טיפים לעזור לילדים להצליח בלימודים

לכל הורה יש את היכולות ואת הכלים לעזור לילדיו להצליח בלימודים

לכל הורה יש את היכולות ואת הכלים לעזור לילדיו להצליח בלימודים – ורוב ההורים, מעוניינים כמובן שילדיהם יצלחו משימות ויגיעו להישגים בלימודים. זה אומנם נכון, שכל הורה יחזיק בגישה קצת שונה וביכולות שונות – אבל, בסופו של דבר דבקות במטרה ורצון כן ואמיתי לעזור לילד ולקדם אותו, יאפשרו לו למצוא את הדרכים הרלוונטיות באמצעותן הוא יוכל לעשות זאת.

לערוך היכרות עם המורה
אם הילד מתחיל את השנה עם מורה חדש, חשוב מאוד לערוך היכרות אישית עם המורה.
אתם לא חייבים לחכות עד שהמורה יזום את ההיכרות, באפשרותכם לבקש את מספר הטלפון שלו ולקבוע עמו שיחה או אפילו פגישה.
ההיכרות עם המורה, תאפשר לכם גם להבין מי עומד מולכם וגם לספר למורה על הילד שלכם – על הייחודיות שלו וגם על הקשיים שלו (במידה ויש לו כאלו).
במהלך הפגישה, המורה גם יכול לסייע לכם במתן טיפים איך לעזור לילד ולסייע לו בלימודים.
בכל מקרה, בצורה כזאת, תוכלו לפתוח ערוץ תקשורת אל מול המורה ופשוט לפנות אליו בצורה נוחה, בכל פעם שעולה שאלה או בעיה.

להיות עם היד על הדופק
הדרך הכי טובה לוודא שהילד משתלב בבית ספר עוברת בשמירת היד על הדופק לאורך כל שנת הלימודים. לאל תסתפקו במה שהילד אומר, אלא גם תקפידו לשוחח מדי פעם עם המורים – ולא רק עם המחנך אלא גם עם המורים המקצועיים.
אם יש באפשרותכם גם להגיע מדי פעם לבית הספר ולראות שהילד משתלב (כמובן, מבלי לתת לו תחושה שאתם בולשים אחריו או לא סומכים עליו) זה יהיה מצויין.
כדאי גם לבדוק את הנושאים החברתיים, כאשר, אפשר לשאול את הילד שאלות על האינטרקציות שלו עם חבריו לכיתה, איך הוא מבלה בהפסקות, מהן תחושותיו וגם לראות אם הוא מוזמן על ידי חברים – וכמובן, לנקוט יוזמה ולהזמין חברים אליו – כידוע, השתלבות חברתית משפיעה גם היא בעקיפין על ההצלחה בלימודים.

לחשוב בצורה יצירתית
לעיתים, בכדי לעזור לילדים להצליח בלימודים, צריך לחשוב מחוץ לקופסא ולהיות יצירתיים. כך לדוגמא, אם מדובר בילדים צעירים שהתחילו כיתה א ועדיין מתקשים בקרוא וכתוב. אחת האפשרויות לעזור להם להשתפר יכולה להתנהל תוך כדי משחק או באמצעות קריאת שלטים ברחובות ובמתן משימות רלוונטיות ללימודים.
כדאי לנסות ולקרוא גם על שיטות חינוך שונות כמו חינוך מתמטי – תמיד ניתן להיעזר ולקבל כלים ורעיונות מניסיונם וחוכמתם של אחרים – כמובן, לא מדובר ב"תורה מהר סיני" אבל מכל תאוריה או שיטה ניתן לשאוב רעיונות וטיפיםישומיים אשר מתאימים לילדכם ויכולים לסייע לו להשתלבות ולהצלחה בלימודים.

לעקוב אחרי שיעורי הבית
כן, זה לא פשוט לנהל מעקב יומיומי אחרי שיעורי הבית של הילד. אבל הורה שרוצה לדעת איך הילד שלו מסתדר בלימודים, חייב לעשות גם את זה. זה לא אומר שחייבים כל יום לשבת עם הילד ולעשות אתו שיעורים – בכל זאת, מדובר בשיעורים עבורו ולא עבור ההורים. יחד עם זאת, כן כדאי להיות בסביבה בזמן שהוא עושה את השיעורים, כן מומלץ לפקח על איך הוא עושה אותם ולהראות לו שאתם זמינים לכל שאלה. בסופו של דבר, ילד שמשקיע בשיעורי הבית ומבין מה הוא עושה, מקבל כלים חשובים לשליטה בחומר ולהצלחה בלימודים.

להסתייע בשירותיו של מורה פרטי
אם הילד מתקשה במקצוע מסוים ואתם רואים שאתם כהוריו, לא מצליחים לעזור לו. אחת הפעולות בהן כדאי לנקוט היא להסתייע במורה פרטי.
מורה פרטי אשר ייבחר בקפידה, ישב עם הילד, יבין את הקשיים שלו ויעזור לו להשתפר.
יש לציין, שככל שמכניסים מורה פרטי לתמונה בשלב מוקדם יותר, כך התוצאות תהיינה יותר חיוביות ולא יווצרו פערים שבהמשך יהיה קשה לגשר עליהם.