא חלק בלתי נפרד מהורות טובה

להורות טובה יש הרבה מאוד מרכיבים – החל בחום ובאהבה שהילדים שלנו צריכים, דרך הגבולות שהם זקוקים שנציב להם, ועד מענה לצרכים היום יומיים והמיוחדים שלהם גם יחד. עם זאת, ניהול אחראי של משק הבית ויצירת יציבות כלכלית לילדים היא חלק לא פחות חשוב ממשימת ההורות הטובה שלנו. למרות שזו לא משימה פשוטה, היא בהחלט אפשרית.

למרות העלויות העצומות, כל שקל שאנחנו מוציאים הוא ברכה כשהוא יוצא על הילדים שלנו. ועכשיו, אתם יודעים בכמה שקלים פחות או יותר מדובר.

כתבה זו אינו מהווה הצעה או התחייבות למתן הלוואה. אישור כל הלוואה, סכומה ותנאיה נתונים לשיקול דעתו הבלעדי של הבנק. אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.