הקץ לכינה נחמה

אחד מתרחישי האימה איתם מתמודדים הורים לילדים בעיקר בקיץ הוא קפיצה לביקור של כינים, שפוקדות ראשם של עשרות אלפי ילדים והורים בישראל. הנה 3 טיפים שיעזרו לכם להיפטר מהן אחת ולתמיד

כל הדרכים להיפטר מכינים

המחשבה הרווחת שכינים משויכות ללכלוך או הזנחה מוכיחה את עצמה בשנים האחרונות כלא נכונה בעליל: למרות שרמת ההיגיינה בעולם המערבי עולה, תופעת הכינים לא רק שאינה נעלמת אלא מתגברת. בארה"ב לבדה נדבקים בין 6 ל- 12 מיליון ילדים בכינים מידי שנה. וכמובן שגם ישראל היא כר גידול פורה לכינים כאשר 75% מהילדים ידבקו בכינים לפחות פעם בחייהם, ולא רק בחודשי הקיץ כפי שנהוג לחשוב. אז מה עושים?

הכירו את האויב

כדי לדעת כיצד להתפטר מהכינים רצוי ראשית כל להכיר אותן:

מחזור החיים של הכינה כולל שלושה שלבים – ביצה, נימפה ובוגרת.

הכינה מטילה בממוצע 4 ביצים ליום. הביצים בוקעות 6 עד 10 ימים לאחר ההטלה.

הנימפות הבוקעות מהביצים ניזונות מדם הקרקפת ולכן תחושת הגרד. מאותה סיבה הן נמצאות לרוב באזור זה ולכן התלת הביצים קרובה מאוד לקרקפת. האזור האהוב עליהם הוא העורף ומאחורי האוזניים. הם יגיעו לבגרות בהתאם לתנאי המחיה שלהם, בדרך כלל בטווח של שבעה עד 10 ימים אחרי שבקעו. בשלב זה יטילו שוב ביצים.

שלושת שלבי החיים של הכינה: ביצה,נימפה וכינה בוגרת (תמונה: שאטרסטוק)

5 דרכים להיפטר מכינים

כדי לטפל ביעילות בכינים ולהיפטר מהמטרד אחת ולתמיד, חובה לוודא שלא נותרו כינים, נימפות או ביצים שיבקעו מאוחר יותר.

מסיבה זו חשוב להקפיד על 5 כללים:

1. אין די במסרק סמיך

עם מסרק סמיך קל לפספס כינה אחת שעלולה להתרבות או ביצה שתבקע בקרוב. לעומת זאת עם תכשירים לטיפול בכינים קל בדרך כלל להגיע לכל כינה ולטפל בנגיעות. בשוק כיום תכשירים רבים שאינם מכילים חומרי הדברה. כדי לטפל ביעילות בכינים יש לוודא מריחה טובה של החומר, ומעקב מלא אחר הוראות השימוש. אין למרוח מרכך שיער לפני פיזור החומר. קיצורי דרך עלולים לטפל חלקית בנגיעות ולא לפתור את הבעיה.

 ביצים או ניפמות הן קטנות ביותר וקשה לראותן (צילום: שאטרסטוק)

2. הקפידו על טיפול חוזר

ביצים ונימפות קטנות ביותר וקשה לראותם. גם כשהראש נראה נקי לאחר טיפול, יתכן ונותרו נימפות קטנות או ביצים בודדות שטרם בקעו. אלה יבקעו תוך מספר ימים ויתפתחו. מסיבה זו חובה לבצע טיפול חוזר גם כאשר הראש נראה נקי מכינים, והגרד הפסיק.

3. היפכו את הטיפול לחוויה

הטיפול בכינים לוקח זמן ועלול להיות קשה מאד לילדים. ככל שאנו ההורים נתנהג ברוגע ונשרה אוירה חיובית כך יהיה הטיפול אפקטיבי יותר, והחזרה לטיפול שני תיתקל בפחות התנגדות.

בזמן ההמתנה עם החומר על הקרקפת איספו את השיער בכובע אמבט ותנו לילדים לעסוק בפעילות אותה הם אוהבים: ציור, צפיה בטלויזיה, וכדומה. כובע האמבט ימנע טפטוף ונזילה של החומר על הפנים, ויאפשר לכם להעביר את זמן ההמתנה ברוגע.

4. סיימו את הטיפול עם מסרק סמיך

סיימו את הטיפול בסירוק במסרק מתכת צפוף ש'לוכד' את הכינים והביצים. שימו לב שסרוק במברשת הכינים הצפופה הוא מכאיב ובלתי נסבל אם ישנו אפילו קשר קטן ביותר בשיער, ולכן לפני הסרוק במסרק כינים, הקפידו להתיר ביסודיות קשרים במברשת שיער.

קרם או ספרי להתרת קשרים לפני ההברשה יהפכו את הסירוק לחוויה הרבה יותר נעימה ואפקטיבית. תנו לקטנטנים לשחק באמבטיה או כל פעילות אחרת שתסיח את תשומת ליבם בזמן העברת מסרק הכינים. חשוב לחזור על התהליך כל שלושה – ארבעה ימים במשך תקופה של שבועיים.

5.  מנעו הדבקה חוזרת

כיוון שהדבקה נגרמת ע"י קרבת ראש לראש, חשוב לבדוק לא רק את הראש הנגוע אלא את גם את שאר בני הבית. בנוסף, יש לכבס ולנקות כלי מיטה, מגבות, מברשות שיער וכובעים כדי למנוע הדבקות חוזרת.

5 דרכים להיפטר מכינים (צילום: שאטרסטוק)