הילדים השקופים שלא ידעתם על קיומם

"בסין כל זוג רשאי ללדת ילד אחד בלבד. הילדים שנולדו אחרי הילד האחד לא מקבלים זהות וכל חייהם עליהם להסתתר". תמר פול כהן חושפת בספרה החדש "ילדי הלילה" את התמודדותם

מאת תמר פול כהן

לי צ'אן בת ה-17 יושבת כל היום בבית בזמן שאחותה הגדולה לומדת משפטים באוניברסיטה בסין. לי צ'אן מחכה לאחותה שתחזור בערב על מנת שתוכל לקרוא את הספרים שלה ואת סיכומי השעורים. בזמן שאחותה לומדת יושבת לי בבית ומעסיקה את עצמה בעבודות הבית ובקריאה. היא מעולם לא הלכה לבית הספר ולא נסעה ברכבת. גם כשחלתה נאלצה לשכב בבית ולחכות שתבריא, מעולם לא ביקרה אצל רופא ולא קיבלה טיפול או תרופות.

לי צ'אן היא לא תופעה יחודית היא אחת ממליוני ילדים שקופים שנולדו בניגוד לחוק שהגביל (עד לפני שנתיים) כל זוג ללדת ילד אחד בלבד. הילדים שנולדו לאחר הילד האחד לא מקבלים זהות, כל חייהם עליהם להסתתר. אין להם אפשרות ללמוד ולא לעבוד בעבודה מסודרת. הם נידונו לחיים אכזריים של הסתרה, בריחה וקושי.

החוק להגבלת הילודה נחקק בסין ב-25 לספטמבר 1979: לכל זוג ילד אחד. המטרה צמצום התחרות על המשאבים או במילים אחרות פחות פיות להאכיל. המדיניות החדשה פגעה בזכויות האדם הבסיסיות ובזכותם של זוגות להביא מספר ילדים והאכיפה אכזרית ולא אנושית.

By kornnphoto שאטרסטוק

זוגות שרוצים ילד נוסף זוכים לאיומים, לחץ חברתי, עונשים וקנסות, החרמת רכוש, הריסת בתים, פיטורין ועצירת קידום וכל דרך אכזרית שהשלטון הסיני מפעיל לצורך אכיפת החוק. התופעה הקשה ביותר הן הפלות בכפיה המבוצעות לנשים שנתפשות בהריון שני. רעל מוזרק לרחם שלהן ןגורם למות העובר ולהפלה. גם נשים בחודש ה-תשיעי להריונן, רגע לפני הלידה, עברו טיפול של הזרקת רעל לריחמן. זה חוזר על עצמו כמו במשפט הקודם.

כל זה קראתי וראיתי בסרטוני החדשות שעולים לאוויר בקול צעקה ונעלמים מבלי שקמה מחאה נגד מעשי השלטון בסין. כשפרשתי מבתי המשפט החלטנו בעלי ואני לנצל את הפרישה לטיול ארוך עם שלושת ילדינו במזרח. הילדים (אז בני 10,13,15) הוצאו מבית הספר והמזוודות נארזו. יצאנו לטיול של חצי שנה. הנחיתה הראשונה הייתה בהונג קונג ומשם ברכבת לסין. שם זה קרה.

טיילנו במספר כפרים, בנופים פסטורליים ושקטים. ערב אחד ראינו התקהלות של ילדים צעירים ונגשנו למקום בטוחים שקרקס הגיע לכפר. לא הייתה סיבה מיוחדת להתקהלות באותו הערב כששאלנו וניסינו להבין אם קרה משהו נחשפנו כולנו לתופעה של הילדים שיוצאים רק בלילה מחשש שיתפסו. שם קוראים להם הילדים השחורים אך למעשה הם ילדים שקופים. אין להם זהות ואין הם רשומים, כתוצאה מכך הם לא מבקרים בבתי הספר, לא זוכים לטיפולים רפואיים ואפילו ברכבות הם לא נוסעים.

תמר פול-כהן צילום יחצ

היה שם רגע מסוים, רגע שלא אשכח את עוצמת התסכול שחשתי. הבטתי בילדים המלוכסנים המתוקים וסערה גדולה התחוללה בי כשחשבתי על חוק הגבלת הילודה. האכזריות של החוק, השאלה המוסרית והפילוסופית של הגבלת ההורים, הטרידו אותי רבות ויותר מזה חשתי כאב אמיתי על הילדים שנולדו מחוץ לחוק ואין להם עתיד.

מאז אותו ביקור שבתי לסין מספר פעמים, תרבותה משכה אותי לצד הכעס על השלטון האכזר. ביקשתי לזעוק את זעקתם מתוך ידיעה שהם הסינים יסכנו את חייהם אם יצעקו. במהלך ביקורי שם למדתי המון על האנשים, אומני המחאה של סין, אכיפת החוק האכזרית . בקיץ האחרון רגע לפני סיום העריכה של הספר, נסעתי שוב עם 2 מילדי לסין.  הם היו שותפים לשיחות רבות שלי עם מקומיים בכל הקשור לספר. הסינים לא היו פתוחים בשיחות ולא אהבו לשתף פעולה.

בשיאן מצאתי בחורה צעירה דוברת אנגלית שנולדה וחיה בכפר קרוב לעיר הגדולה. לאחר ערב שלם של ריכוכים ושכנועים סיפרה על דודה שלה שתפקידה מטעם השלטון היה להלשין על נשים שנכנסו להריון נוסף. לצערה לא יכלה להתפטר כי לעולם לא תועסק בתפקיד אחר. הדודה היתה מלווה את הנשים להפלות בכוח, כולל הזרקת רעל לרחם גם בחודש התשיעי. היא סיפרה שהיו מקרים של משפחות עם בת בכורה שדודתה ביקשה מהם לברוח מהכפר ואף ניסתה לעזור להם בכך כדי שלא תאלץ לגרום לאישה להפיל. הסיפורים שלה היו לי קשים מאד ולילדי עוד יותר. האכזריות הזו לא נתפסת בסולם הערכים והמוסר שלנו.

עטיפת ספר ילדי הלילה

נפגשתי עם ילדים שנולדו לאחר אחיהם הבכור, אין להם זהות, הם לא יכולים ללכת לבית הספר ולרב לומדים מהספרים של האחים הבכורים. הם שוהים כל היום בבית ורק בערב יוצאים. בחורה אחת למדה משפטים מקריאת הספרים של אחותה הבכורה וכתיבת העבודות שהוטלו על אחותה, אך מעולם לא תזכה בתואר.

החוק אומנם תוקן לפני שנתיים לשני ילדים, אך הבעיה שנוצרה בסין תלווה אותה עוד שנים רבות. מעבר לעובדה שמדובר בהנדסה אנושית בזויה ובפגיעה חמורה בזכויותיהם של זוגות ונשים להביא ילדים, הרי שבסין ישנם 40 מיליון גברים שאין להם עם מי להתחתן. החוק הביא לחוסר איזון בין בנים שהועדפו מבחינה מסורתית על בנות , נשים שילדו בנות נטשו אותן, מיליוני בנות סיניות גדלו בבתי יתומים ונשלחו לאימוץ בעיקר בארה"ב.

הילדים שגדלו ללא אחים ונקראים "הקיסרים הקטנים" בשל תכונות האופי הייחודיות להם בעיקר הפינוק וחוסר היצירתיות שלהם שכבר פוגע בכלכלה. בעוד מספר שנים רב האוכלוסייה  בסין תהיה מעל גיל 65  וכוח העבודה קטן יותר ובשנת 2050 רבע מהאוכלוסיה יהיו מעל גיל 50.

 ** הכותבת, תמר פול כהן, מחברת הספר "ילדי הלילה" (ידיעות ספרים) שנכתב בגוף ראשון מפיה, עיניה ובטנה של מינג הסינית הצעירה, מינג שנלקחה מהוריה לחינוך מחדש רק בגלל ששיחקה עם ילדי הלילה, עוברת ילדות קשה בבית הילדים. היא מצליחה לברוח משם וברגע זה שהחופש פרוש לפניה היא נאבקת ברצונה העז לחזור להוריה בכפר מבלי שתדע מה עלה בגורלם ומדוע לא באו לקחת אותה מבית הילדים. הדילמה בין החופש לגעגוע ילווה אותה לאורך כל הסיפור